ی٫ مرداد ۱۰ام, ۱۴۰۰
دریاچه گهر

دریاچه گهر | خاص‌ترین دریاچه ایران

در کشور ایران، دریاچه های متعددی وجود دارد. در واقع دریاچه ها مقصد افرادی هستند که به دنبال طبیعت، و فرار از زندگی شهری و شلوغی می باشند. به عبارتی گاهی اوقات سفر به دریاچه ها و مناطق سرسبز با آب و هوایی عالی، حال و هوای انسان را عوض می کند و کمک بسیار زیادی در خصوص دریافت آرامش می کند. یکی از این دریاچه ها که سفر به آن را به شدت به شما توصیه می کنیم دریاچه گهر است. این دریاچه جزو بزرگ ترین دریاچه های آب شیرین در ایران می باشد و با وجود چشم انداز بسیار زیبایش، افراد بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کند. در این مطلب قصد دارم همه چیز را درباره دریاچه گهر و زیبایی های آن بیان کنم. مطالعه این مطلب را از دست ندهید تا با این جاذبه طبیعی بیشتر آشنا شوید.

مختصری درباره دریاچه گهر

این دریاچه هر ساله شاهد حضور جمعیت بیار زیادی در اطراف خود می باشد. علت هم این است که آب موجود در این دریاچه به قدری شفاف است که به راحتی می توان بستر سنگی آب را در کف دریاچه دید. به طور کلی دریاچه گهر، شامل ۲ دریاچه مجزا می باشد. دریاچه اول که به آن گهر بالا نیز می گویند وسعت بسیار زیادی نسبت به دریاچه دوم یا گهر پایین دارد. در ادامه به طور کامل در باره این دو دریاچه بیان کرده ایم.

گهر بزرگ

این دریاچه با وسعت ۸۵ هکتار دارای چشم انداز بسیار زیبایی می باشد. عمق ان در نقاط مختلف متفاوت است. اما به طور کلی از ۴ متر تا ۲۸ متر متفاوت است. همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره کردیم آب این دریاچه شفاف است. در حقیقت یکی از لذت بخش ترین کارها در این منطقه، تماشای ماهی هایی است که در کف این دریاچه در حال شنا کردن هستند. ممکن است هوس آب تنی به سرتان بزند اما باید بگوییم که به دلیل عمق زیادی که این دریاچه دارد، شنا در آن کمی خطرناک است. پس بهتر است تا اب تنی در دریاچه گهر بزرگ را از سرتان بیرون بیاندازید. اما اگر در انجام این کار مصمم هستید، توصیه می کنم خود را به دریاچه گهر کوچک برسانید.

نمایی از دریاچه گهردریاچه گهر کوچک

برای دسترسی به این دریاچه باید در حدود ۴۰ دقیقه پیاده روی کنید. شاید کمی دشوار باشد اما هنگامی که به این دریاچه برسید خواهی دید که ارزشش را داشت. دریاچه گهر کوچک دارای عمق ۲ متر می باشد و کاملا مساعد برای شنا کردن می باشد. وسعت این دریاچه ۵ هکتار می باشد و منظره اطراف آن به شدت زیبا می باشد.

جانوران مقیم این منطقه

در این منطقه به ویژه در نزدیکی دریاچه گهر کوچک، گونه های مختلفی از جانداران زندگی می کنند. در حقیقت به علت اینکه این منطقه جزو مناطق حفاظت شده می باشد، گونه های متعددی از جانداران می توانند به راحتی در این منطقه زندگی کنند و مورد آزار و اذیت انسان ها قرار نگیرند. اما از جمله جانوران این منطقه می توان به پلنگ، گرگ، گراز، خرس، کل، قوچ، بز، آهو، شغال، روباه، کفتار، خرگوش، عقاب، کبک و …. اشاره کرد.

بهترین زمان بازدید از دریاچه گهر

دریاچه گهر بین کوه های اشترانکوه قرار گرفته است. در نتیجه بهترین فصل برای بازدید از آن فصل تابستان به ویژه ماه های تیر و مرداد می باشد. ممکن است هنگام دسترسی به این دریاچه، گرمای هوا آزارتان بدهد اما آب و هوای کنار دریاچه بسیار مساعد است و می توانید با نشستن در کنار این دریاچه یکی از بهترین سفر های خود را تجربه کنید.

موقعیت مکانی

این دریاچه در استان لرستان و در ۳۵ کیلومتری شهرستان درود می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *