ش٫ خرداد ۲۹ام, ۱۴۰۰

آشنایی با باغ موزه نگارستان و دیدنی های آن

چکیده مطلب

در شهر تهران بناهای بسیاری از دوران قاجار باقی مانده است که بازدید از هر کدام از آن­ها به دلیل معماری منحصر به فردی که دارند، می­تواند بسیار لذت­ بخش باشد. به هنگام بازدید از تهران، بناهای تاریخی بسیاری وجود دارند که دیدن آن­ها حتما باید در برنامه شما قرار بگیرد. یکی از این بناها، باغ موزه نگارستان می­باشد که علاوه بر بازدید از یک بنای تاریخی، امکان لذت بردن از محیط بسیار زیبای باغ و بازدید از موزه ­های درون این بنا را نیز خواهید داشت.

بازدید از همه­ی این بناهای دیدنی و دیگر جاذبه­های گردشگری شهر تهران، بی­شک زمانی بیش از چند روز نیاز دارد. یکی از اقداماتی که پیش از آغاز سفر خود به تهران باید انجام دهید، پیدا کردن محلی است که بتوانید در آن اقامت کنید. با توجه به اینکه چند نفر هستید، می­توانید به اجاره آپارتمان مبله و یا اجاره سوئیت مبله بپردازید. علاوه بر این، شما امکان اجاره ماهانه آپارتمان مبله، اجاره هفتگی آپارتمان مبله و یا اجاره روزانه آپارتمان مبله را دارید و به مدتی که می­خواهید در تهران بمانید، می­توانید به اجاره محل اقامت خود بپردازید.

تاریخچه باغ موزه نگارستان

این بنا در زمان فتحعلی شاه قاجار به منظور استفاده برای یک مرکز ییلاقی- حکومتی خارج از محدوده تهران ساخته شده است و در گذشته بخش بسیار بزرگی از محدوده بهارستان را در بر می­گرفته است. ساخت بنای آن با الهام از کلاه فرنگی صورت گرفته است. دلیل نام­گذاری این بنا به باغ نگارستان نیز، وجود نقاشی­های بسیار از فتحعلی شاه و برخی همراهان او در این بنا بوده است. در دوره رضا شاه پهلوی بسیاری از بناهای مربوط به دوره قاجار و آثار موجود در این بنا تخریب شده و از بین رفتتند.

نمایی از باغ نگارستان و سردیس فردوسی

چگونه به باغ موزه نگارستان برویم؟

برای رفتن به باغ موزه نگارستان، استفاده از وسایل نقلیه عمومی بهترین راه است. برای رفتن به این محل با استفاده از مترو، باید در ایستگاه بهارستان در خط ۲ از مترو پیاده شوید و با ۵ دقیقه پیاده‌روی در خیابان دانشسرا، به باغ موزه خواهید رسید. برای رفتن به این بنا با استفاده از اتوبوس نیز، می­توانید اتوبوس­ هایی که به مقصد بهارستان می­روند را سوار شوید.

بخش­های مختلف باغ موزه نگارستان

در باغ بسیار زیبای این بنا، ساختمان­هایی قرار دارند که در هر کدام از آن­ها آثار هنرمندان ایرانی به نمایش گذاشته شده است. علاوه بر باغ و موزه­ های موجود در آن، این بنا دارای یک کافه و یک رستوران نیز هست که می­توانید برای صرف غذا به آن­ها مراجعه کنید. بخش ­های مختلف این باغ عبارتند از: مجموعه مجسمه ­های مینیاتوری جهانگیر ارجمند، سردیس فردوسی، تالار محمود روح­الامینی، مجموعه ملک­الشعرای بهار، مجموعه مینیاتور و معرق علی اسفرجانی، موزه مکتب کمال­الملک، صف سلام فتحعلی شاهی، تالار منیر فرمانفرمائیان، اتاق کاشی­ های باغ نگارستان، مجموعه نقاشی­های فتح­الله عباد، مجموعه فرش­ها و قلم­زنی­های اهدایی غلامحسین ملول. در ادامه به معرفی مختصر هر بخش می­پردازیم.

مجموعه مجسمه­ های مینیاتوری جهانگیر ارجمند

جهانگیر ارجمند مجموعه مجسمه­ های مینیاتوری مردم­شناسی خود را در سال ۱۳۹۱به مجموعه باغ نگارستان اهدا کرد. تندیس ­های ساخته شده توسط جهانگیر ارجمند که یک مجسمه ­ساز خود آموخته است، از یونولیت ساخته شده­اند. ابزار و وسایل تندیس­ ها نیز از وسایل دور ریختنی مانند کاغذ، مقوا و چوب ساخته شده است.

سردیس فردوسی

سردیس فردوسی اثری است که به سفارش دانشجویان ایرانی در حال تحصیل در فرانسه، توسط مجسمه­ ساز مشهور فرانسوی، لورنزی ساخته شده است و به مناسبت جشن هزاره فردوسی در ایران که در سال ۱۳۱۳ هجری شمسی برگزار شده است، به دانشگاه تهران اهدا شد و جلوی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران (باغ نگارستان فعلی) نصب گردید. ارزش این اثر در این است که مجسمه­ ساز فرانسوی هیچ تصویری از فردوسی ندیده بود و تنها با شنیدن اشعار وی این تندیس را ساخته و پرداخته است.

تالار محمود روح­الامینی

مجموعه به نمایش گذاشته شده از عکس ­های استاد محمود روح­الامینی که استاد دانشکده جامعه شناسی دانشگاه تهران بود، عکس ­هایی است سیاه و سفید از مراحل کاشت، داشت و برداشت گندم در منطقه کوه بنان کرمان. در این مجموعه عکس ­ها، حفر قنات، مراقبت از سلسله چاه­ ها، نحوه تقسیم آب، کندن زمین کشاورزی، کود و آب دادن و شخم زدن، پاشیدن بذر، وجین کردن، مراقبت از محصول، درو کردن، خرمن کردن و کوبیدن خرمن، پاک کردن و تقسیم گندم، آرد کردن و پختن نان، به تصویر کشیده شده­اند. این مجموعه عکس­های ارزشمند در سال ۱۳۹۰ به باغ موزه نگارستان اهدا شد.

مجموعه ملک­الشعرای بهار

مجموعه ملک­الشعرای بهار شامل عکس­ها، اسناد دیجیتال و تعدادی از اسناد، دست­نوشته­ها و کتاب­های ملک­الشعرای بهار می­باشد که بخش­های مهمی از جوانی و میانسالی وی را به تصویر می­کشد. ملک­الشعرای بهار، علاوه بر فعالیت­های ادبی، فعالیت­های سیاسی نیز داشت و در جریانات مربوط به انقلاب مشروطه، حضور فعالانه­ای داشته است. آثار به جا مانده از او، بسیار است. برخی از آن­ها عبارتند از تصحیح برخی از کتاب­های نفیس فارسی قدیم مانند کتاب تاریخ سیستان، نشر مقالات در روزنامه­های مختلفی مانند مهر ایران و دیوان اشعار.

مجموعه آثار علی اسفرجانی

در مجموعه آثار علی اسفرجانی که به باغ موزه نگارستان اهدا شده است، ۱۸ تابلو مینیاتور معرق سوخت دیده می­شود. این تابلوهای سوخت و معرق الهام گرفته از هنر جلد سازی و صحافی هستند. سوخت یا سوخته در واقع یک هنر قدیمی است که روی جلد کتاب­های نفیس، تابلوهای تزئینی و جلدهای قرآن استفاده می­شده است. این هنر قدیمی در فاصله­ی بین انقراض سلسله صفویه تا دوره قاجار، به دست فراموشی سپرده شده بود تا اینکه پس از ورود ابزار چاپ در دوران قاجار، این هنر نیز جانی دوباره گرفت. آثار به جا مانده از استاد علی اسفرجانی، ۲۲ اثر هنر سوخت و معرق و ۴ اثر مینیاتور از اشعار حافظ و سعدی می­­باشد که تعدادی از آن­ها در باغ موزه نگارستان برای بازدید عموم قرار گرفته­ اند.

موزه مکتب کمال­الملک

مکتب کمال­الملک در واقع به آثار شاگردان نقاش برجسته­ی ایرانی، کمال­الملک گفته می­شود. برخی از این شاگردان و پیروان او که آثارشان در باغ موزه نگارستان به نمایش درآمده است، عبارتند از: ابوالحسن صدیقی، اسماعیل آشتیانی، رضا صمیمی، علی­اکبر صنعتی، عباس کاتوزیان، محمدعلی فروغی، محمود اولیا، هادی تجویدی و دوستعلی ممیرالممالک.

نقاشی صف سلام فتحعلی شاهی

نقاشی صف سلام فتحعلی شاهی، مشابه نقاشی­های دیواری باغ نگارستان که در زمان رضا شاه پهلوی تخریب شدند، می­باشد و از عمارت دیوانی قم جدا شده و به تهران منتقل شد تا در هنگام تخریب این بنا، از بین نرود. اهمیت این اثر در به تصویر کشیده شدن تمامی اولاد فتحعلی شاه با ذکر نام و به ترتیب سن است. گفته می­شود که ۱۵۰ تن در این نقاشی حضور داشته­اند که در هنگام جداسازی دیوار برای انتقال بخشی از دیوار از بین رفته و اکنون ۹۰ نفر در تصویر مشاهده می­شوند.

نقاشی صف سلام فتحعلی شاهی

تالار منیر فرمانفرمائیان

در این تالار ۵۱ اثر از این هنرمند به نمایش گذاشته شده­اند که ترکیبی از طرح­های سنتی اسلامی و مدرن هستند. این آثار نوعی از انتزاع هندسی هستند که از ترکیب نقاشی پشت شیشه­ای، آینه­کاری و اصول هندسه اسلامی ساخته شده­اند.

مجموعه کاشی­های باغ موزه نگارستان

آثار این مجموعه اکثرا از قرن ۱۳ و ۱۴ هجری قمری به جا مانده­اند و شامل کاشی­ها و تزئینات دیگری است که در باغ موزه نگارستان پیدا شده است و در تولید آن­ها از تکنیک­های نقاشی زیر لعاب و معرق استفاده شده است.

مجموعه نقاشی­های فتح­الله عباد

استاد فتح­الله عباد، استاد دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران بودند که تمام آثار ایشان به دانشگاه تهران اهدا شده است و برخی از آن­ها نیز در باغ موزه نگارستان به نمایش گذاشته شده­اند.

مجموعه فرش­ها و قلم­زنی­ های اهدایی غلامحسین ملول

۱۳ فرش نفیس مربوط به دوره قاجاریه تا دوره معاصر بافته شده در شهرهایی مثل اراک، کاشان، اصفهان و کرمان و همچنین ۱۲۵ قطعه نقره قلم­زنی اصفهان که متعلق به دوره قاجاریه تا دوره معاصر می­باشند توسط دانش­آموخته دانشگاه تهران، غلامحسین ملول به باغ موزه نگارستان اهدا شده و در این محل به نمایش درآمده­ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *