ی٫ مرداد ۱۰ام, ۱۴۰۰
موزه جواهرات ملی

موزه جواهرات ملی ایران | با ارزش ترین موزه ی کشور

موزه جواهرات ملی ایران با تاریخچه باور نکردنی و عجیبی که دارد، امروزه یکی از با ارزش ترین موزه های تاریخی در ایران است. البته در کسور ایران، موزه های متنوع و بسیار زیادی وجود دارد که بازدید از هر کدام جای خود را دارد. اما به طور کلی می توان گفت این موزه از مهم ترین موزه های ایران است. این موزه، متعلق به بانک ملی ایران است و یکی از پشتوانه های پول ملی ایران می باشد. ساختار این موزه درست مانند یک گاوصندوق است که بازدید از آن بسیار لذت بخش است. در این مطلب به معرفی موزه جواهرات ملی ایران پرداخته ایم و تاریخچه گرد هم آوردن این همه اشیاء با ارزش را بیان کرده ایم. تصیه می کنم مطالعه این مطلب را از دست ندهید تا با ارزش ترین جاذبه گردشگری ایران آشنا شوید.

مختصری درباره موزه جواهرات ملی ایران

همانطور که در مطالب بالا مشاهده کردید، این موزه، همانند یک گاوصندوقی است که برای وارد شدن به آن، باید هفت خوان رستم را رد کنید. در واقع برای وارد شدن به محیط داخلی موزه، باید از ۳ گیت عبور کرده تا در نهایت وارد سالن اصلی موزه شوید. در موزه جواهرات ملی از اشیاء گران قیمت تا سنگ پا وجود دارد. همه و همه اشیائی قدیمی و دارای قدمت بسیار بالایی هستند که با زحمت های فراوان و در طول سلسله های مختلف، جمع آوری شده اند. در این موزه تخت طاووس، شمشیر، لباس، سنجاق، ساعت، الماس، آفتابه و لگن، گنجینه هایی از سنگ های با ارزش، شنل و بسیاری دیگر از اشیاء وجود دارد که هر کدام از آنها، دنیایی دارد.

الماس دریای نور در موزه جواهرات ملی

تاریخچه شکل گیری موزه

شکل گیری موزه جواهرات ملی، داستان جالبی دارد. در واقع داستان اصلی به زمان صفویان بر می گردد. پادشاهان این سلسله تلاش های بسیاری برای جمع آوری اشیاء با ارزش و گرانقیمت ایرانی کردند. اکثر این الماس ها و اشیاء در طول تاریخ به تاراج برده شده بودند اما در زمان های صفویه و همچنین افشاریه، حجم بسیاری از این اشیاء به ایران باز گردانده شدند. اما پس از مدتی، باز هم توسط افغان ها به تاراج برده شده و حتی برخی از آن ها نیز سر از انگلستان در آوردند. اما در دوران پهلوی به ویژه قاجار، از این الماس ها و اشیاء گران قیمت استفاده های بسیاری شد و در نهایت در سال ۱۳۳۹ بانک ملی افتتاح شد و تمامی این الماس ها و اشیاء به این بانک سپرده شد.

با ارزش ترین اشیاء موزه جواهرات ملی

اما در میان این همه اشیاء قیمتی، برخی از آن ها هستند که هم شهرتی جهانی دارند و هم از ارزش بسیار زیادی برخوردار هستند. برای مثال کره جواهر نشان ناصرالدین شاه از مشهورترین آن هاست. این کره که در ساخت آن، از الماس ها و جواهرات بسیار زیادی استفاده شده است و همچنین با حدود ۳۴ کیلوگرم طلا ساخته شده است خودنمایی می کند. نکته جالب در خصوص این کره این است که در آن از بیش از ۵۱هزار قطعه الماس و سنگ های قیمتی و همچنین بیش از ۳.۵ کیلوگرم جواهر وجود درد.

اما از دیگر اشیاء با ارزش این موزه می توان به تخت خورشید یا تخت طاووس، تاج کیانی، تاج ها و یم تاج های سلطنتی، تاج پهلوی، تاج شهبانو، سریر پرتابل سلطنتی، الماس دریای نور، جقه نادری، و … .
اگر تا به حال از این موزه دیدن کرده اید، تجربیات و نظرات خود را با ما ب اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *