ی٫ مرداد ۱۰ام, ۱۴۰۰
پارک ملی گلستان

آیا تا به حال از پارک ملی گلستان دیدن کرده اید؟

پارک ملی گلستان ، یکی از منحصر به فرد ترین و زیباترین پارک های کشور می باشد. در حقیقت پارک ملی گلستان، در مساحت بسیار وسیعی وجود دارد که گونه های مختلفی از حیوانات و گیاهان، در آن زندگی می کنند. این جاذبه طبیعی در طی سالیان دراز نام های متعددی به خود گرفته و از همان ابتدا، زیستگاه انبوهی از جانوران و حیوانات بوده است. در حقیقت به علت وجود تنوع بسیار زیاد حیوانات در این منطقه، نام این پارک، به ثبت ملی رسیده و جایگاه بسیار متفاوتی در میان سایر پارک های طبیعی ایران دارد. در این مطلب به معرفی کامل پارک جنگلی گلستان و همچنین گونه های مختلف گیاهی و جانوری آن پرداخته ایم. اگر تا به حال از این پارک ملی دیدن نکرده اید و با آن آشنایی ندارید، توصیه می کنم مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

مختصری درباره پارک ملی گلستان

این پارک ملی، از بزرگ ترین پارک های کشور می باشد که زیستگاه گونه های مختلف جانوری است. در حقیقت طول این پارک نزدیک به ۲۰۰ کیلومتر می باشد.همچنین مساحت کلی پارک ملی گلستان، در حدود ۹۰ هکتار است. برای بیان دقیق تر میزان بزرگی این پارک، باید گفت که در ۳ استان قرار گرفته است. بیشترین مساحت این پارک در استان گلستان قرار دارد. بخش دیگری نیز در استان خراسان شمالی و قسمت کمی از آن در استان سمنان قرار دارد. همین مساله گواهی این است که گونه های بسیار زیادی از جانوران به ویژه پستانداران، پرندگان، خزندگان، دوزیستان، و … در پارک ملی گلستان زندگی می کنند.

نمایی از پارک ملی گلستان

گونه های مختلف جانوری موجود در این پارک

همانطور که در مطالب بالا ذکر کردیم، این پارک از سال ها پیش زیستگاه جانوران و حیوانات بوده است. در ابتدا، پیش از اینکه این منطقه تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست شود، شکار های بسیاری در این منطقه انجام می گرفت. به همین سبب، بسیاری از گونه های جانورانی که در این منطقه زندگی می کردند، شکار شده و در خطر انقراض قرار گرفته اند. اما به طور کلی، طبق آمار به دست آمده حدود ۶۸ گونه از پستانداران، ۳۰۴ گونه پرنده، ۹ گونه دوزیست در این جنگل وجود دارد. با توجه به گستردگی پارک ملی گلستان و قرار گیری آن در مناطقی که هم دارای آب و هوای مرطوب و معتدل و هم دارای آب و هوای گرم و خشک می باشد، این گونه های جانوری با توجه به زیستگاه طبیعی خود، در قسمت های مختلف این پارک زندگی می کنند.

جاذبه های دیدنی پارک ملی گلستان

این پارک ملی، تنها زیستگاه جانوران نیست. بله در درونخود، تعداد بسیار زیادی از جاذبه های طبیعی و دیدنی را قرار داده است. برای مثال در این جنگل تعداد زیادی آبشار، رودخانه، دره، نه، چشمه و …. وجود دارد. از معروف ترین آبشار های این منطقه می توان به آبشار اوچر با ۱۱۰ متر ارتفاع، آبشار جنگل گلستان با ۷۰ متر ارتفاع، و آبشار آق سو اشاره کرد. همچنین رودخانه های بسیار زیادی در پارک ملی گلستان وجود دارند که چشم انداز منظره این پارک را دو چندان می کنند. علاوه بر این، وجود ۱۷۰۴ گونه گیاهی در این پارک ملی، و درختان سر به فلک کشیده و تنومند، یکی دیگر از دیدنی های پارک ملی گلستان می باشد.

کلام آخر

این جنگل که در مسیر جاده تهران مشهد نیز قرار دارد، یکی از بهترین دلایل برای توقف و استارحت است. همچنین اگر خوش شانس باشید، می توانید در همین منطقه، گوزن ها و مارال ها را مشاهده کنید. به یاد داشته باشید که به علت شکار غیر قانونی، برخی از گونه های جانوری این منطقه در معرض انقراض قرار دارند. در نتیجه در سفر به این منطقه مراقب باشید تا آسیبی به حیوانات و محیط زندگی آن ها وارد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *