ی٫ مرداد ۱۰ام, ۱۴۰۰
کشتی یونانی

آیا تا به حال از کشتی یونانی دیدن کرده اید؟

در کشور ایران، تعداد بسیار زیادی جاذبه طبیعی وجود دارد. آثار باقی مانده از گذشته گان روز به روز ارزشمند تر می شوند و بازدید و تماشای آنها حال و هوای خاصی دارد. کشتی یونانی یکی از این آثار است که سال ها پیش به گل نشست و تبدیل به یک جاذبه دیدنی و گردشگری در ایران شد. این کشتی که در جزیره کیش قرار دارد دارای سرگذشت جالبی می باشد و در دنیا، صاحبان بسیار زیادی داشته است. اما امروزه به یکی از محبوب ترین و پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری جزیره کیش تبدیل شده است. ما در این مطلب همه چیز را درباره کشتی یونانی، سرگذشت آن و موقعیت مکانی آن بیان مرده ایم. پس اگر قصد سفر به کیش را دارید و یا حتی درباره این کشتی تاریخی اطلاعی ندارید مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

تاریخچه کشتی یونانی

قدمت این کشتی مربوط به سال ۱۳۲۲ می باشد. در حقیقت این کشتی در گلاسکو ساخته شد. از همان ابتدا عظمت خود را داشت و طول آن به ۱۳۶ متر می رسید. این کشتی متعلق به دولت بریتانیای کبیر بود تا اینکه در سال ۱۹۴۳ ماکلیت آن واگذار شد. طولی نکشید تا در سال ۱۹۴۵ نیز مالک دیگری پیدا کرد و آن را به آفریقای جنوبی کرایه دادند. اما در سال ۱۹۵۹ این کشتی به ایران آمد و متعلق به یکی از شرکت های ایرانی شد. ۶ سال بعد، یک شرکت کشتیرانی ایرانی این کشتی را خریداری کرد و در نهایت فردی یونانی مالک این کشتی شد و از آن زمان نام آن کشتی یونانی ثبت شد.

نام های این کشتی

در طول مدتی که این کشتی توسط شرکت های مختلف خرید و فروش می شد، نام های مختلفی توسط صاحبانش پیدا می کرد. نام هایی که به این کشتی اختصاص داده شده است به ترتیب عبارتست از: امپایر ترومپت، نچرالیست، موروش پارسی، همدان، کولا اف، و در نهایت پس از به گل نشستن نام آن به کشتی یونانی تغییر پیدا کرد.

نمایی از کشتی یونانی

بر سر کشتی یونانی چه می آید؟

سال های متعدد و طول زمان، و همچنین آب شور دریا باعث خرابی شدید این کشتی شده است. درست است که زمان زیادی از ساخت آن گذشته است اما شدت فرسودگی این کشتی نشان می دهد که زمان زیادی از سرپا ماندن آن نمانده است. ابتدا این کشتی از وسط به دو نیم تقسیم شد که ناراحتی بسیاری برای همگان به وجود آورد. اما این روزها نیز مشاهده شده است که قسمت انتهایی کشتی یونانی در آب فرو رفته و به طور کامل تخریب شده است. در حقیقت چیزی نمانده تا تمام این کشتی به داخل آب فرو رود و هیچ اثری از آن باقی نماند. همین مساله باعث شده تا افراد بسیاری که از این کشتی دیدن نکرده اند، به کیش بروند و از نزدیک شاهد این کشتی عظیم شوند و غروب آفتاب را در کنار این کشتی بمانند و چشم انداز بی نظیر آن را تماشا کنند.

موقعیت مکانی

این کشتی در قسمت غربی جزیره کیش وجود دارد. در حقیقت یکی از جاذبه های گردشگری جزیره کیش که فاصله بسیار کمی با این کشتی دارد، رستوران شاندیز می باشد که می توانید پس از تماشای غروب آفتاب در ساحل این کشتی، به رستوران بروید و روز خود را تکمیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *