ی٫ مرداد ۱۰ام, ۱۴۰۰
نمایی از عمارت عالی قاپو

عالی قاپو | محسور کننده ترین اثر تاریخی ایران

همانطور که می‌دانید، در کشور ایران، با توجه به تمدن و سلسه های متعدد آن، تعداد بسیار زیادی عمارت و سازه های عجیب معماری وجود دارد. هر کدام از این سازه ها، زیبایی منحصر به فردی دارند و بازدید از هر کدام از آن ها، حس و حال متفاوتی دارد. عمارت عالی قاپو یکی از این سازه های بی نظیر و خاص است که از همان ابتدا، توجه افراد بسیار زیادی را به خود جلب کرد. همچنین این عمارت با معماری منحصر به فردش امروزه به یکی از نماد های شهر اصفهان می باشد. اگر تا به حال به اصفهان نرفته اید و فرصت بازدید از این اثر تاریخی بی نظیر را نداشته اید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید تا بیشتر با معماری ویژگی های آن آشنا شوید.

مختصری درباره عمارت عالی قاپو

این عمارت یکی از بسیار آثار ساخته شده در زمان شاه عباس اول می باشد. در واقع شاه عباس اول، سازه ای بسیار زیادی را در این شهر ایجاد کرده و از همان ابتدا، امتیاز ویژه ای را به شهر اصفهان بخشیده بود. در واقع تمامی آثار تاریخی که امروزه در میدان نقش جهان مشاهده می کنیم، همچنین خود میدان، به دستور این پادشاه محبوب ساخته شده اند. اما عمارت عالی قاپو، یکی از متفا.ت ترین سازه هایی است که در زمان ایشان ساخته شد. البته لازم به ذکر است که نقشه و پلان اصلی آن در زمان شاه عباس اول به اجرا در آمد، اما بعد ها و در دوران حکومتی شاه عباس دوم و همچنین شاه سلطان حسین، این عمارت تکمیل شد و ساخت آن به طور کامل به پایان رسید.

عالی قاپو

بخش های مختلف عمارت

به طور کلی این عمارت زیبا، در ۶ طبقه ساخته شده است. اما جالب ترین نکته در خصوص این عمارت، این است که از هر زاویه و ضلعی به آن نگاه کنید، تعداد طبقات متفاوتی را می بینید. برای مثال از یک زاویه این عمارت را ۳ طبقه، و از زاویه ای دیگر، ۵ طبقه می بینید. اماهمانطر که گفتیم، این عمارت شامل ۶ طبقه می باشد. به طور کلی بخش های مختلف عمارت عالی قاپو شامل: اتاق های کوچک و بزرگ برای اقامت سفیرها و افراد مهم، ایوان بزرگ، اتاق هایی مخصوص امور اداری، تالار های مجلل، سر در ورودی، سالن موسیقی، تابلوهای مینیاتور، و …. اشاره کرد.

تالار موسیقی

با اینکه هر کدام از اتاق ها و بخش ها عمارت عالی قاپو زیبایی منحصر به فردی دارد، اما تالار موسیقی یکی از متفاوت ترین قسمت های این عمارت است که در طبقه پنجم آن قرار دارد. این تالار به گونه ای طراحی شده که هنگام پخش موسیقی، صدا در تمامی عمارت پخش شود. همچنین در این تالار یک سن مخصوص اجرای موسیقی وجود دارد. به طور کلی طبقه ششم و تالار موسیقی شامل ۳ اتاق موچک و بزرگ ی باشد.

ایوان بزرگ عمارت عالی قاپو

این ایوان که در طبقه سوم عمارت قرار دارد، در واقع مخصوص شاه عبار و میهماناشان ساخته شده بود. یکی از معروف ترین تفریحات و ورزش در آن زمان، بازی چوگان بود که در میدان نقش جهان انجام می شد. در زمان انجام بازی، شاه عباس و همراهانس در این ایوان می نشستند و به تماشای مسابقه می پرداختند. نکته جالب در خصوص این ایوان، وجود ۱۸ ستون چوبی ۲۰ متری می باشد. این ستون ها، چشم انداز این عمارت دو دو چندان کرده اند و مهم ترین نکته در خصوص آن ها این است که از آن زمان تا کنون پابرجا باقی مانده اند. به طور کلی عمارت عالی قاپو یکی از متفاوت ترین سازه های تاریخی می باشد که بازدید از آن را به شدت توصیه می کنم. اگر تا به حال به بازدید از این جاذبه تاریخی رفته اید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *