ی٫ مرداد ۱۰ام, ۱۴۰۰
پارک جنگلی سرخه حصار

پارک جنگلی سرخه حصار و جذابیت های آن

شهر تهران مملوء از پارک ها و فضاهای سرسبز می باشد. پارک جنگلی سرخه حصار یکی از این پارک ها و فضاهای سبز است که با داشتن وسعتی بسیار زیاد، از جمله شلوغ ترین و محبوب ترین پاک های جنگلی پایتخت می باشد. جالب است بدانید که دانستنی ها و نکات بسیار زیادی در خصوص این پارک جنگلی وجود دارد. همچنین با وجود وسعت بسیار زیاد و فضایی گسترده، انواع و اقسام پدیده های طبیعی و دیدنی را در درون خود قرار داده است. همین مساله سبب می شود تا همه روزه، گردشگران و بازدید کنندگان بسیاری برای گردش و تفریح از مسافت های دور به پایتخت بیایند و از این پارک مشهور دیدن کنند. پارک ملی سرخه حصار از جمله پارک هایی است که در جهان شهرت دارد و حتی نام آن در سازمان ملی یونسکو به ثبت رسیده است.

در ادامه این مطلب با معرفی پارک جنگلی سرخه حصار، به معرفی امکانات، اقلیم ها، گونه های جانوری، تاریخچه و همچنین سایر نکات و دانستنی های مربوط به آن پرداخته ایم. اگر با این پارک آشنایی ندارید و یا تا به حال نام آن را نشنیده اید پیشنهاد می کنیم مطالعه این مطلب را از دست ندهید تا با مشهورترین، زیبا ترین و خاص ترین پارک جنگلی تهران، پارک سرخه حصار آشنا شوید.

معرفی پارک جنگلی سرخه حصار

این پارک جنگلی، جزو قدیمی ترین پارک تهران می باشد که در حدود بیش از ۲۰۰ سال پیش تبدیل به مکانی حفاظت شده شد و از آن موقع تا کنون نیز تحت نظر سازمان حفات محیط زیست بوده است. پارک جنگلی سرخه حصار در وسعت بسیار زیاد خود، گونه های مختلف گیاهی و جانوری را قرار داده و از جمله سرسبزترین و زیباترین پارک های جنگلی شهر تهران می باشد. جالب است بدانید که گونه های مختلف جانوری نیز ساکن این پارک هستند که اگر خوش شانس باشید با سفر به این پارک می توانید از آن ها دیدن کنید. این پارک جنگلی در منطقه ۱۳ شهر تهران قرار گرفته و به عنوان مهم ترین جاذبه گردشگری ملی شهر تهران، توجه بسیاری از گردشگران را به سمت خود جلب می کند.

تاریخچه

همانطور که در مطالب بالا اشاره کردیم، پارک جنگلی سرخه حصار از قدیمی ترین پارک های جنگلی ایران می باشد. به بیان دقیق تر، هنگامی که شهر تهران، به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد، این پارک جنگلی نیز به عنوان منطقه ای حفاظت شده در شهر تهران شناخته شد و از ۲۰۰ سال پیش که قاجاریان بر تهران حکومت می کردند، مورد توجه پادشاهان قرار گرفت. در واقع این پارک جنگلی به عنوان شکارگاهی برای پادشاهان مورد استفاده قرار می گرفت و حتی نام شکارگاه سلطنتی را نیز به خود اختصاص داده بود. در نتیجه حفاظت از این پارک جنگلی به ۲۰۰ سال پیش بر می گردد. جالب است بدانید که پارک سرخه حصار از جمله قدیمی ترین مناطق حفاظت شده در دنیا است.

معرفی پارک جنگلی سرخه حصار

پوشش گیاهی و گونه های جانوری پارک سرخه حصار

در واقع به دلیل داشتن مساحت بسیار زیادی که پارک ملی سرخه حصار دارد، در نتیجه گونه های گیاهی بسیار زیادی نیز در آن وجود دارد. این گونه های گیاهی در هر کدام از بخش های پارک ملی سرخه حصار متفوت بوده و در واقع گونه های گیاهی ای که در بخش کوهستانی قرار دارد، با گونه های گیاهای که در بخش های گرمسیری و استپی قرار دارد متفاوت می باشد. از جمله گیاهاین موجود در این پارک می توان به بادام کوهی، بنه، گز، خارشتر، اسپند، گون، کلاه حسن، قدومه، آویشن، کاکوتی، بومادران، زالزالک، پونه کوهی، سرو کوهی، گوجه وحشی، و … اشاره کرد.

اما گونه های جانوری موجود در این منطقه نیز بسیار متعدد و زیاد می باشند. البته متافانه باید اشاره کرد که با گذر زمان و گسترش بافت شهری، بیشتر حیواناتی که در پارک ملی سرخه حصار وجود داشتند، یا توسط انسان ها شکار شدند و یا اقدام به ترک این پارک ملی بزرگ کردند. اما به طور کلی از جمله جانوران موجود در این پارک می توان به پلنگ، کفتار، شغال، گربه وحشی، خرگوش، گورکن، گراز، آهو، قوچ، میش، بز، کل، تشی، و … در این جارک جنگلی ملی وجود دارند.

کلام آخر

به طور کلی می توان گفت که بافت شهری و همچنین افزایش جمعیت انسان ها و بازدید کنندگان به این پارک، سبب شده تا صدمات بسیار زیادی به این پارک وارد شود. در واقع وجود زباله های بسیار زیاد، صدمه زدن به پوشش گیاهی، و به طور کلی رعایت نکردن اصول طبیعت گردی سبب شده تا آسیب های بسیار زیادی به پارک جنگلی وارد شود و محیط زیست آن با خطر جدی مواجه شود. اگر قصد بازدید از پارک ملی سرخه حصار را داشتید لطفا به طبیعت احترام بگذارید و آسیبی به آن وارد نکنید.
اگر تا به حال از این پاک ملی دیدن کرده اید تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *