ش٫ خرداد ۲۹ام, ۱۴۰۰

دروازه باغ ملی تهران بنای تاریخی از دوران قاجار

چکیده مطلب

دروازه باغ ملی یکی از بناهای مهم و تاریخی تهران است که قبل از ساخته شدن برج آزادی به عنوان سمبل پایتخت شناخته می شد. این باغ دقیقاً در قلب تهران قدیم ساخته شده بود و از لحاظ تاریخی بسیار مهم است. باغ ملی تهران علاوه بر اینکه یک مجموعه تاریخی است، یک مجموعه دولتی در تهران نیز است. موزه پست و ارتباطات، ساختمان شماره ۹ وزارت امور خارجه، موزه ملی و دانشگاه هنر در مجتمع این باغ واقع شده است.

دروازه باغ ملی تهران سمبل تهران قدیم

دروازه باغ ملی یکی از بناهایی است که در دوره قاجار ساخته شده و به یادگارمانده است. این دروازه در سال های ۱۹۲۲ تا ۱۹۲۵ توسط جعفرخان کاشانی دوباره بازسازی شده است. دروازه باغ ملی تهران در خیابان امام خمینی تهران قرار گرفته و در زمان ساخت، در محلی ساخته شده که میدان مشق نامیده می شده است. این میدان مشق یک میدان مربع مانندی که در زمان فتحعلی شاه برای تمرین سربازها ساخته شده بود. دروازه ای که توسط قاجار ها ساخته شده بود، تخریب گردید، در واقع  بعد از ساخته شدن دروازه جدید با همان سبک و شکل که به دستور رضا شاه انجام شد، دروازه قدیمی تخریب شد. این دروازه جدید در سمت شرقی دروازه قبلی و به دست معماران آن زمان از جمله جعفر خان کاشانی ساخته شد.

این دروازه شامل یک گذرگاه اصلی در وسط و دو گذرگاه کوچک در دو طرف است. بر روی دیوارهای دروازه باغ ملی تهران عکس هایی از دو شیر با یک تاج در وسط و نماد قدیمی ایران یعنی شیر و خورشید و تفنگ و گلوله وجود دارد.

در تهران مکان های رفاهی و اقامتی با قیمت مناسب وجود دارد و مسافران با اجاره روزانه آپارتمان مبله، اجاره هفتگی آپارتمان مبله و اجاره ماهانه آپارتمان مبله، می توانند، به مدت دلخواه مهمان پایتخت باشند و در این شهر بزرگ گردش کنند و با بازدید مکانهای تاریخی تهران به قدمت این شهر بزرگ دست یابند که چندین دهه است که به عنوان پایتخت ایران بوده است.

دروازه باغ ملی تهران به ثبت ملی رسیده است

همان طور که گفته شد دروازه باغ ملی تهران دارای سه گذرگاه است که گذرگاه اصلی برای عبور اتومبیل ها و دو گذرگاه دیگر برای عبور افراد پیاده در نظر گرفته شده است. دربی که در دروازه ملی تهران است از جنس چدن می باشد. در خیابانی که دروازه باغ ملی تهران قرار گرفته، یعنی خیابان امام خمینی (ره)، یک خیابان شلوغ و همین طور ویژه پایتخت به شمار می رود، چرا که در این خیابان بناهای قدیمی و مهم قرار دارد که در زمان قاجار بنا شده اند، در بین این بناها یک ساختمان قدیمی زیبا ممکن است چشم رهگذران را به خود جلب کند، این ساختمان زیبا حتما دروازه باغ ملی تهران است.

ورودی باغ ملی از لحاظ معماری، ترکیبی از سبک معماری ایرانی و سبک معماری اروپایی است، تلفیق این دو سبک مخصوصا در کاشی کاری دروازه بیشتر پیاده شده است. قسمت های دیگر دروازه باغ ملی تهران، مانند ستون ها، دیوارها با مصالح آجری ساخته شده اند و طیف وسیعی از نقاشی ها و مینیاتورهای زیبا و چشم نواز و جذاب با رنگ های متنوع از جمله مشکی، قهوه ای، قرمز، سفید، طلایی، سبز به صورت یک الماس پر نقش ونگار و درخشان در این بنای قدیمی خودنمائی می کنند. دروازه باغ ملی با اینکه در دوره قاجار به عنوان یک زمین تمرین تیراندازی نظامی طراحی شده بود اما  پس از آن برای مدت کوتاهی به یک پارک عمومی تبدیل شد و سرانجام برخی موزه ها و دفاتر مهم در اطراف آن ساخته شدند.

نقش و نگار های زیبای دروازه باغ ملی تهران

شهرت این دروازه

دروازه باغ ملی تهران در سال ۱۹۹۷ در سازمان میراث فرهنگی ایران به شماره ۱۹۶۸ به عنوان دارایی ملی به ثبت رسید. سازمان میراث فرهنگی تهران با همکاری شهرداری منطقه ۱۲ سعی در نوسازی دروازه ها و ساختمان باغ دارد. این بنا به دلیل زیبایی خاص خود و قدمتی که دارد، بسیاری از کارگردانان فیلم را به سوی خود جلب می کند تا در فیلم های تاریخی از این مکان  در اینجا به عنوان مکانی برای آثارشان مورد استفاده قرار گرفته اند.

محوطه دروازه باغ ملی تهران

بازدید کنندگان بعد از ورود به محوطه دروازه باغ ملی تهران، شگفت زده می شوند. چون از شلوغی خیابان امام خمینی در این جا خبری نیست و یک خیابان عریض و بزرگ را می بینند که به ظرافت تمام سنگ‌فرش شده است، در دو طرف خیابان درخت های سر به فلک کشیده و قدیمی وجود دارد، برای بهتر نشان دادن یک باغ ایرانی در اینجا اغلب درخت ها از نوع بید می باشند. برای بازدید کنندگان صندلی هایی در نظر گرفته شده و در تمام طول خیابان نصب شده است تا بر روی آنها نشسته و استراحت بکنند. دروازه باغ ملی تهران، یک مکان مناسب برای گرفتن عکس می باشد، چه در طول روز و چه در طول شب عکاسی از این بنای زیبا لذت بخش است و به همین دلیل این بنا عکاسان زیادی را به طرف خود جلب می کند.

بازدیدکنندگان ایرانی و خارجی، حتما برای بازدید از این بنای ارزشمند و تاریخی وقت بگذارند. بازدید و گشت و گذار در محوطه باغ ملی رایگان می‌باشد، البته در این بنا یک کتابخانه ملی نیز برای بازدید وجود دارد اما باید هزینه ورودی پرداخت شود. هنگام بازدید از این بنا می‌توان شعرهایی از ندیم الملک را دید که بر روی کتیبه های بیرونی این بنا نوشته شده‌است. اگر به بالای دروازه باغ ملی نگاه کنیم یک اتاق تقریبا بزرگ دیده می‌شود که در زیرش چهار ستون وجود دارد که گچ بری ها زیبایی دارند. این اتاق به احتمال قوی برای دیده بانی یا نقاره زنی استفاده می‌شده است. همین طور گفته می شود ناصرالدین شاه از این اتاق تمرین نظامیان را تماشا می نمود و اگر بازدید کنندگان از طرف داخلی به این بنای تاریخی نگاه کنند، عکس هایی از دوران هخامنشی و مردمان آن زمان را مشاهده خواهند کرد.

عکس زیبایی از شب دروازه باغ ملی تهران

اقامت در تهران بازدید از این آثار تاریخی

برخی از مسافران از تهران این تصور دارند که تهران شهری آلوده و پرجمعیت است و نمی تواند انتخاب خوب برای مسافرت و گشت و گذار ​​باشد اما واقعیت این چنین نیست، با وجود خیابان های شلوغ، این شهر دارای زیبایی های زیادی است که بازدید کننده های فراوانی از سراسر جهان را به خود جلب می کند. محوطه باغ ملی را به عنوان یک میدان چهارگوش به طول ۴۰۰ متر یا هر ضلع ۴۰۰ مترتوصیف می کنند و از آن به عنوان یکی از بزرگترین میادین نظامی تهران در گذشته یاد می کنند. جاذبه های دیدنی و جذاب دیگری در اطراف دروازه باغ ملی مانند پارک شهر، موزه ارتباطات، موزه کتابخانه ملک، موزه ایران باستان و غیره وجود دارد.

اگر تمایل دارید به شهر زیبای تهران مسافرت کنید و می خواهید چند روزی را در این شهر بمانید و از جاهای دیدنی آن لذت ببرید، می توانید با اجاره آپارتمان مبله و اجاره سوئیت مبله و اقامتی راحت در تهران و با قیمت مناسب از دروازه باغ ملی تهران و دیگر مکان های تاریخی دیدن کنید. این آپارتمان ها دارای بهترین امکانات رفاهی هستند و علاوه بر آن در نقاط خوب تهران بنا شده اند. از دیگر خصوصیات خوب آنها نزدیک بودن شان به اکثر مکان های تفریحی می باشد.

زمان بازدید از دروازه باغ ملی تهران

زمان بازدید از این بنا هر روز از ساعت ١٢ ظهر تا ١٢ شب می باشد. همچنین در روزهای جمعه نیز این دروازه به روی بازدیدکنندگان باز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *