ش٫ خرداد ۲۹ام, ۱۴۰۰

کلیسای وانک | زیباترین جاذبه تاریخی در اصفهان

کلیسای وانک یکی از متفاوت ترین بناهای تاریخی در شهر اصفهان است. این کلیسا در زمان شاه عباس دوم در محله جلفای اصفهان ساخته شد. یکی از قدیمی ترین و زیباترین آثاری است که امروزه باقی مانده است. شهرت این کلیسای بزرگ به قدری زیادی است که افراد بسیاری از گوشه و کنار دنیا به ایران سفر می کنند تا از نزدیک، زیبایی های این بنا را ببینند و این بنای ۴۰۰ ساله را بهتر بشناسند. در این مطلب قصد دارم همه چیز را درباره کلیسای وانک و بخش های مختلف آن و همچنین تاریخچه آن بیان کنم. توصیه می کنم خواندن این مطلب را از دست ندهید تا با این اثر تاریخی و مذهبی بیشتر آشنا شوید.

تاریخچه کلیسای وانک

این کلیسای زیبا و قدیمی در زمان شاه عباس دوم توسط ارامنه ای که به ایران مهاجرت کرده بودن ساخته شد. این کلیسا تاریخچه جالبی دارد. داستان این بود که شاه عباس صفوی با عثمانی ها در جنگ بود. در پی این جنگ هنگامی که شاه عباس در شرف شکست بود، فرمان عقب نشینی را صادر کرد و سپاهیان خود را به ایران بازگرداند. سپاه شاه عباس، در راه بازگشت، از کشور ارمنستان عبور می کردند. سپس شاه عباس به دلیل اینکه سپاهیان عثمانی نتوانند دوباره حمله کنند، دستور داد که تمامی مسیر ارمنستان را تخریب کنند تا مسیر برای سپاهیان عثمانی غیر قابل عبور شود. به همین منظور، افراد بسیاری از کشور ارمنستان که خانه هایشان در شرف تخریب بود، را با خود به ایران آورد.

پس از مهاجرت ارامنه ها به ایران در شهر اصفهان که پایتخت خود بود، محله جلفا را به ارامنه اختصاص داد و به آن ها در ایجاد زندگی جدید کمک کرد. ارامنه نیز مشغول به ساخت کلیسای وانک و بسیاری کلیسای دیگر در این منطقه شدند و این بنای زیبا را ساختند.

کلیسای وانک نمایی از کلیسای وانک

بخش های مختلف کلیسا

کلیسای وانک از ابتدا به این گونه که امروز می بینیم نبود. در آن زمان تنها یک ساختمان کوچک بود که این ساختمان امروز نیز در قسمت جنوب غربی محوطه قرار دارد. پس از ۵۰ سال از ساخت کلیسای وانک، ارامنه دوباره تصمیم به بازسازی و توسعه آن کردند و بنایی که امروز می بینیم را ساختند. طبق گفته کارشناسان، ساخت این کلیسا حدود ۱۰ سال زمان برد. امروزه این کلیسا با وسعت بسیار زیادی که دارد، دارای بخش های مختلفی است. اکثریت این کلیسا تبدیل به موزه شده است. بخش های دیگری که در این کلیسا وجود دارند شامل آرامگاه افراد مهم و بزرگ ارمنی ها، موزه ها، کتابخانه، نمازخانه، و سایر حاذبه های دیدنی می باشد.

ساعات بازدید از کلیسای وانک و هزینه بلیط آن

این کلیسا همه روزه پذیرای بازدید کنندگان می باشد. ساعات بازدید از کلیسای وانک همه روزه از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۱۳:۳۰ ظهر، و همچنین از ۱۶ بعد از شهر تا ۱۸:۳۰ غروب می باشد. قیمت بلیط ورودی آن نیز برای افراد ایرانی و خارجی متفاوت است. افراد ایرانی با پرداخت ۱۰۰۰۰ تومان و افراد خارجی با پرداخت ۵۰۰۰۰ تومان می توانند از این اثر تاریخی بازدید کنند و اوقات خوشی را در آن سپری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *