ی٫ مرداد ۱۰ام, ۱۴۰۰
پارک ساعی

گشت و گذار در پارک ساعی

تاریخچه پارک ساعی

پارک ساعی تهران، نامش همواره با مؤسس آن یعنی مهندس کریم ساعی پیوند خورده است. پارک ساعی به همت مهندس کریم ساعی متولد ۱۲۸۹ شمسی بنا شد. او لیسانس و فوق‌لیسانس خود را از فرانسه و آمریکا در حوزه جنگل‌کاری گرفت و به ایران بازگشت. اولین تخمین‌ها را از میزان کل جنگل‌های ایران ارائه داد و اولین رییس دایره جنگلبانی ایران شد. در سال ۱۳۲۴، منطقه پارک ساعی را که به ۱۲ هکتار می‌رسد جنگل‌کاری کرد. منطقه عباس‌آباد یعنی از خیابان شهید بهشتی فعلی تا میدان ونک، در آن زمان تپه‌ماهور بود. مهندس ساعی چنارهای حاشیه خیابان ولیعصر را هم کاشت. او در سن ۴۲ سالگی در اثر یک سانحه هوایی از دنیا رفت و طبق وصیت خودش در جوار دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران به خاک سپرده شد.

امروزه مقبره او در این مکان یادآور تلاش‌های او برای حفظ جنگل‌های ایران برای دانشجویان این عرصه است.  مجسمه مهندس کریم ساعی در پارک ساعی نصب‌شده است. کار تبدیل منطقه جنگل‌کاری شده عباس‌آباد به پارک ساعی ده سال طول کشید و در سال ۱۳۴۴ به‌پایان رسید. کف پارک ساعی از موزاییک‌هایی استفاده‌شده که پس از آسفالت کردن خیابان ولیعصر در سال ۱۳۱۰، از کف این خیابان کنده‌شده بود.

پارک ساعی ریه‌ای در تهران

پارک ساعی مانند یک ریه برای بخشی از منطقه ۶ تهران ایفای نقش می‌کند . عبور از کنار پارک ساعی، حس طراوت و تازگی و هوای خنک و تمیز را به شما می‌دهد و لحظات عبور از این پارک همیشه لذت‌بخش است. منطقه عباس‌آباد با وسعتی معادل ۳۰۰ هکتار دارای بخش‌های پارکی زیادی است که امروزه نیز بسیار توسعه‌یافته است. پارک طالقانی و آب‌وآتش نیز بخشی از این فضای سبز هستند. این منطقه مثل یک شش برای مرکز تهران عمل می‌کند و همچنین فرصت تفریحی خوبی را برای مردم فراهم کرده است.  یک منبع آب بزرگ در ابتدای این بوستان و با اختلاف ارتفاع، کار آبیاری اینجا را انجام می‌دهد. اجاره آپارتمان مبله در تهران منطقه پارک ساعی، باعث دور ماندن از آلودگی تهران می‌شود.

فضاسازی جذاب پارک ساعی

پارک ساعی همیشه پر است از مردم مرکز و شمال تهران. فضاسازی‌های پارک ساعی به‌گونه‌ای است که برای یک گردش کامل خانوادگی حتماً شمارا راضی می‌کند. درخت‌کاری‌های منظم و زیبا، درختان کاج، سپیدار و بید قدیمی و بلند در جای‌جای پارک ساعی به چشم می‌خورد. بلندی درختان این پارک، هوای خنک و تمیزی را برایتان به ارمغان آورده است. پیاده‌روهای تودرتو و مارپیچ و راه‌های پلکانی از جذابیت‌های این پارک است. این فضاسازی‌ها هم سنتی است و هم مدرن. سنتی است چون از سنگ‌های ساده ساخته‌شده و مدرن است چون شبیه یک پارک سنتی نیست. این پارک با نقشه‌ای خلاقانه در چندین سطح طراحی‌شده است. در میانه این راه‌های مارپیچ و عجیب‌وغریب یک زمین‌بازی تاب و سرسره واقع‌شده است. کف این زمین‌بازی قبلاً سنگ‌ریزه بوده اما امروزه از فوم نرم و ایمن برای بچه‌ها، استفاده‌شده است.

روبروی پارک در خیابان ولیعصر، غذاخوری‌های خیلی خوبی از قدیم وجود داشته که امروزه بیشتر نیز شده‌اند. یکی از این غذاخوری‌ها کبابی منصور است که یکی از بهترین‌ها در کل تهران می‌باشد.

معرفی پارک ساعی

زمین اسکیت پارک ساعی

کنار زمین‌بازی، یک زمین اسکیت تعبیه‌شده است. این زمین اسکیت از بخش‌های مهیج این پارک برای جوانان و نوجوانان است. همیشه این زمین پر از نوجوانان می‌شود هرچند کودکان و جوانان هم در زمین اسکیت پارک ساعی به چشم می‌خورند. برای استفاده از این زمین می‌توان اسکیت اجاره کرد. محل اجاره جنب این زمین واقع‌شده است. اجاره آپارتمان مبله در تهران در منطقه پارک ساعی را به ما بسپارید.بازهم در مجاورت این زمین اسکیت، یک فضای نشیمن چوبی با طراحی زیبا و مسقف ساخته‌شده است که معمولاً مورداستفاده والدینی است که نظاره‌گر فرزندانشان در زمین‌بازی‌اند یا جوانانی که مشغول صحبت‌اند در اینجا به چشم می‌خورند. زمین اسکیت پارک ساعی بر جذابیت آن برای نوجوانان افزوده است. معمولاً موسیقی پرانرژی پارک، چاشنی اسکیت‌بازی نوجوانان می‌شود. این زمین بین انبوه درختان بلند جلوه ویژه‌ای دارد.

حوض بزرگ

در میانه پارک ساعی، یک حوض خیلی بزرگ با آب نمایی زیبا و قدیمی قرار دارد. این حوض برای اهل محل نوستالژی خاصی دارد. شکل ظاهری این حوض و آب‌نمای آن از گذشته تقریباً همین‌جور بوده است. این حوض در ارتفاعی کمی بالاتر از سطح نشیمن مردم پیرامون خود است؛ یعنی یک فرد نشسته نمی‌تواند داخل حوض را ببیند. حوض پارک ساعی به شکل دو دایره داخل هم ساخته‌شده است. دور این حوض را نیز چمنی با شیب زیاد احاطه کرده است. فضای پیرامونی حوض پارک ساعی نوعی پوشیدگی دارد. این موضوع به خاطر درختان بلند مجاور حوض و همچنین اختلاف ارتفاع زیاد است که در فاصله ده متری از حوض، فضای پیرامونی حوض را از غیر آن جدا می‌کند.

دور این حوض چند میز پینگ‌پنگ وجود دارد که معمولاً مردم مشغول استفاده از آن هستند. سمت چپ این میزها حوض و سمت راست آن درختان انبوه دیده می‌شود که همین طراحی، خستگی بازی را بر تن باقی نمی‌گذارد. در همین فضای مساعد، معمولاً خانواده‌ها را مشغول بازی بدمینتون می‌بینید. در چندین ناحیه از پارک ساعی، وسایل ورزشی را خواهید یافت.

باغ‌وحش پارک ساعی

در انتهای پارک ساعی، باغ‌وحش جالبی را خواهید یافت. شاید تنها چیزی که انتظارش را نداریم وجود یک باغ‌وحش در یک پارک نه خیلی بزرگ مثل پارک ساعی است. باغ‌وحشی در ابعاد نسبتاً کوچک با جانوران مختلف. ابتدای این باغ‌وحش، غازها و اردک‌ها را خواهید دید. سپس خرگوش‌ها و بعد لاک‌پشت‌ها را. در ادامه، قفس‌های چند نوع پرنده را می‌بینید. قفس طاووس‌های زیبا، قرقاول، طوطی، جغد و…. کنار هرکدام از این جانوران، تابلویی شامل اطلاعات کامل محل زندگی، غذا و… مربوط به این‌گونه جانوری نصب‌شده است. شما با اجاره آپارتمان مبله در تهران منطقه عباس‌آباد می‌توانید به پارک ساعی بیایید و از باغ‌وحش آن دیدن کنید.

فرهنگسرای سرو (بانو) و سرای محله ساعی

روبروی شما در انتهای مسیر باغ‌وحش پارک ساعی، یک ساختمان بزرگ مربوط به سرای محله ساعی قرار دارد که دارای یک باشگاه ورزشی و آمفی‌تئاتر است. در جای این ساختمان، درگذشته‌ای نه چندان دور یک ساختمان در همین ابعاد شش طبقه به نام خانه کودک قرار داشت که پر بود از بازی‌های کامپیوتری و غیر کامپیوتری. خانه کودک، یک شهربازی در دل تهران بود. کشتی صبا و آبشار و رنجر و… نیز در این شهربازی قرار داشت. سرای محله در اصل برای جلسات شورای محله استفاده می‌شود. آن‌طرف پارک ساعی، فرهنگسرای کم‌وبیش معروفی به نام فرهنگسرای سرو (بانو) قرار دارد. تقریباً بیست سال از ساخت این فرهنگسرا می‌گذرد. به همین سبب کم‌وبیش جای خود را بین مردم محله بازکرده است. روبروی این فرهنگسرا سینمای سربازی وجود داشت که تا بیست سال پیش استفاده می‌شد اما اکنون فقط یک فضای نشیمن محصور از آن باقی‌مانده که شاید گاهی از آن برای اجرای زنده استفاده شود.

دسترسی

پارک ساعی در خیابان ولیعصر بین شهید بهشتی و میدان ونک واقع‌شده است. با اتوبوس‌های بی آر تی و همچنین تاکسی از هر دو طرف می‌توانید به پارک ساعی بیایید. در خیابان ولیعصر، معمولاً جای پارک برای خودروی شما به‌سختی پیدا می‌شود اما در خیابان خالد‌اسلامبولی (وزرا) که در ضلع شرقی پارک واقع‌شده است، حتماً جای پارک خواهید یافت.

برای اجاره آپارتمان مبله در تهران منطقه عباس‌آباد به تهران مبله اعتماد کنید. این شرکت، قوی‌ترین تیم مبله کشور می‌باشد که با استانداردسازی آپارتمان‌های مبله، آن‌ها را به سطح رضایت میهمانان می‌رساند و به آن‌ها رتبه می‌دهد. ما اقامت خوشی را در آپارتمان‌های مبله خود برای شما آرزو می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *