ش٫ خرداد ۲۹ام, ۱۴۰۰
جزیره شیدور

آیا تا به حال نام جزیره شیدور را شنیده اید؟

شیدور یکی از جزایر زیبا و در نوع خود منحصر به فرد در ایران است. این جزیره دارای چشم انداز بسیار جذاب می باشد. گونه های مختلف حیوانی ای که در این جزیره زندگی می کنند، جشم انداز این جزیره را دو چندان کرده اند. این جزیره شهرت جهانی دارد و هر ساله گردشگران و توریستان زیادی برای بازدید از این منظره زیبا به این جزیره سفر می کنند. در این مقاله قصد دارم همه چیز را درباره جزیره شیدور و گونه های مختلف جانداران آن بیان کنم. پیشنهاد می کنم این مطلب را مطالعه کنید تا با این جزیره و حیات وحش آن آشنا شوید.

جزیره شیدور کجاست؟

جزیره شیدور در آب های خلیج فارس قرار دارد. به طور کلی این جزیره جزو جزایر استان هرمزگان به حساب می آید. برای دسترسی به آن می توانید پس از سفر به استان هرمزگان خود را به بندر لنگه برسانید. از بندر لنگه تا این جزیره حدود ۱۷۰ کیلومتر فاصله می باشد. اما راه دیگری نیز برای دسترسی به این جزیره وجود دارد. در واقع نزدیک ترین خشکی به جزیره شیدور، جزیره لاوان می باشد. شما می توانید از طریق حمل و نقل هوایی خود را به جزیره لاوان برسانید. سپس از این جزیره مسیر کوتاهی را با قایق طی کنید و به مقصد خود برسید.

نمایی از جزیره شیدور

توصیف این جزیره

جالب است بدانید که این جزیره خالی از سکنه است. به علت وجود جانداران زیاد و حیات وحش منحصر به فردی که در این جزیره وجود دارد، کسی نمی تواند در آن زندگی کند. به عبارتی زندگی در این جزیره ممنوع می باشد. جزیره شیدور در میان افراد محلی و جنوبی ها، نام دیگری دارد. آن ها این جزیره را با نام مارو خطاب می کنند.

اگر به بازدید از جزیره مارو بروید می بینید که در ساحل آن، آب دریا کاملا شفاف و روشن است. در نتیجه منظره دریا از این جزیره بسیار دیدنی و جذاب است. همچنین پرندگان مهاجر و حیوانات این جزیره، زیبایی این منظره را دو چندان می کنند. اما چه حیواناتی در این جزیره زندگی می کنند؟

پرندگان

همانطور که گفتیم جانداران زیادی در این جزیره زندگی می کنند. خالی از سکنه بودن جزیره شیدور، سبب شده است تا گونه های مختلف حیوانی، با آزادی و بدون مزاحمت در این جزیره زندگی کنند. یکی از این گونه های جانوری، پرندگان می باشند. سالانه پرندگان مهاجر بسیار زیادی از گونه های محتلف به این جزیره سفر می کنند و مدتی را برای زندگی در این جزیره می گذرانند. برخی از این گونه ها عبارتست از: پرستوی دریایی گونه سفید، پرستوی کاکلی کوچک و کاکلی بزرگ، پرستوی پشت تیره و معمولی، چکاوک کاکلی، سسک دم‌دراز، اگرت ساحلی سفید یا خاکسرتی، و …..

خزندگان

در مطالب بالا خواندید که در این جزیره مار های زیادی زندگی می کنند. یکی از گونه های مار که ساکن این جزیره است مار جعفری نام دارد که بسیار سمی است. اما مارها تنها خزندگان این جزیره نیستند. گونه های مختلف لاکپشت ها، سوسمار دم‌دراز، اسکینگ ایرانی و اسکینگ علفزار جنوبی از انواع خزندگان این جزیره هستند.

لاکپشت های جزیره شیدور

دیگر جانداران جزیره شیدور

علاوه بر جانورانی که در این جزیره زندگی می کنند، گونه های مختلفی از جانوران آبزی نیز در آب های این جزیره وجود دارند که حیات وحش این جزیره را کامل می کنند. نهنگ ها و دلفین ها جلوه زیبایی به این جیره می بخشند و تماشای آنها بسیار لذت بخش است. علاوه بر این آبزیان، مرجان های زیبایی نیز در آب های این جزیره زندگی می کنند. گونه های مرجانی جزیره شیدور به قدری زیاد و متنوع هستند که چشم انداز دریا را بسیار زیبا و دیدنی کرده اند.

بهترین زمان بازدید

در فصول گرم سال به خصوص در فصل های بهار و تابستان، پرندگان مهاجر به این جزیره سفر می کنند و تخم گذاری می کنند. در نتیجه ورود به این جزیره ممنوع است و برای پرندگان بسیار مضر است. بهترین زمان برای سفر به جزیره شیدور، فصول پاییز و زمستان می باشد. البته لازم به ذکر است که قبل از سفر به این جزیره حتما با خبرگان سفر به این جزیره و ساکنین جنوب کشور مشورت کنید تا مبادا برای جانداران این جزیره مزاحمت ایجاد کنید. همچنین قبل از سفر به آن آب و هوای ان را نیز بررسی کنید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *