ی٫ مرداد ۱۰ام, ۱۴۰۰
نمایی از دریاچه پریشان

دریاچه پریشان بزرگ ترین دریاچه آب شیرین در ایران

دریاچه پریشان یکی از مشهور ترین دریاچه های ایران است که لقب “بزرک ترین دریاچه آب شیرین ایران” را به آن داده اند. البته باید گفت نه تنها در ایران، بلکه در خاورمیانه نیز بزرگترین دریاچه آب شیرین می باشد. این دریاچه یکی از جاذبه های دیدنی در استان فارس است که به علت بزرگی و زیبایی منحصر به فردی که دارد، هر ساله، افراد بسیاری را به سمت خود جذب می کند. این دریاچه یکی از بسیار دریاچه های دیگر در ایران است که با قرار داشتن در منطقه ای سرسبز و خوش آب و هوا، یکی از مهم ترین مقاصد سفر در تعطیلات به ویژه آخر هفته ها می باشد.

در این مطلب به معرفی دریاچه پرثیشان و جاذبه های دیدنی آن پرداخته ایم. اگر تا به حال از این دریاچه بازدید نکرده اید و یا با آن آشنایی ندارید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید تا با یکی از مشهورترین دریاچه ایران آشنا شوید.

مختصری درباره دریاچه پریشان

همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره کردیم، این دریاچه یکی از جاذبه های گردشگری در استان فارس است که در ایران و در جهان، شهرت بسیار زیادی دارد. مساحت دریاچه پریشان در حدود ۴۳۰۰ هکتار است. جالب است بدانید که این دریاچه در فصل تابستان، دارای ساحت بیشتری نسبت به فصول سرد سال می باشد. همچنین ارتفاع این دریاچه از سطح دریا حدود ۸۲۰ متر است. یکی از نگرانی هایی که این روزها در مورد این دریاچه وجود دارد این است که متاسفانه این روزها، میزان آب دریاچه بسیار کم شده و در معرض خطر از بین رفتن می باشد. علت این است که چند سال اخیر خشکسالی رخ داده و کشاورزان منطقه، مجبور به برداشت آب از این دریاچه برای زمین های خود بودند. امیدواریم هرچه زودتر این دریاچه احیا شود و به روزهای پرآب خود برگردد.

جانوران موجود در دریاچه

شاید برایتان جالب باشد بدانید که قدمت این دریاچه به میلیون ها سال پیش بر می گردد و از آن موقع تا به امروز، موجودات زنده بسیاری را در دل خود جای داده است. از جمله ماهی های موجود در این دریاچه می توان به ماهی سرخه، ماهی پرک، ماهی زردک، و مار ماهی آب شیرین اشاره کرد. البته لازم به ذکر است که چندین سال پیش، تعدادی ماهی از گونه های مختلف، به آب این دریاچه اضافه شد. این نوع ماهی ها شامل: کپور، آمورمی و فیتوفالک می باشند.

دریاچه پریشان

نام های دیگر دریاچه پریشان

دریاچه پریشان، علاوه بر این نام، ام های دیگری نیز دارد. در واقع محلی های این منطقه به آن دریاچه فامور، یا دریاچه مور نیز می گویند. در واقع در شمال این دریاچه کوهی به نام فامور وجود دارند. در نتیجه بیشتر اهالی این منطقه این دریاچه را با نام فامور می شناسند.

منبع آب دریاچه

شاید برایتان جالب باشد بدانید که در نزدیکی دریاچه پریشان، بیش از صد چشمه وجود دارد. در نتیجه آب این دریاچه، با کمک این چشمه ها و همچنین جاری شدن جویبار ها از کوه های اطراف منطقه تامین می شود. این دریاچه توسط کوههای متعددی احاطه شده است و چشم انداز بی نظیری در این منطقه به وجود آورده‌اند.

دریاچه پریشان کجاست؟

همانطور که در مطالب بالا اشاره کردیم، ای دریاچه در استان فارس قرار دارد. موقعیت مکانی دقیق دریاچه پرشان در نزدیکی شهر کازرون و در ۳ کیلومتری روستای ایاز آباد قرار دارد. برای دسترسی به این دریاچه باید خود را به شهر کازرون برسانید. از کازرون با پیمودن مسیری در حدود ۱۲ کیلومتر خود را به روستای ایازآباد برسانید و سپس این روستا را حدود ۳ کیلومتر دیگر ادامه دهید تا به دریاچه پریشان برسید.
اگر تا به حال از این دریاچه دیدن کرده اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذراید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *