ی٫ مرداد ۱۰ام, ۱۴۰۰
باغ چهل ستون

آشنایی با باغ چهل ستون اصفهان

شهر اصفهان، یکی از مهم ترین شهر های توریستی در ایران می باشد و در آن، تعداد بسیار زیادی، جاذبه های تاریخی و گردشگری وجود دارد. در واقع این شهر، در زمان های قدیم، به عنوان پایتخت حکومتی بسیاری از سلسله های ایرانی بود و به همین دلیل، آثار و بناهای تاریخی بسیار زیادی در این شهر ساخته شده است. جالب است بدانید که بیشتر بناهای این شهر، در دوره صفویان ساخته شده است و تا به امروز نیز، با بازسازی های مکرر، کاملا سالم بای مانده اند و میزبان بسیاری از گردشگران و مسافران می باشد. جالب است بدانید که این باغ، مقصد بسیاری از توریستان خارجی می باشد و آن ها، با شوق بسیار به بازدید از بناهای تاریخی شهر اصفهان به ویژه چهل ستون می آیند.

در ادامه این مطلب، همه چیز را درباره چهل ستون اصفهان و تاریخچه آن بیان کرده ایم. اگر با این بنای تاریخی آشنایی ندارید و تا به حال به بازدید از آن نرفته اید، توصیه می کنم مطالعه این مطلب را از دست ندهید. یقینا پس از آشنایی با این باغ، برای بازدید از آن لحظه شماری می کنید و در کوتاه ترین فرصت، اقدام به بازدید از این بنای تاریخی می کنید.

مختصری درباره باغ چهل ستون

این بنا، یکی از آثاری می باشد که در دوره صفویان، به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده است. این باغ که به نام کاخ چهل ستون نیز شهرت دارد، هر ساله، تعداد بسیار زیادی از توریستان و گردشگران را به سمت خود جذب می کند و یکی از عوامل اصل جذب توریست در این شهر می باشد. باغ چهل ستون یکی از وسیع ترین جاذبه های تاریخی در شهر اصفهان می باشد که با داشتن کاخی وسیع، باغی بسیار بزرگ، و همچنین استخری زیبا، منظره بسیار زیبایی را تشکیل داده است. جالب است بدانید که باغ چهل ستون، به عنوان دومین مجموعه کاخ قدیمی در ایران می باشد که همین مساله سبب می شود تا افراد بسیاری از گوشه نقاط جهان به ایران بیایند و از این مجموعه دیدن کنند.

علت نام گذاری این باغ

جالب است بدانید که در بنای کاخ چهل ستون، ۴۰ عدد ستون وجود ندارد. بلکه ایوان بزرگ این کاخ، از ۲۰ ستون چوبی بزرگ تشکیل شده است و عظمت و زیبایی بی نظیری دارند. علت نام گذاری این باغ به نام چهل ستون، این است که انعکاس تصویر ستون های موجود در ایوان کاخ در آب، ۴۰ عدد ستون را نشان می دهد. در نتیجه این مجموعه را باغ چهل ستون نام گذاری کرده اند.

نمایی از کاخ چهل ستون

بخش های مختلف کاخ چهل ستون

یکی از مهم ترین دیدنی های باغ چهل ستون، کاخ موجود در مرکز این مجموعه می باشد. این کاخ، در مساحتی در حدود ۲ هکتار ساخته شده است. بخش های مختلفی در این کاخ وجود دارد که هر کدام از آن ها جلوه این باغ را دو چندان می کند. از جمله مهم ترین بخش های مهم در این کاخ عبارتست از تالار ۱۸ ستون، تالار آیینه، سردرهای زیبا و متعدد در بخش های مختلف کاخ، سنگ هایی به شکل شیر، تصاویر و نقوش متعدد از شاه عباس صفوی، سقف هایی با معماری و نقوش خاص، و …

موزه

این مجموعه، شامل یک موزه نیز می باشد که دارای آثار بسیار قدیمی مربوط به دوران صفویان می باشد. این موزه به تازگی و در سال ۱۳۷۷ تاسیس شد و در درون آن، دیدنی های مختلفی مانند:
• آثار سفالی
• ظروف شیشه ای
• سکه های قدیمی از قبل از تاریخ تا به امروز
• آثار تاریخی متعدد
• دست نوشته ها و کتاب های متعدد
• فرش های دست باف
• سنگ نگاره ها

کلام آخر

کاخ و باغ چهل ستون، یکی از مهم ترین آثار تاریخی در ایران می باشد که توجه گردشگران بسیاری را به خود جلب می کند. این کاخ، به قدری زیبا می باشد که توصیه می کنم بازدید از آن را در برنامه های خود قرار دهید و حتما از این مکان تاریخی در شهر اصفهان دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *