ی٫ مرداد ۱۰ام, ۱۴۰۰
شهر زیرزمینی کاریز

شهر زیرزمینی کاریز و همه چیز درباره آن

شهر زیرزمینی کاریز یکی از زیباترین شهر های زیر زمینی در ایران می باشد. علت هم این است که در ساختار این شهر، ویژگی ها و نکات بسیار جالبی وجود دارد. نکته جالب در خصوص این شهر زیرزمینی این است که قدمت آن در حدود ۲۵۰۰ سال می باشد. همین مساله سبب شده تا باستان شناسان، و حتی گردشگران و بازدید کنندگان بسیاری به این شهر باستانی سفر کرده تا از نزدیک شاهد این شهر زیرزمینی زیبا باشند. در این مطلب به معرفی شهر زیرزمینی کاریز کیش و ویژگی های آن پرداخته ایم. در نتیجه اگگر با این جاذبه تاریخی آشنایی ندارید و تا به حال از آن بازدید نکرده اید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید تا با یکی از زیباترین سازه های انسانی در ایران آشنا شوید.

مختصری درباره شهر زیرزمینی کاریز

همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره کردیم، این شهر باستانی در جزیره کیش قرار گرفته است و یکی از بسیار جاذبه های تاریخی این جزیره به شمار می آید. معماری این شهر به قدری زیبا و منجصر به فرد است که تعجب همکان را برانگیخته است. عجیب ترین ویژگی این شهر زیرزمینی، سقف آن است. سقف این شهر از جنس مرجان است و حتی در درون آن، فسیل های بسیاری وجود دارد. به طوری که اگر به بازدید از آن بروید، در برخی نقاط از سقف، شاهد فسیلی از جانوران مختلف دریایی می باشید. سقف این شهر زمانی بستر دریا بوده است و همین مساله، این شهر زیرزمینی را نسبت به سایر شهر های زیرزمینی متمایز می کند. البته باستان شناسان و کارشناسان آلمانی، پس از بررسی تعدادی از فسیل های موجود در سقف این شهر، دریافتند که قدمت برخی از آن ها به ۵۷۰ میلیون سال می رسد.

نمایی از شهر زیرزمینی کاریز

کی از مهم ترین ویژگی های این شهر، وجود هوای خنک در تمام قسمت های این شهر است. در واقع مهم نیست که چه فصلی از سال است، در تمام روزهای سال، هوایی خنک در شهر زیرزمینی کاریز جاری است و همین مساله افراد بسیاری را به سمت این شهر جذب می کند.

چاه های آب

جالب است بدانید که در این شهر زیرزمینی، حدود ۷۴ چاه آب وجود دارد. در واقع این شهر، منبع آب شیرین است و ححتی آبی که درر آن جاری است، در نهایت به شهر حریره می رود. در زمان های قدیم، چاه های بسیاری در این شهر زیرزمینی ایجاد شد تا دسترسی راحتی به قنات و آب شیرین صورت پذیرد. حتی یکی از چاه ها نیز در قسمتی از سقف شهر زیرزمینی کاریز قرار دارد و به شکل مخروطی می باشد.

امکانات شهر زیرزمینی کاریز

در سال های گذشته، گردشگران کمی به بازدید از این اثر باستانی می آمدند. اما اخیرا، با رسیدگی به این شهر و ایجاد امکانات متعدد در آن، سبب شده تا بازدید کنندگان بسیاری نسبت به گذشته، به بازدید از شهر زیرزمینی کاریز بیایند و از زیباترین شهر زیرزمینی ایران دیدن کنند. از جمله امکانات موجود در این مجموعه می توان به موزه، رستوران، بازارچه، و بسیاری از امکانات دیگر اشاره کرد. اگر تا به حال به جزیره کیش سفر کرده و از این شهر باستانی دیدن کرده اید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *