ی٫ مرداد ۱۰ام, ۱۴۰۰
میدان نقش جهان

معرفی میدان نقش جهان اصفهان

کشور ایران، منطقه ای پر تمدن، با آثار و بقایای بسیاز متعدد از زمان های قدیم می باشد. میدان نقش جهان اصفهان یکی از این آثار می باشد که امروزه آوازه آن به تمام نقاط جهان رسیده است. این میدان که قدمت آن به دوران صفوی باز می گردد یکی از اصلی ترین دلایل جذب توریست در شهر اصفهان می باشد. به عبارتی دیگر، هر ساله توریستان و بازدید کنندگان بسیاری مسافت های کوتاه و طولانی را طی می کنند تا به اصفهان بیایند و از نزدیک شاهد عظمت و بزرگی این میدان مشهور باشند. در این مطلب به معرفی میدان نقش جهان اصفهان و تمامی بخش ها و جاذبه های دیدنی آن پرداخته ایم. در نتیجه اگر تا به حال از این میدان بازدید نکرده اید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید تا با مشهور ترین جاذبه تاریخی و گردشگری اصفهان آشنا شوید.

مختصری درباره میدان نقش جهان

این میدان در سال ۱۱ هجری به دستور شاه عباس صفوی ساخته شد. ابتدا در این نقطه یک میدان کوچک وجود داشت که در زمان تیموریان ساخته شده بود. اما در زمان صفوی، میدانی عظیم با طول ۵۲۵ متر و همچنین عرض ۱۵۹ طراحی و ساخته شد. جالب است بدانید که این میدان مستطیل شکل، دومین میدان بزرگ در جهان است. در حقیقت نام میدان نقش جهان در سال ۱۳۵۸ در سازمان میراث جهانی یونسکو ثبت شد. می توان گفت که این میدان، جزو اولین آثار ثبت شده ایران در این سازمان جهانی بود و از همان ابتدا، افراد بسیاری به بازدید از این میدان می آمدند و اوقات خود را در آن می گذراندند.

بازارهای این میدان

دورتا دور این میدان، از ۴ بازار تشکیل شده است که امروزه مختص فروش ظروف مسی، عتیقه جات، فرش و صنایع دستی مربوط به اصفهان می باشد. این بازارها شامل ۲ طبقه می باشد و درون این بازارها، تعداد بسیار زیادی مفازه وجود دارد. امروزه بازدید کننده ای نیست که پس از سفر به اصفهان به میدان نقش جهان نرود و از بازار زیبای این میدان دیدن نکند. آثار تاریخی و دیدنی میدان نقش جهان
همانطور که گفتیم، در این میدان، تعدادی آثار تاریخی باقی مانده از زمان صفوی می باشد. در حقیقت در هر ۴ طرف این میدان، یک بنای تاریخی وجود دارد. توصیه می کنم اگر به اصفهان و میدان نقش جهان رفتید، بازدید از این چهار اثر تاریخی را از دست ندهید.

مسجد جامع عباسی (مسجد شاه)

باید گفت که این مسجد در طول تاریخ دارای نام های متعددی بوده است. از جمله: مسجد سلطانی، مسجد کبیر عباسی، مسجد شاه. اما امروزه آن را با نام مسجد امام معرفی می کنند. این مسجد که نمایانگر هنر و سبک معماری صفوی می باشد، دارای زیبایی مسحور کننده می باشد. ساختن این مسجد از سال ۱۰۲۰ شروع شد و با کمک معماران و هنرمندان و خوش نویسان بسیار زیادی به اتمام رسید.

نمایی از میدان نقش جهان

مسجد شیع لطف الله

مسجد شیخ لطف الله مسجدی است که در تمام دنیا شهرت دارد. این مسجد فقط مخصوص شاه بود و به دستور شاه عباس اول ساخته شد. نکته جالب درباره این مسجد زیبا این است که ساخت گنبد آن ۱۷ سال به طول انجامید و با ظرافت بسیار زیادی ساخته شد.

عمارت عالی قاپو ر میدان نقش جهان

این عمارت که یکی از زیباترین آثار در میدان نقش جهان است، دارای معماری بسیار زیبا و منحصر به فرد می باشد. موقعیت مکانی این عمارت در ضلع غربی میدان می باشد و عظمت توجه همه را به خود جلب می کند. این عمارت دارای ۶ طبقه می باشد و مخصوص پذیرایی از سفرا و وزرا در زمان صفوی بود. در این عمارت تالار موسیقی، تالار پذیرایی، ۵۳ اتاق خواب، اتاق جلسات و … می باشد و یکی از منحصر به فرد ترین آثار تاریخی در ایران می باشد.

کلام آخر

میدان نقش جهان اصفهان یکی از مهم ترین جنبه های تاریخی و توریستی در ایران می باشد که همچنان در حال مرمت و بازسازی می باشد. اگر تا به حال از این اثر تاریخی بازدید نکرده اید بازدید از آن را در برنامه های خود قرار دهید. همچنین اگر تجربه سفر به این میدان زیبا را داشته اید، تجربیات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *