ی٫ مرداد ۱۰ام, ۱۴۰۰
جاذبه های گردشگری تبریز

معروف ترین جاذبه های گردشگری تبریز

شهر تبریز یکی از شهرهای قدیمی در ایران است که زمانی، جاده ابریشم از آن عبور می کرد. به عبارت دیگر این شهر از همان ابتدا مورد توجه افراد بسیاری قرار می گرفت و یکی از مراکز توریستی ایران بود. جاذبه های گردشگری شهر تبریز به قدری زیبا و متعدد هستند که بازدید از هر کدام از آن ها، جای خود را دارد. اکثر جاذبه های گردشگری این شهر تاریخی می باشد و نشان دهنده تمدن قدیمی این شهر و تاریخچه زیبای آن می باشد. در این مطلب به معرفی محبوب ترین و مشهور ترین جاذبه های گردشگری تبریز پرداخته ایم. اگر تا به حال به این شهر سفر نکرده اید و قصد بازدید از این جاذبه های گردشگری را دارید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید تا علاوه بر آشنایی با این جاذبه ها، با تاریخ زیبای این شهر نیز آشنا شوید.

مختصری درباره جاذبه های گردشگری تبریز

همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره کردیم، شهر تبریز یکی از مراکز تاریخ و تمدن ایران می باشد. در حقیقت دومین موزه تاریخی ایران که دارای قدیمی ترین اشیاء می باشد، در شهر تبریز قرار دارد. اما متاسفانه در سال ۱۷۷۹ میلادی، زلزله ای بسیار شدید در این شهر رخ داد. این زلزله، بسیاری از آثار و سازه های تاریخی این شهر را از بین برد و حتی برخی از آن ها را با خاک یکسان کرد. اما بعدها و در طول چندین سال، برخی از این بناها دوباره بازسازی شدند. برخی از این سازه ها نیز بازسازی شدند و دوباره به شکل اولیه در آمدند.

اما متاسفانه بخشی از این سازه های تاریخی حتی با وجود بازسازی و تلاش های بسیار، به شکل اولیه بر نگشتند و نصفه کاره رها شدند. در نتیجه به طور کلی بسیاری از جاذبه های گردشگری تبریز که در ادامه معرفی شه اند، بر اثر زلزله از بین رفته و یا تخریب شده بودند. اما این سازه ها به شکلی که امروز می بینیم وجود دارند و یا بر اثر بازسازی تکمیل شده و برخی از آن ها تنها قسمتی از بنا هستند که امروزه باقی مانده اند.

معرفی معروف ترین جاذبه های گردشگری در شهر تبریز

بازار بزرگ

این بازار یکی از قدیمی ترین بازار تبریز می باشد. این بازار بر سر راه جاده ابریشم قرار داشت و از همان ابتدا افراد بسیاری در آن به تجارت می پرداختند. امروزه این بازار بزرگ ترین بازار سرپوشیده در دنیا است که همین مساله توریستان و گردشگران بسیاری را به این منطقه می کشاند.

بازار بزرگ تبریز یکی از جاذبه های گردشگری تبریز

ارگ تبریز

ارگ تبریز یکی از نماد های این شهر است و از معروف ترین جاذبه های گردشگری تبریز است. بنای این جاذبه تاریخی مربوط به قرن هشتم میلادی می باشد. این بنا یکی از سازه هایی است که نصفه کاره رها شد و هیچوقت تکمیل نشد. می توان گفت که ارگ تبریز قدیمی ترین بنای این شهر می باشد که هر ساله، افراد بسیاری به بازدید از آن به تبریز سفر می کنند.

مجموعه پارک ایل گلی

شاید این نام را تا به حال شنیده باشید. در واقع یکی از مشهور ترین و معروف ترین جاذبه های گردشگری تبریز است که با معماری و فضای دلنشینی که دارد، شهرت بسیاری پیدا کرده است. در حقیقت هر مسافری که برای اولین بار به شهر تبریز سفر کند، محال است که از پارک ایل گلی بازدید نکند!

سایر جاذبه های گردشگری شهر تبریز

علاوه بر موارد بالا، جاذبههای گردشگری بسیار زیادی در این شهر وجود دارد که از شهرت بالایی برخوردار هستند. این جاذبه های گردشگری عبارتند از: مسجد کبود، مسجد جامع تبریز، موزه آذربایجان، مقبره الشعرا، روستای کندوان، کلیسای استفانوس مقدس، موزه قاجار، و ….. اگر تا به حال به این شهر سفر کرده اید و با جاذبه های گردشگری شهر تبریز آشنایی دارید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *