ش٫ خرداد ۲۹ام, ۱۴۰۰

آیا تا به حال از کاخ گلستان دیدن کرده اید؟

چکیده مطلب

برای بازدید از تهران که شهری است با جاذبه­‌های گردشگری بسیار، قطعا به اقامت بیش از یک روز نیاز دارید به همین دلیل می­توانید به اجاره آپارتمان مبله و یا اجاره سوئیت مبله برای ماندن و گشتن در تهران بیاندیشید. تهران پایتخت بسیاری از سلسله ­ها و پادشاهی­ ها بوده­است و به همین دلیل بسیاری از جاذبه­ های گردشگری این شهر، مکان­هایی تاریخی با قدمت­ هایی بیش از ۴۰۰ سال هستند. تهران شهر بسیار بزرگی است با جاذبه­ های گردشگری فراوانی که گاهی فاصله­ های زیادی از یکدیگر دارند. کاخ گلستان یکی از مهم ترین جاذبه های تاریخی در این شهر است که در این مقاله قصد داریم همه چیز را در مورد این کاخ بیان کنیم.

برای اینکه بتوانید از این بناهای تاریخی و دیگر جاذبه­ های گردشگری دیدن کنید ممکن است نیاز باشد برای مدت زیادی در تهران بمانید، برای این کار می­توانید اجاره ماهانه آپارتمان مبله و یا اجاره هفتگی آپارتمان مبله را در نظر بگیرید. از جمله­ ی مکان­ های تاریخی بسیار زیبا و دیدنی تهران، مجموعه ­ی کاخ گلستان است که بخش­های مختلف آن در زمان­ های متفاوتی ساخته و تکمیل شده­است. این مجموعه سالانه شاهد حضور تعداد زیادی گردشگر ایرانی و خارجی است که برای دیدن معماری زیبا و چشم ­نواز و همچنین بازدید از آثار تاریخی موجود در این مجموعه به کاخ گلستان می ­روند.

چطور به کاخ گلستان برویم؟

در مرکز شهر و در شلوغی تهران، در نزدیکی بازار تهران، در میدان ارگ، کاخ گلستان واقع شده­است. دسترسی به این مجموعه تاریخی با استفاده از وسایل نقلیه عمومی بسیار ساده است و تنها کافی است شما سوار مترو شده و در ایستگاه ۱۵ خرداد و یا امام خمینی پیاده شوید تا با کمی پیاده­روی در عرض چند دقیقه به کاخ گلستان برسید و گردش خود را در این مجموعه­ی بی­نظیر آغاز کنید. اگر امکان سوار شدن به مترو را نداشته باشید می­توانید با تاکسی و یا اتوبوس به چهار راه گلوبندک رفته و از آنجا با چند دقیقه­ای پیاده­روی به کاخ گلستان برسید.

در طول تاریخ چه بر کاخ گلستان گذشته است؟

کار ساخت کاخ گلستان در زمان شاه عباس صفوی آغاز شد و تا زمان حکومت ناصرالدین شاه قاجار ساخت، تکمیل و تحولات در این بنا ادامه داشت. ناصرالدین شاه قاجار که اولین پادشاه ایرانی است که سفرهای متعددی به اروپا داشته است، با دیدن بناهای باشکوه ساخته شده در کشورهای اروپایی پس از بازگشت به ایران، تغییرات زیادی در این بنا اعمال کرد. هرچند که در دوره­ی سه پادشاه آخر سلسله­ی قاجاریه (مظفرالدین شاه، محمدعلی شاه و احمد شاه)، تغییراتی در بنا و معماری مجموعه­ی کاخ گلستان ایجاد نشد اما این بنا شاهد اتفاقات تاریخی بسیار تاثیرگذاری از جمله انقلاب مشروطه و تبعات ناشی از آن بوده‌است. پس از روی کار آمدن سلسله­ی پهلوی، این بنا شاهد تاج­گذاری رضا شاه پهلوی در سال ۱۳۰۵ هجری شمسی و همچنین تاج­گذاری محمدرضا شاه پهلوی در سال ۱۳۴۶ بوده‌است. همچنین در دوران این دو پادشاه، تغییراتی در بنای این مجموعه صورت گرفته‌است.

مجموعه ­ی کاخ گلستان شامل چه بخش ­هایی است؟

مجموعه­ ی کاخ گلستان شامل بخش­ های مختلفی است که در ادامه به آن­ها خواهیم پرداخت. این بخش­ ها هر کدام تالارها و یا عمارت­ هایی با معماری­ هایی زیبا و چشم­نواز هستند که در حال حاضر به دلیل امکان بازدید عمومی، بخش­ هایی از آن به موزه تبدیل شده­است. علاوه بر این بخش­ ها، فضای بین عمارت­ ها و ساختمان­ ها نیز با درختان سر به فلک کشیده و حوض­ ها و کاشی­کاری­ های دیوارها نیز به اندازه خود بناها زیبا است.

بازدید از این بنای شکوهمند اگر قصد دیدن همه­ی بخش­ های آن را داشته باشید، تقریبا یک صبح تا بعدازظهر وقت لازم دارد. به همین دلیل بازدید از تهران به قصد گردشگری، نیازمند زمانی بیشتر از چند روز است اما با این حال شما می­توانید با اجاره روزانه آپارتمان مبله، در تهران برای چند روز اقامت کنید و از این بنا و دیگر جاذبه­ های گردشگری تهران دیدن نمایید.

ایوان تخت مرمر

ساخت این ایوان به دوره­ی کریم­خان زند بازمی­گردد و قدیمی­ترین بنای مجموعه­ی کاخ گلستان می­باشد. ایوان تخت مرمر جایگاهی است که پادشاهان قاجار در آن می­نشستند و طبقات مختلف مردم را در مواقع خاص در آن می­دیدند یا به اصطلاح بار عام می­دادند. تخت مرمر که مهم­ترین بخش این ایوان است و از زیبایی بی­نظیری برخوردار است. این تخت در سال ۱۱۸۵ هجری شمسی به دستور فتحعلی شاه از مرغوب­ترین سنگ مرمر معادن یزد در اصفهان حجاری شده­است.

این تخت که به شکل سکویی دیواره­دار بلند در وسط ایوان قرار گرفته است بر اساس داستان تخت حضرت سلیمان که بر دوش دیوان و پریان قرار داشته، ساخته شده­است. ارتفاع این تخت از کف حدود یک متر است و از ۶۵ قطعه مرمر کوچک و بزرگ ساخته شده­است و از چهار طرف بر دوش ۳ دیو و ۶ فرشته یا انسان قرار دارد و همچنین دور تا دور تخت دارای کتیبه ­هایی با اشعاری از ملک الشعراء در مدح فتحعلی شاه و تخت مرمر می­باشد.

تخت مرمر

خلوت کریم­خانی

در گوشه­ی شمال غربی محوطه کاخ گلستان بنایی سر پوشیده و ستون­دار به صورت یک ایوان سه دهنه وجود دارد. علت نام­گذاری این بخش به خلوت کریم­خانی یکی زمان ساخت آن و دیگری این است که آغا محمد قاجار دستور داد که استخوان­ های کریم­خان زند از شیراز به تهران انتقال پیدا کند و زیر پله­ های این بنا که محل عبور و مرور روزانه­ی او بود دفن شوند. در دوران رضا شاه دستور داده شد که استخوان­ های کریم­خان زند از این نقطه بیرون آورده و به قم انتقال داده شود و در مزاری لایق این پادشاه به خاک سپرده شود. در حال حاضر سنگ مزار ناصرالدین شاه و تخت فتحعلی شاه در این بنا قرار داده شده­است.

عمارت شمس العماره

ناصرالدین شاه پس از سفر به اروپا و مشاهده­ی بناهای مرتفع در آنجا، تصمیم گرفت که در پایتخت خود یک بنای مرتفع بسازد که بتواند از بالای آن منظره­ای از شهر تهران داشته باشد. اینطور شد که شمس العماره پس از ساخته شدن، با ۵ طبقه به بلندترین ساختمان تهران در آن زمان تبدیل شد.

تالار برلیان

در دوران فتحعلی شاه به جای تالار برلیان، تالار بلور قرار داشت. در زمان ناصرالدین شاه تالار بلور که کهنه و فرسوده شده بود، تخریب شده و تالار برلیان به جای آن بنا شد که محل نگه­داری هدایای پادشاهان غربی بود و در زمان حکومت سلسله­ی پهلوی به محلی برای پذیرایی و برپایی مهمانی­ های رسمی دربار تبدیل شد.

عمارت بادگیر

عمارت بادگیر در زمان فتحعلی شاه در ضلع جنوبی کاخ گلستان ساخته شد و در زمان ناصرالدین شاه به شکل امروزی تغییر یافت. عمارت بادگیر علاوه بر گوشواره ­ها، بالاخانه­ ها و تالارهای زیبا، تالار بزرگی دارد که تماما با نقاشی، زرنگاری، آینه­کاری، گچ­کاری، منبت­کاری و مرمر پوشیده شده­است و یکی از زیباترین تالارهای کاخ گلستان به حساب می­آید.

عمارت الماس

این بنا نیز در زمان فتحعلی شاه ساخته و در زمان ناصرالدین شاه دچار تحولات شده­است و شامل یک تالار بزرگ، اتاق­ های گوشواره، دهلیزها، بالاخانه­ ها و پستوهای متعددی است. این عمارت به دلیل آینه­ کاری ­هایش عمارت الماس نامیده شده­است.

کاخ اختصاصی

در ضلع شمال غربی کاخ گلستان، پس از خلوت کریم­خانی، کاخ اختصاصی واقع شده­است که شامل ۵ تالار به نام ­های تالار موزه(تالار سلام)،تالار عاج، تالار آینه، تالار ظروف و تالار برلیان می­شود. این تالارها به عنوان موزه مورد استفاده قرار می­گیرند.

نمای بیرونی کاخ اختصاصی

موزه های کاخ گلستان

موزه نگارخانه که توسط ناصرالدین شاه ساخته شده­است، محلی برای نمایش پرده­ های نقاشی که عمدتا مربوط به دوره­ی قاجار هستند، می­باشد و طبقه فوقانی آن تالار سلام است که موزه­ای از لوازم پادشاهان قاجار است. موزه مخصوص قسمتی از حوضخانه تالار سلام است و در آن نفیس­ترین آثار به جای مانده از دوران قاجار به نمایش گذاشته شده­است. موزه حوضخانه تالار عاج که با الهام ناصرالدین شاه از بناهای اروپایی ساخته شده­است، امروزه محلی برای نمایش گذاشتن مجموعه­ ای از تابلوها و بعضی هدایای پادشاهان اروپایی به دربار قاجار است. موزه عکس­خانه در طبقه زیرین عمارت بادگیر واقع شده­است و محل نمایش عکس­های گرفته شده در دوره­ی قاجار و همچنین لوازم عکاسی آن زمان است. موزه مردم­شناسی یا قصر ابیض نیز به سبک بناهای اروپایی ساخته شده­است و امروزه برای به نمایش گذاشتن لباس­ها و لوازم مورد استفاده اقوام ایرانی به کار می­رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *