ی٫ مرداد ۱۰ام, ۱۴۰۰
باغ موزه دفاع مقدس

بازدید از باغ ‌موزه دفاع مقدس تهران

فایده باغ ‌موزه دفاع مقدس

باغ ‌موزه دفاع مقدس نامی است که احتمالاً تابه‌حال به گوشتان خورده است. باغ ‌موزه دفاع مقدس برخلاف تصور اولیه، یک موزه کلیشه‌ای و خسته‌کننده نیست اما اگر این‌طور فکر می‌کنید ما به شما حق می‌دهیم و به شما پیشنهاد می‌کنیم تا یک بار از باغ‌ موزه دفاع مقدس در بوستان آب‌وآتش دیدن کنید.

معمولاً در هر کشوری که جنگی رخ‌داده به‌خصوص اگر پیروز آن جنگ بوده باشد، به جهت معرفی دلایل شروع و وقایع آن جنگ موزه‌هایی را پدید می‌آورند.  این موزه‌ها به فراخور وقایع آن جنگ، گاه می‌تواند نمایشگاهی برای اوج افتخارات تاریخ یک ملت باشد. مثلاً یکی از معروف‌ترین موزه‌های جنگ دنیا در مسکو واقع است. سالانه عده زیادی از گردشگران برای بازدید از موزه جنگ، به مسکو می‌روند. این مقدمه را گفتیم تا دلیل وجود باغ‌موزه دفاع مقدس را برایتان شرح دهیم. حتماً برای شما هم در مدت اقامت خود در اجاره آپارتمان مبله در تهران، بازدید از باغ‌ موزه دفاع مقدس جالب باشد.

موقعیت کلی باغ‌ موزه دفاع مقدس در پارک طالقانی

باغ‌موزه دفاع مقدس در تپه‌های عباس‌آباد و در فضایی سرسبز و زیبا قرار دارد. تپه‌های عباس‌آباد درگذشته زمین کشاورزی بود که بعدها در بخش‌هایی جنگل‌کاری شد ازجمله در پارک طالقانی. پارک طالقانی امروزه در مجاورت بوستان آب‌وآتش است. باغ‌موزه دفاع مقدس در مجاورت پارک طالقانی واقع‌شده است. برای ورود به باغ‌ موزه دفاع مقدس الزاماً باید از پارک طالقانی عبور کنید. شروع احداث پارک طالقانی مربوط به ۱۳۵۶ می‌باشد و پایان آن در سال ۱۳۶۰ . پارک طالقانی یک پارک جنگلی بسیار زیبا بر روی یک تپه بزرگ با پوشش گیاهی معمولاً کاج می‌باشد.  در سال‌های اخیر راه‌های داخل این پارک از حالت خاکی به راه‌های کاملاً بهسازی شده با چوب و با وسواس فراوان تغییر کرده است.

گذر از میان جنگل تا رسیدن به باغ‌ موزه دفاع مقدس

وقتی‌که از پل طبیعت عبور می‌کنید و به پارک طالقانی وارد می‌شوید،  در مقابل خود چندین راه چوبی بسیار زیبا را مشاهده خواهید کرد. هرکدام از این راه‌ها شمارا به یک مقصد می‌رساند. یکی شمارا به میدان پرچم می‌رساند. این میدان محل قرار گرفتن سومین پرچم بلند دنیاست. ارتفاع میله این پرچم ۱۵۰ متر و وزن آن ۲۵۰ تن است. محوطه دور این پرچم را میدان پرچم نامند.  یک راه دیگر شمارا به ایستگاه مترو حقانی می‌رساند.  این ایستگاه مترو یکی از شلوغ‌ترین ایستگاه‌های مترو تهران می‌باشد  و علت آن دسترسی بسیار خوب از این ایستگاه به همه جای شمال تهران  به‌وسیله تاکسی و اتوبوس است.  یک راه دیگر شمارا به آلاچیق‌ها می‌رساند.  آلاچیق‌های بسیار زیبا و چوبی که برای پیک‌نیک خانوادگی آماده‌شده‌اند. چه خاطره‌های نابی که در این پیک‌نیک‌های خانوادگی در دل این پارک جنگلی در یادها می‌ماند.

گشت و گذار در باغ موزه دفاع مقدس

یک راه دیگر شمارا از دل این پارک جنگلی عبور و به آن‌سوی پارک می‌رساند. آن‌سوی پارک، باغ‌ موزه دفاع مقدس و بوستان کتاب را خواهید دید.  باغ‌ موزه دفاع مقدس یک ساختمان بسیار بزرگ با نمای آلومینیومی است. این ساختمان به‌قدری بزرگ است که ابعاد آن را در ابتدا متوجه نمی‌شوید. این ساختمان به شکل مستطیل شمالی جنوبی و حالت پلکانی دارد. نمای این ساختمان ازیک‌طرف تماماً شیشه است.  در محوطه جلوی این ساختمان و در فضای باز می‌توان انواع تانک‌ها و نفربرها هلیکوپترها جنگنده‌ها جیپ‌ها قایق‌ها و سایر ادوات نظامی استفاده‌شده در جنگ را مشاهده کرد. اشتباه نکنید! این‌ها ماکت نیستند بلکه واقعی هستند. از این ادوات نظامی که عبور کنیم در باغ‌ موزه دفاع مقدس، به ورودی ساختمان باغ‌ موزه دفاع مقدس می‌رسیم.

بخش‌های باغ‌ موزه دفاع مقدس

وقتی‌که وارد ساختمان بسیار بزرگ باغ‌موزه دفاع مقدس با ۲۰۵ هزار مترمربع زیربنا می‌شویم، از همان ابتدا شگفت‌زده می‌شویم.  یک ساختمان بسیار بزرگ در ۶ طبقه. در طبقه همکف، یک کیوسک پذیرش به شما بلیت می‌فروشد. از طریق یک رمپ بزرگ و طولانی وارد طبقه اول می‌شویم. از همین‌جا نمایشگاه شروع می‌شود. توصیف همه هنر به‌کاررفته در باغ‌موزه دفاع مقدس سخت است. به‌طورکلی، این نمایشگاه به وقایع پیش از انقلاب تا آخر جنگ می‌پردازد. باغ‌ موزه دفاع مقدس در هفت بخش تقسیم‌شده است یا به قول خودشان هفت تالار:

  • تالار پروانه‌ها
  • تالار آستانه
  • تالار حیرت و حقانیت
  • تالار دفاع
  • تالار آرامش
  • تالار شهادت
  • تالار پیروزی
  • تالار سرانجام

شیوه نمایشگاهی باغ‌ موزه دفاع مقدس

هرکدام از تالارهای باغ‌موزه دفاع مقدس مربوط به برهه‌ای خاص از این دوران می‌باشد. در باغ‌موزه دفاع مقدس  نیاز چندانی به یک نفر راهنما احساس نمی‌شود. باغ‌ موزه دفاع مقدس جوری طراحی‌شده که حداکثر انتقال مفاهیم را به مخاطب داشته باشد. به همین جهت نیازی به شنیدن توضیحی بیشتر نیست. در باغ‌موزه دفاع مقدس بر روی انتقال حس تمرکز بیشتری شده تا صرفاً انتقال اطلاعات. وقتی از میانه خرابه‌های خرمشهر عبور می‌کنید انگار همان‌جا بودید. صحنه‌آرایی نمایشگاه به همراه نورپردازی و جلوه‌های صوتی، می‌تواند بودن در همان زمان و مکان را برای شما تداعی کند.  در مدت اقامت خود در اجاره آپارتمان مبله در تهران عباس‌آباد حتماً از باغ‌ موزه دفاع مقدس دیدن فرمایید.

در بخشی از این موزه، موشن گرافی عملیات بیت‌المقدس برای فتح خرمشهر را می‌بینید. در بخشی دیگر از کنار ماکت ضریح امام‌حسین عبور می‌کنید. جایی هم مجسمه‌های فرماندهانی چون شهید تهرانی مقدم را می‌بینید. در قسمتی هم شهید آوینی به چشم می‌خورد.

 زیپ‌لاین

از باغ‌موزه دفاع مقدس که خارج می‌شویم  به زیپ‌لاین می‌رسیم.  یک تفریح هیجان‌انگیز دونفره. زیپ‌لاین یک طناب معلق بین دو تپه است که با جلیقه به آن وصل می‌شوید و به سمت دیگر سر می‌خورید. رد شدن از روی آن همراه با دلهره و ترس می‌باشد هرچند که جلیقه‌ای  پوشانیده می‌شوید که با یک طناب فلزی از پرت شدن شما جلوگیری می‌کند. حتماً در زمان اقامت خود در اجاره آپارتمان مبله در تهران به همراه خانواده خود به زیپ‌لاین باغ ‌موزه دفاع مقدس بروید.

دریاچه و سراسرنما

یک دریاچه بسیار بزرگ با فواره‌های زیبا بعد از باغ‌ موزه ساخته‌شده که شب‌ها همراه با فواره‌هایی  با نورپردازی خاص، تصاویر شهدا و دفاع مقدس بر روی آب نمایش داده می‌شود. گاه هم با ایجاد موج‌هایی سعی در شبیه‌سازی عملیات‌های آبی ایران می‌کنند. “سراسرنما” یکی دیگر از جذابیت‌های باغ‌ موزه دفاع مقدس است. این سراسرنما درواقع تجسمی کامل از فضای خرمشهر و مقاومت ۳۱ روزه مردم و نیروهای ویژه ارتش  در هنگام تصرف خرمشهر می‌باشد. سراسرنمای (پانوراما) باغ‌موزه شامل ۴۵۰۰ متر زیربناست که با نورپردازی‌های ویژه با کمک ده‌ها دستگاه ویدیو پروژکتور، به نمایش تصاویر دفاع مقدس در پهنه ۳۶۰ درجه می‌پردازد.

در مجاورت باغ‌موزه، مسجدی به نام و شکل مسجد جامع خرمشهر بناشده است که یادآور نماد مقاومت ملی در جنگ تحمیلی است. در محوطه باغ‌ موزه دفاع مقدس موشک‌های کلاس‌های مختلف از چند‌صد متر برد تا ماهواره‌بر به چشم می‌خورد. مقابل این مجموعه غرور برانگیز موشکی، ۴۰۰ نوع گیاهان دارویی و مقاوم و همیشه سبز در کنار هم دیده می‌شود که خود، نمادی از مقاومت است.

بازدید از باغ موزه دفاع مقدس

  دسترسی

برای آمدن به باغ موزه دفاع مقدس کافی است با اتوبوس‌های بی‌آر‌تی خیابان ولیعصر یا تاکسی به میدان ونک بیایید و با تاکسی یا اتوبوس در بزرگراه حقانی به فاصله پنج دقیقه به بوستان آب‌وآتش برسید. بوستان آب‌وآتش را قدم‌زنان به سمت جنوب شرقی بروید تا به این باغ ‌موزه برسید. همچنین می‌توانید در ایستگاه‌های شهید حقانی در شمال و شهید همت خط یک مترو در جنوب باغ ‌موزه پیاده شوید. این باغ موزه از شمال و شرق به بزرگراه شهید حقانی، از جنوب به بزرگراه شهید همت، از غرب به بزرگراه شهید مدرس محدود می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *