ش٫ خرداد ۲۹ام, ۱۴۰۰

نمایشگاه بین المللی تهران میزبان تمامی کشور های جهان

چکیده مطلب

نمایشگاه بین المللی تهران، یکی از بزرگترین نمایشگاه ها در ایران است، و می توان گفت که این نمایشگاه در نوع خود تنهاترین نمایشگاه موجود در ایران می باشد. نمایشگاه بین المللی تهران، علاوه بر میزبان بودن برای تمامی شهرهای ایران، میزبان، شرکت و حضور گسترده ای از کشورهای خاورمیانه و حتی کشورهای کل جهان نیز می باشد. این مجموعه، امکانات و ویژگی های ضروری را که برای هر نمایشگاه بزرگی لازم است، دارد، و از همکاری با همه شرکت ها در سراسر جهان استقبال می کند.

 با تاریخچه نمایشگاه بین المللی تهران آشنا شویم

اولین نمایشگاهی که در جهان به شکل امروزی برگزار شد مربوط به نمایشگاهی در لندن می باشد. ایران نیز در آن نمایشگاه شرکت داشت این نمایشگاه طرفداران خیلی زیادی پیدا کرد به طوری که میلیون ها نفر از آن بازدید کردند. در سال های بعدی آمریکا تحت تاثیر همین نمایشگاه لندن، اولین نمایشگاه خود را در شهر نیویورک برگزار کرد البته کشور آمریکا قبلا نمایشگاه هایی به صورت سنتی برگزار می کرد. یکی دیگر از نمایشگاه هایی که برگزار شد و تاثیر ماندگاری داشت بر این صنعت، نمایشگاه بین المللی پاریس بود، طرح اولیه برج ایفل نیز در این نمایشگاه اجرا شد و در واقع ساخت برج ایفل از همان جا کلید خورد.

به همین ترتیب صنعت نمایشگاه در همه کشورها مورد توجه قرار گرفت و به سرعت توسعه یافت که منجر به ایجاد اتحادیه نمایشگاه های بین المللی شد. در ایران نیز از گذشته‌های دور بازارچه‌هایی بر سر راه کاروان ها یا محل کاروانسراها برپا می شد اما این بازارچه‌ها به شکل نمایشگاه های امروزی نبود.

اولین حضور ایرانیان در نمایشگاه هایی به شکل امروزی برمی گردد به همان نمایشگاهی که در لندن برگزار شد این اتفاق در زمان امیر کبیر رخ داد. با اینکه ساخت مجموعه نمایشگاه های بین المللی تهران به سال ۱۹۵۹ بر می‌گردد، اما شروع واقعی ساخت سالن ها و دفاتر نمایشگاه در سال ۱۹۶۷ آغاز شد و نخستین نمایشگاه بین المللی تهران در سال ۱۹۶۹ با عنوان نمایشگاه آسیایی برپا شد. برگزاری این نمایشگاه ۲۱ روز به طول انجامید و ۳۳ کشور از پنج قاره جهان در آن شرکت کردند.

توسعه نمایشگاه بین المللی تهران به سرعت اتفاق افتاد

بعد از اولین برگزاری نمایشگاه بین المللی تهران، برپایی نمایشگاه های مختلف در این مجموعه روز به روز توسعه یافت و هنوز هم در حال افزایش است. البته با تلاش های خود مجریان نمایشگاه، تهران به یکی از بهترین و شایسته‌ترین مجموعه نمایشگاه های بین المللی در سراسر جهان تبدیل شده است. این مجموعه از سال ۱۹۷۶ عضو فعال انجمن جهانی صنعت نمایشگاه (یو اف آی) می باشد، علاوه بر این در بین کشورهای خاور میانه، نمایشگاه بین المللی تهران، به علت شرکت کردن زیاد در برگزاری نمایشگاه های بین المللی، عضویت دفتر بین المللی نمایشگاه جهان را گرفته است و همین امر باعث افزایش اهمیت و مشهوریت نمایشگاه بین المللی تهران در مجامع بین المللی شده است.

یکی از مزیت های وجود مجموعه نمایشگاه های بین المللی تهران، نشان دادن توانمندی های ایران در صنعت و تکنولوژی به همه شرکت های داخلی و خارجی بود. امروزه نمایشگاه هایی در رشته های مختلف در تهران برگزار می شود مانند نمایشگاه بین المللی کتاب، مبلمان و دکوراسیون، خدمات و ادوات کشاورزی، نمایشگاه هایی در زمینه هنر و فیلم و صنایع مختلف و به طور کلی نمایشگاه های زیادی در تمامی رشته به میزبانی نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود از لحاظ آماری می توان گفت این  نمایشگاه امروزه هر سال بیشتر از شصت نمایشگاه در سطح بین المللی و یا داخل کشور برگزار می کند.

نمایی از نمایشگاه بین المللی تهران

ورودی های این مجموعه

نمایشگاه بین المللی تهران سه ورودی دارد. این ورودی ها شامل ورودی شمالی نمایشگاه، ورودی غربی و ورودی جنوبی نمایشگاه که در اصلی نمایشگاه نیز می باشد. مرکز نمایشگاه های بین المللی تهران در ماه های مشخص هر سال اقدام به برگزاری یک نمایشگاه اختصاصی در یک زمینه معین می کند، و همچنین نمایشگاه های پراکنده نیز در این مرکز برگزار می شود، علاقمندان به بازدید از نمایشگاه بین المللی تهران با تهیه تقویم این نمایشگاه می توانند، تاریخ و زمان دقیق برگزاری نمایشگاه مورد علاقه خود را پیدا کرده و در آن شرکت کنند، علاقمندان و گردشگران سایر شهرها نیز می توانند مسافرت خود را مطابق برنامه نمایشگاه تنظیم کرده تا از این مجموعه بی نظیر کشور در کنار سایر جاذبه های تهران بازدید کنند. برای مسافران امکانات رفاهی با قیمت مناسب در دسترس است، اجاره آپارتمان مبله و اجاره سوئیت مبله یکی از این امکانات می باشد.

ساختار نمایشگاه بین المللی تهران را بشناسیم

می توان گفت نمایشگاه بین المللی تهران یکی از مهم ترین شرکت های اقتصادی و تجاری در ایران است. مزیت داشتن یک فضای خاص، امکانات ویژه، تجهیزات نمایشگاه منحصر به فرد و نیروی انسانی حرفه ای باعث شده است تا این نمایشگاه بین المللی، زمینه تبلیغاتی مناسب برای سایر شرکت ها شده که این تبلیغات به نوبه خود باعث توسعه و پیشرفت مشاغل و شرکت ها می شود. بازرگانان ایرانی و خارجی برای تجارت بهتر با دیگر شرکت های تجاری و همچنین برای نشان دادن مهارت های مفید خود، اقدام به برگزاری نمایشگاه های تخصصی و بین المللی بیشتر می کنند و چون این نمایشگاه تنهاترین نمایشگاه مرکزی در نوع خود در تهران می باشد، این امر باعث شده است هیچ رقیبی نداشته باشد و پیشروترین نمایشگاه در پایتخت باشد.

کل مساحت نمایشگاه هشتصد و پنجاه هزار متر مربع است. سی و پنج هزار متر مربع مساحت به فضاهای نمایشگاهی در فضای باز اختصاص یافته و صد و بیست هزار متر مربع دیگر برای سالن اختصاص یافته است. علاوه بر این، یک فضای سبز به وسعت ۲۲ هکتار در دسترس است تا این منطقه تا حد ممکن دلپذیر و آرامش بخش باشد. از لحاظ موقعیت مکانی مجموعه نمایشگاه های بین المللی تهران، در قسمت شمالی شهر قرار گرفته و دسترسی به این مجموعه به راحتی امکان پذیر است چون دسترسی آسان به حمل و نقل عمومی دارد. نمایشگاه در مجاورت سایر جاذبه های اصلی منطقه واقع شده و این مورد باعث می شود، بازدیدکنندگان بعد شرکت در این مجموعه، بتوانند از چندین مکان و جاذبه های دیگر تهران بازدید کنند.

امکانات در مرکز نمایشگاه بین المللی تهران

مرکز نمایشگاه های بین المللی تهران برخی امکانات را برای راحتی بیشتر بازدید کنندگان فراهم می کند. این امکانات به شرح زیر است:

خدمات بانکی، بیمه، رستوران و کافه، وسایل حمل و انتقال کالا، تلفن، فکس، شبکه اینترنتی وای فای، گلخانه برای فروش گل و گیاه، سوپر مارکت ها، خدمات غرفه، شعبه از سازمان آتش نشانی، پارکینگ خودرو، هلال احمر، در دسترس بودن ثبت نام آنلاین برای شرکت ها و بازدید کنندگان، نمایشگاه های آنلاین.

همچنین برای رفاه حال بازدیدکنندگان در داخل نمایشگاه یک مسجد با معماری زیبا نیز ساخته شده است. بازدید کنندگان می توانند در رستوران ها و کافه های مرکز نمایشگاه بین المللی تهران، میان وعده، نوشیدنی و غذاهای خوشمزه میل کنید. کافه رستوران سبوس، رستوران ته دیگ و فود کورت جام جم، مکان های مناسبی هستند تا بازدیدکنندگان غذاهای ایرانی و بین المللی را امتحان کنند.

کلام آخر

نمایشگاه های بین المللی تهران یک مرکز بسیار بزرگی با سالن های نمایشگاهی متعدد و زیاد است برای این منظور نقشه و محل دقیق هر نمایشگاه به روی یک نقشه تنظیم می شود، علاقمندان به بازدید از این مجموعه برای سهولت کارشان می توانند قبل از رفتن به نمایشگاه از این نقشه ها استفاده کنند. اجاره روزانه آپارتمان مبله، اجاره هفتگی آپارتمان مبله و اجاره ماهانه آپارتمان مبله، به گردشگران این حق انتخاب را می دهد که به مدت دلخواه و با صرف هزینه مناسب در شهر تهران اقامت کرده و از تمامی جاذبه های این شهر دیدن فرمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *