ش٫ خرداد ۲۹ام, ۱۴۰۰
دریاچه متحرک چملی گول

آیا تا به حال درباره دریاچه متحرک چملی گول شنیده اید؟

چملی گول نام دریاچه ای است که در سال های اخیر مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفته است. این دریاچه پر رمز و راز به دلیل داشتن یک دریاچه پر از چمن در میان خود شهرت بسیار زیادی پیدا کرده است. اخیرا دریاچه چملی گول افراد زیادی را به سمت خود جذب کرده. در نتیجه بازدیدکنندگان و توریستان زیادی به بازدید از این پدیده طبیعی و جذاب مسافت های کوتاه و طولانی را طی می کنند. در این مقاله قصد دارم همه چیز را درباره دریاچه چملی گول و ویژگی های آن و همچنین بهترین زمان بازدید از آن را برای شما بیان کنم. پیشنهاد می کنم این مطلب را مطالعه کنید. یقینا سفر و بازدید از این جاذبه گردشگری را در برنامه های خود قرار می دهید.

دریاچه متحرک چملی گول کجاست؟

این دریاچه متحرک در استان آذربایجان فربی واقع شده است. در واقع این دریاچه در یکی از روستا های شهرستان تکاب قرار گرفته است. برای دسترسی به این دریاچه ابتدا باید خود را به استان آذربایجان غربی برسانید. سپس به شهرستان تکاب بروید و از طریق جاده ی تکاب – بدرلو، از این شهر خارج شوید. پس از رسیدن به روستای بدرلو، از آن بگذرید و پس از عبور از روستای یلقون آغاج، می توانید خود را به دریاچه متحرک چملی گول برسانید.

همه چیز درباره این دریاچه

قطر این دریاچه ۸۰ متر می باشد و بر روی باتلاقی عظیم قرار گرفته است. پس اگر به بازدید از آن رفتید بسیار مواظب باشید تا با مشکلات جدی مواجه نشوید. البته لازم به ذکر است که گذر گاهی در قسمت شرقی این دریاچه وجود دارد که از طریق آن می توانید به ساحل این دریاچه بروید و از نزدیک نظاره گر این زیبایی ها شوید. جالب است بدانید که هنوز عمق این دریاچه مشخص نیست اما به طور کلی تخمین زده شده که عمق آن بین ۸ تا ۱۵ متر می رسد. چشم انداز این دریاچه و مخصوصا جزیره ای که در وسط آن قرار دارد به قدری زیباست که ارزش دارد تا ساعت ها نشست و به منظره خیره شد. اطراف این دریاچه پوشیده از چمن و پوشش گیاهی سرسبز است.

دریاچه چملی گول

جزیره دریاچه متحرک چملی گول

مساحت این جزیره سرسبز و زیبا ۸۰ متر مربع می باشد. نیزاری که روی این جزیره وجود دارد، چشم انداز این جاذبه دیدنی را دو برابر کرده است. یکی از شگفتی هایی که در مورد این جزیره وجود دارد این است که این جزیره در اصل از ریشه های نیزا های روی آن تشکیل شده است. به عبارتی دیگر ریشه های این گیاه در مدت زمانی طولانی در هم تنیده شده و رشد کرده. به همین سبب این جزیره زیبا و متحرک شکل گرفته است. تئوری های زیادی در مورد علت شناور بودن این جزیره وجود دارد. برخی معتقدند که این جزیره با حرکت وضعی زمین حرکت می کند. برخی دیگر می گویند که این جزیره به واسطه باد حرکت می کند و در دریاچه شناور است.

کلام آخر

به یاد داشته باشید که خفظ طبیعت و آسیب نزدن به آن اولین شرط زندگی ما انسان هاست. در نتیجه در سفر به جزیره متحرک چملی گول بسیار مواظب باشید تا به این جاذبه طبیعی و زیبایی هایش لطمه ای وارد نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *