ش٫ خرداد ۲۹ام, ۱۴۰۰

دریاچه چیتگر تهران

چکیده مطلب

وقتی صحبت از جاذبه های پایتخت می شود، گزینه های زیادی پیش رو داریم، اما دریاچه چیتگر تهران، یکی از جدیدترین و متفاوت ترین جاذبه های تهران است.این دریاچه که با نام خلیج فارس نیز شناخته می شود، در غرب تهران واقع شده و منطقه بزرگی را شامل می شود.

آشنایی با دریاچه چیتگر تهران 

این دریاچه در ابتدا دریاچه چیتگر تهران نام داشت، اما از آنجا که منطقه دریاچه به نقشه ایران شباهت دارد، باعث شد تا نام خلیج فارس را برای این دریاچه مصنوعی در نظر بگیرند، امروزه این دریاچه هم به نام دریاچه خلیج فارس و هم  به نام دریاچه چیتگر تهران شناخته می شود. انتخاب دریاچه چیتگر تهران به عنوان یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری پایتخت، می تواند به دلایل زیر باشد:

  • بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران
  • وجود چندین فعالیت تفریحی هیجان انگیز از جمله اسکیت های هوایی، پرش های آزاد، سرسره های سقوط آزاد و موارد دیگر در اطراف دریاچه
  • یکی از مجلل ترین مراکز خرید پایتخت، به نام بام لند، در حوالی آن واقع شده است
  • مکانی مناسب برای پیاده روی، دوچرخه سواری و لحظات آرامش بخش
  • اجراهای خیابانی اطراف دریاچه
  • دریاچه چیتگر تهران مکانی عالی برای تفریح ​​در چهار فصل است
  • ورود به ساحل دریاچه رایگان است
  • در روزهای بهار و تابستان رفتن به یک پیک نیک در کنار دریاچه لذت بخش است

دریاچه چیتگر نه تنها به عنوان بزرگترین دریاچه مصنوعی کشور، بلکه یکی از جاذبه های تفریحی شهر بزرگ تهران می باشد، بلکه بزرگترین دریاچه مصنوعی کشور نیز محسوب می شود.

نمایی زیبا ازدریاچه چیتگر تهران

گردشگرانی که به شهر بزرگ تهران مسافرت می کنند اگردریاچه چیتگر را برای بازدید ​​انتخاب کنند، تفریحات متنوعی را می توانند در آنجا تجربه کنند. در شهر تهران برای مسافران امکانات رفاهی عالی با قیمت مناسب وجود دارد و با اجاره روزانه آپارتمان مبله و اجاره هفتگی آپارتمان مبله و یا اجاره ماهانه آپارتمان مبله، اقامتی به مدت دلخواه می توانند در پایتخت داشته باشند.

گشت و گذار در دریاچه چیتگر تهران

گردشگران دریاچه چیتگر تهران می توانند، سوار قایق های کوچک و بزرگ دریاچه شوند یا به مرکز خرید شیک و مجلل در سمت شرق دریاچه بروند و بعد از یک خرید عالی، چند دقیقه دلپذیر را در رستوران ها و کافه های مختلف بگذرانند. نکته خوب در مورد این دریاچه به طور کلی، آرامش آن است چرا که پیاده روی در ساحل صخره ای یا تماشای دریاچه، و پرندگانی که بر روی دریاچه در حال پروازند، خود به تنهایی لذت بخش است. دریاچه چیتگر دارای دو ورودی اصلی است، یکی در قسمت شرقی نزدیک مرکز خرید بام لند و دیگری در ضلع غربی دریاچه.

بلیط‌های اکثر بازی ها و سرگرمی های دریاچه چیتگر تهران، در یک دفتر بلیط که در ورودی غربی قرار گرفته است فروخته می شود. قایق سواری در دریاچه چیتگر تهران لذت خاص خود را دارد. در این دریاچه، دو اسکله و چندین نوع قایق وجود دارد که شامل قایق های پدالی، شارژی، قایق اتوبوسی و قایق موتوری است. قایقرانی برای خانم های باردار، افراد زیر ۱۴ سال و افراد بالای ۹۰ کیلوگرم ممنوع است و هنگام قایق سواری افراد مجاز به خوردن یا نوشیدن نمی‌باشند. یکی از جالب ترین بازی های اطراف دریاچه، اسکیت هوایی است این بازی غول پیکر و هرمی شکل برای علاقمندان به سرعت و هیجان، مناسب است. اسکیت هوایی دریاچه چیتگر تهران در قسمت غربی دریاچه است. سرسره های سقوط آزاد دریاچه چیتگر تهران از سریع ترین و مهیج ترین سرسره ها در خاورمیانه می باشند. این سرسره ها در قسمت شمالی دریاچه واقع شدند.

تصویری از شب دریاچه چیتگر تهران

محدودیت های استفاده از امکانات تفریحی

علاقمندان به اسکیت هوایی و سرسره های سقوط آزاد باید بدانند که استفاده از این دو امکانات برای حفظ ایمنی و سلامتی افراد دارای محدودیت هایی هست. این محدودیت ها شامل موارد زیر می باشد: محدودیت سنی ( افراد بالای ۸ سال )، محدودیت قد ( حداقل ۱۲۰ سانتی متر، حداکثر ۲۰۰ سانتی متر)، محدودیت وزن (حداکثر وزن ۱۲۰ کیلوگرم).

امکانات متنوع دریاچه چیتگر تهران

سرسره های پرش به آسمان، اولین سرسره پرش در ایران است. در مسیر سرسره می توان از تشک برای نشستن روی سرسره استفاده کرد، افراد بعد از سر خوردن روی سرسره، در نهایت بر روی یک تشک بزرگ بادی که در آخر سرسره قرار گرفته، پرت می شود. این سرسره در شمال دریاچه واقع شده است. این سرسره هم دارای محدودیت های ایمنی برای استفاده می باشد. سینمای شش بعدی دریاچه چیتگر تهران، یکی از متفاوت ترین و بروز ترین سینماهای ایران است و دارای صندلی های جداگانه برای نشستن افراد می باشد به این صورت که افراد علاقمند به این سینما در ابتدا از پله ها تا ۲ متر ارتفاع بالا می روند و در یک صندلی می نشینند.

بعد از نشستن، پله ها کنار می روند، عینک مخصوص این سینما ها هم باید بر روی چشم ها قرار بگیرد، سپس یک فیلم هیجان انگیز با انتخاب خود فرد پخش می شود. اگر بازدید کنندگان برای تماشای فیلم در سینمای هیجان انگیز شش بعدی به دریاچه چیتگر بروند، ورودی غربی امکان دسترسی بهتری به این سینما دارد. زیرا این سینما درست در کنار پارک تفریحی در قسمت غربی دریاچه قرار دارد. تماشای فیلم در این سینما مناسب افراد بالای ۱۶ سال می باشد. از دیگر امکانات تفریحی دریاچه چیتگر می توان به رول گلایدر اشاره کرد که در قسمت شمالی دریاچه قرار دارد. تشک پرش آزاد دریاچه، که در قسمت شرقی و مجتمع بام لند قرار دارد. یکی دیگر از امکانات تفریحی، همراه با هیجان این دریاچه است.

دریاچه چیتگر تهران، جزو پروژه های برتر سال ۲۰۱۵

در تابستان سال ۲۰۱۵، کارشناسان انجمن بین المللی مدیریت پروژه در مسافرت شان به تهران و بازدید از دریاچه چیتگر و ارزیابی مثبت خود از دریاچه چیتگر تهران، آن را، جز ۱۰ پروژه برتر جهان در سال ۲۰۱۵ معرفی کردند. این مجموعه تفریحی ۲۵۰ هکتاری می باشد که ۱۳۰ هکتار آن دریاچه است. مسافرانی که می خواهند تهران را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کنند، می توانند با اجاره آپارتمان مبله و اجاره سوئیت مبله که با قیمت مناسب در دسترس است، اقامتی راحت در پایتخت داشته باشند.

 معرفی مرکز خرید بام لند در کنار دریاچه چیتگر تهران

بام لند یک مرکز خرید شیک می باشد و می توان در آنجا بهترین مارک های پوشاک، لوازم خانگی و موتور سیکلت و اتومبیل را پیدا کرد، در واقع کسی که به بام لند تهران برود، دست خالی به خانه بر نمی گردد. علاوه بر خرید که تنها جذابیت این مکان نیست، سرگرمی های دیگری مانند: ماهیگیری و تماشای اجراهای موسیقی، دلیلی بر مشتاق بودن، برای بازدید از این مرکز خرید کنار دریاچه چیتگر تهران می باشد. کافه ها و رستوران های معروف این مجموعه زیبا، همچنین نباید فراموش شود.

باملند دریاچه چیتگر تهران

ساعات کاری باملند

ساعات کاری این مجموعه از ساعت هشت صبح شروع می شود و تا نیمه های شب باز است. برای ورود و بازدید از این مجموعه هیچ هزینه ای دریافت نمی شود. از داخل این مجموعه همچنین می توان دریاچه زیبای چیتگر را نیز تماشا کرد. این مرکز خرید دریاچه چیتگر تهران به دلیل طراحی و معماری زیبای خود، در سال ۲۰۱۸ جوایز سالانه بین المللی Prix Versailles در قاره آفریقا و غرب آسیا جایزه معماری ویژه را از آن خود کرده است. این مجتمع تفریحی، توسط دو نفر از معماران با ذوق و هنرمند ایرانی طراحی شده است. یعنی توسط معماران ایرانی، به نام های مریم یوسفی و آقای مرتضی ادیب ساخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *