ی٫ مرداد ۱۰ام, ۱۴۰۰
غار کتله خور

غار کتله خور | زیباترین غار دنیا

غار کتله خور یکی از مشهور ترین غارهای ایران می باشد که شهرتی جهانی دارد و در بین تمامی غار های دنیا، رتبه اول را دارد. این غار همچنین یکی از بزرگ‌ترین غارهای ایران می باشد. غارها یکی از زیباترین پدیده های طبیعی هستند که در ایران نیز نمونه های مختلفی از آن ها وجود دارد. این غار که به صورت طبقه ای است، به دلیل وجود آهک های بسیار زیاد که ناخالصی کمی دارند، شهرت بسیاری در دنیا کسب کرده است. اگر فردی هستید که به غارها علاقه مندید، توصیه می کنم کطالعه این مطلب را از دست ندهید. زیرا در این مطلب به معرفی غار کتله خور و بخش های مختلف آن پرداخته ایم.

مختصری درباره غار کتله خور

غار کتله خور که یکی از بزرگ ترین غار های ایران می باشد، به علت اینکه از چندین طبقه تشکیل شده است، شهرت بسیاری پیدا کرده است. ارتفاع این غار از سطح دریا در حدود ۱۷۰۰ متر می باشد. همچنین بزرگی آن به حدی است که پس از گذشت سالیان زیاد از کشف آن، هنوز کسی نتوانسته به انتهای آن دسترسی پیدا کند. همانطور که در مطالب بالا نیز بیان کردیم، ناخالصی آهک های موجود در این غار بسیار کم و ناچیز می باشد. ناخالصی کم آهک ها سبب شده تا شکی بلوری به خخود بگیرند و بسیار شفاف باشند. شفافیت آن ها در حدی است که نور از این سنگ ها عبور می کند و منظره بسیار زیبایی را  ایجاد می کند. لازم به ذکر است که شهرت این غار نیز از همین مساله نشات گرفته و به علت شفافیت آهک ها، در دنیا مشهور شد.

نمایی از غار کتله خور

استالاکتیت ها و استالاگمیت ها

به علت قدمت بسیار زیادی که این غار دارد، در طول سالیان بسیار، چکنده و چکیده های بسیار زیادی در آن وجود دارد. جالب اینجاست که هر کدام از آهک های این غار در طول زمان، هر کدام به شکل خاصی در آمده اند و در تالارها و دالان های بزرگ این غار، تعداد زیادی از این سنگ های آهکی با شکل های مختلف وجود دارند. از آنجایی که این آهک ها هر کدام شکلی شبیه به حیوانات و بناهای مختلف به خود دارند، هر کدام نام خاصی دارند. از جمله معروف ترین سنگ های غار کتله خور عبارتست از: میدان بیستون، میدان چهل ستون، سه راهی کوهی، تالار عروس، اتاق عقد، میدان شیر خوابیده، میدان پنج شیر،تونل قندیلی، شتر با جهاز، پای فیل، میدان شمع، عروس و داماد، نخل سوخته، دو جادوگر، میدان مریم مقدس را نام برد.

طبقات غار کتله خور

همانطور که در مطالب بالا مشاهده کردید، این غار از طبقات بسیاری تشکیل شده است که نمونه این غار در دنیا بسیار کم وجود دارد. جالب است بدانید که غارنوردان حرفه ای و کارشناسان، تا کنون نتوانسته اند به تمامی طبقات این غار دسترسی پیدا کنند اما پیش بینی شده که به طور کلی این غار از ۷ طبقه تشکیل شده است. به علت اینکه تا کنون حدود ۳۰ کیلومتر از این غار کشف شده است. به طور کلی، از این ۳۰ کیلومتر، تنها ۱۲۰۰ متر از آن برای بازدید عموم امکان پذیر است و بخش های دیگری نیز برای ورزشکاران فراهم شده تا بتوانند در این غار، به غارنوردی بپردازند.

موقعیت مکانی و مسیر دسترسی به غار کتله خور

این غار یکی از جاذبه های گردشگری در استان زنجان می باشد. موقعیت مکانی آن در شهرستان خدابنده است. برای دسترسی به این غار باید خود را به شهر گرماب واقع در شهرستان خدابنده برسانید. فاصله غار کتله خور تا این شهر در حدود ۵ کیلومتر می باشد و به راحتی می توانید به آن دسترسی پیدا کنید.

اگر تا به حال به بازدید از این غار رفته اید، نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *