ی٫ مرداد ۱۰ام, ۱۴۰۰
کلیسای سرکیس مقدس

آیا با کلیسای سرکیس مقدس تهران آشنایی دارید؟

چکیده مطلب

شهر تهران، دارای کلیساهای متعددی می باشد تا ارمنه مقیم این شهر بتوانند به راحتی اقدام به عبادت کنند. کلیسای سرکیس مقدس نیز یکی از این کلیساها می باشد. این کلیسا، با داشتن وسعت بسیار زیاد، بزرگ ترین کلیسای شهر تهران می باشد. علاوه بر این، یکی از مهم ترین کلیساهای پایتخت می باشد که علاوه بر حمایت از ارامنه پایتخت، از ارامنه خطه ی شمالی کشور نیز حمایت و پشتیبانی می کند. تاریخچه جالبی پشت این کلیسا می باشد و افراد بسیاری در ساخت آن همکاری کرده اند. جالب است بدانید که زمان بسیار زیادی از ساخت این کلیسا نمی گذرد و حتی جزو جاذبه های تاریخی کشور به شمار نمی آید، اما با این حال، کلیسای سرکیس مقدس یکی از زیباترین سازه های شهر تهران می باشد.

در ادامه این مطلب، به طول کامل درباره این کلیسا و همچنین تاریخچه جالب آن توضیح داده ایم. در صورتی که با این کلیسا آشنایی ندارد و تا به حال از آن بازدید نکرده اید توصیه می کنم مطالعه این مطلب را از دست ندهید و با مطالعه این مطلب، با بزرگ ترین و مشهورترین جاذبه ی مذهبی شهر تهران آشنا شوید. این کلیسا به قدری جذاب است که پس از مطالعه این مطلب، بازدید از آن را در برنامه های خود قرار خواهید داد.

کلیسای سرکیس مقدس کجاست؟

همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره کردیم، این کلیسا، بزرگترین کلیسای شهر تهران می باشد. در نتیجه به عنوان یکی از شناخته شده ترین مکان ها در تهران می باشد. حتی امکان ندارد که ساکنین شهر تهران حداقل یک بار این کلیسا را ندیده باشند. موقعیت مکانی کلیسای سرکیش مقدس، در میدان هفتم تیر و در اصل، در کریم خان زند می باشد. در نتیجه اگر قصد بازدید از آن را دارید، باید خود را به خیابان کریم خان زند برسانید و سپس از این کلیسای مشهور بازدید کنید.

نمایی از محیط داخلی کلیسای سرکیس مقدس

مختصری درباره این کلیسا

در واقع این کلیسا در سال ۱۳۴۹ تاسیس شد. معمار این بنا، افراد بسیار زیادی بودند اما به طور کلی می توان گفت که فردی به نام مارکار سرکیسیان که خیری ارمنی بود، اقدامات اولیه برای ساخت کلیسایی بزرگ در شهر تهران کرد. امروزه این کلیسا علاوه بر جنبه ی مذهبی ای که دارد، مقر خلیفه گری ارامنه در پایتخت می باشد. این مقر خلیفه گری، سازمانی دینی می باشد که به اداره اموری که مربوط به ارامنه ساکن پایتخت هستند می پردازد. اما همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره کردیم، کلیسای سرکیس مقدس، علاوه بر انجام امور ارامنه تهران، امور ارامنه ای که مقیم خطه شمالی کشور می باشند نیز هستند.

تاریخچه

تاریخچه اقامت ارامنه در ایران به نیمه ی دوم قرن ۲۰ میلادی بر می گردد. در آن زمان، ارمنی های بسیار زیادی به پایتخت آمدند و سبب تحولات بسیاری در پایتخت شدند. در ابتدا، کلیسایی با نام کلیسای مریم مقدس واقع در جنوب شهر تهران جود داشت که تمامی ارامنه پایتخت به آن جا می رفتند. همچنین مقر خلیفه گری ارامنه تهران نیز در آن کلیسا قرار داشت. اما با گذشت زمان و افزایش جمعیت ارامنه تهران، این کلیسا ظرفیت مناسبی برا حضور ارامنه نداشت و در نتیجه آن کلیسای بزرگتری با نام کلیسای سرکیس مقدس ساخته شد و در نتیجه، دسترسی به آن برای بسیاری از ارامنه راحت تر شد و همچنین دیگر مشکلاتی در خصوص رسیدگی به امور این افراد پیش نمی آمد.

بخش های مختلف کلیسای سرکیس مقدس

این کلیسا از بخش های مختلفی مانند ناقوس خانه، گنبد، فضای صحن، ورودی امان خانه ها، محراب، یادمانی از نسل کشی ارامنه، مقبره اسقف آرداک مانوکیان، و … اشاره کرد. توصیه می کنم حتما زمانی را برای بازدید از این کلیسا مشخص کنید و از معماری بی نظیر آن دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *