ش٫ خرداد ۲۹ام, ۱۴۰۰

مجموعه کاخ های سعدآباد جاذبه ای ماندگار در شمال تهران

چکیده مطلب

مجموعه کاخ های سعدآباد همانند موزه ای باشکوه در شمال تهران قرار گرفته است. این مجموعه، میراث برجسته ای از دوران قاجار است. مجموعه کاخ های سعدآباد که ساختن آنها از قرن نوزدهم آغاز شده است شامل چندین کاخ و همچنین جنگل ها، خیابان ها و موزه ها است. مساحت عمومی این مجموعه بیش از یک کیلومتر مربع است. نمایشگاه موزه های این مجتمع جنبه های مختلفی از اساطیر، هنر و فرهنگ ایرانی را نشان می دهند، و شامل تاریخ و زندگی آخرین شاهان ایران در سده های ۱۹ و ۲۰ می باشند.

مجموعه کاخ های سعدآباد تهران را باید از نزدیک دید

مجموعه کاخ های سعدآباد یک مجموعه فرهنگی و تاریخی است که به مساحت صد و ده هکتار می باشد. این مجموعه در کوهپایه های با طراوت توچال و دربند واقع شده است. مجموعه کاخ های سعدآباد از شمال به کوه های البرز، از شرق به گلابدره و از غرب به ولنجک و از جنوب به تجریش می رسد. در دوره سلسله قاجار این منطقه به عنوان کاخ تابستانی خانواده سلطنتی مورد استفاده قرار گرفت و پس از به حکومت رسیدن سلسله پهلوی، باغ ها و کاخ های جدیدی به این مجموعه اضافه شد و مجموعه کاخ های سعدآباد به فضاهای بزرگتری گسترش داده شد و به اقامتگاه تابستانی خاندان پهلوی تبدیل شد. در واقع بعد دوران پهلوی هجده کاخ کوچک و بزرگ در مجموعه کاخ های سعدآباد ساخته شد، همه این کاخ ها اصالت و عظمت هنر و معماری ایرانی را به نمایش گذاشته اند.

بعد از انقلاب اسلامی ایران مجموعه کاخ های سعدآباد به موزه تبدیل شد و بعضی قسمت های آن در معرض دید عموم گذاشته شد. یعنی دو کاخ از این مجموعه، یعنی کاخ سفید و کاخ سبز برای بازدید عموم آزاد است و دیگر کاخ ها به موزه تبدیل شدند و همچنین سایر ساختمان ها به نهاد ریاست جمهوری و یا برگزاری نمایشگاه اختصاص یافته است. در بین ۱۸ کاخ  موجود در مجموعه کاخ های سعدآباد، کاخ احمد شاهی قدیمی ترین کاخ است، اما بازدید از آن میسر نمی باشد. کاخ سبز (کاخ رضا شاه پهلوی) یکی از زیباترین بناهای باغ است که در تپه ای در شمال غربی مجموعه کاخ های سعدآباد ساخته شده است.

زیبایی های مجموعه کاخ های سعد آباد را بیشتر بشناسیم

یکی از با شکوه ترین و زیباترین مجموعه کاخ های سعدآباد، کاخ مرمر یا کاخ سبز است. در این کاخ دلیل استفاده از سنگ های نادر سبز و سنگ مرمرهای زیبا که از معادن سنگ مرمر خمسه زنجان و خراسان استخراج شدند و با آنها تزیینات جلوی ساختمان صورت گرفته است، و به همین دلیل به کاخ مرمر نیز معروف است. گردشگرانی که به تهران سفر می کنند می توانند با اجاره آپارتمان مبله و اجاره سوئیت مبله در تهران اقامتی عالی با قیمت مناسب داشته و از کاخ های قدیمی تهران و به ویژه از مجموعه سعدآباد این شهر بازدید کنند.

در این کاخ یک اتاق معروف به نام  اتاق آینه کاری وجود دارد که در این اتاق تمام آینه های روی دیوار با گل های گچی تزئین شده و با ۷۰ متر قالی دستباف زیبا پوشیده شده است، این قالی زیبا در مشهد بافته شده است. این اتاق مجلل و هنری، دفتر رضا شاه پهلوی بود و اولین کاخی است که به دستور رضا شاه پهلوی در مجموعه کاخ های سعدآباد ساخته شده است و به همین دلیل به کاخ شهوند نیز معروف است. رضا شاه ساختمان اولیه این کاخ را از فردی به نام علیخان خریداری کرده و ساخت کاخ از آن زمان شروع شد و تا چند سال اتمام ساخت آن به طول انجامید. این کاخ در دو طبقه ساخته شده و حاصل کار هنرمندان ایرانی است که معماری آن توسط میرزا جعفر کاشی صورت گرفته است.

نمایی از ورودی کاخ مرمر از مجموعه کاخ های سعدآباد

دیگر بخش های مجموعه کاخ های سعدآباد

در جلوی کاخ ستون هایی وجود دارد که از جنس مرمر هستند. در این کاخ یک اتاق پذیرایی که به عنوان سالن غذا خوری و تشریفات استفاده می شده وجود دارد در این اتاق میز و صندلی های منبت کاری شده وجود دارد. از دیگر قسمت های زیبا این کاخ می توان به پنجره ای اشاره کرد که به دره دربند باز می شود و طبیعتی چشم نواز از آنجا قابل مشاهده است.

از دیگر موارد ارزشمند کاخ سبز، به تندیس و مبلمان از پادشاه فرانسوی به نام  لوئی شانزدهم و دو میز کنسول مانند  که از دوران ناپلئونی هستند، اشاره کرد. در وسط این کاخ از مجموعه کاخ سعدآباد، میز بزرگی قرار دارد که از زمان قاجار به یادگار مانده و این میز متعلق به دوره هجده میلادی و ساخت کشور فرانسه می باشد. یک حوض زیبا نیز مربوط به کاخ سبز در محوطه این مجموعه کاخ های سعدآباد وجود دارد. کل سنگ هایی که در ساخت این کاخ به کار برده شده اند از جنس سرب می باشند و این باعث شده در مقابل سرما و گرما مقاومت داشته باشند و شکسته نشوند.

کاخ سفید اصلی ترین کاخ از مجموعه کاخ های سعدآباد است

کاخ اصلی از مجموعه کاخ های سعدآباد و بزرگترین عمارت این مجموعه کاخ سفید است. این کاخ را موزه کاخ ملات نیز می نامند، اما به دلیل رنگ سفید آن بیشتر به کاخ سفید معروف است. در خارج از ورودی کاخ سفید می توان یک جفت چکمه های چسبیده به زمین را دید، گویی این چکمه ها، باقیمانده از یک مجسمه بزرگتر هستند، داستان های زیادی در مورد این چکمه ها وجود دارد، اما همه این داستان ها تایید می کنند که آنها چکمه های رضا شاه پهلوی هستند.

برخی می گویند این یک مجسمه کامل بود که در طول انقلاب خراب شدند و یا برخی دیگر می گویند که این مجسمه فقط شامل چکمه ها بوده و به عنوان سمبل قدرت ساخته شده اند. همچنین مجسمه دیگری وجود دارد که چشم ها را به خود جلب می کند به نام مجسمه آرش کمانگیر است. آرش یک شخصیت اساطیری است که نشانگر فرهنگ و ادبیات غنی ایران است. این مجسمه به طول بیش از ۵ متر و درست جلوی ورودی اصلی واقع شده است. این کاخ از مجموعه کاخ های سعد آباد نیز به دستور رضا شاه ساخته شده است دارای اتاق ها و تالارهای متفاوت است که بزرگترین تالار آن تالار کاخ نام دارد. مجموعه سعدآباد شامل چندین موزه می باشد. موزه برادران امیدوار که ساختمان آن مربوط به دوره قاجاراست، این ساختمان مشهور به کالسکه خانه است.

کاخ سفید از مجموعه کاخ های سعدآباد

موزه ها

موزه استاد بهزاد که ساختمان آن مورد استفاده ولیعهد پهلوی قرار می گرفت و به کاخ ولیعهدی مشهور است. موزه خط میرعماد که متعلق به دو فرزند شاه بود. موزه ظروف سلطنتی، موزه مردم شناسی که کاخ شمس پهلوی بود. موزه استاد فرشچیان و موزه مینیاتور و موزه نظامی از دیگر ساختمان های موجود در مجموعه سعدآباد می‌باشند.

در تهران برای اقامتی راحت با امکانات رفاهی عالی و قیمت مناسب، گزینه های متعددی در دسترس مسافران است. مسافران شهر بزرگ تهران می توانند با اجاره روزانه آپارتمان مبله، اجاره هفتگی آپارتمان مبله و اجاره ماهانه آپارتمان مبله، به مدت دلخواه در این شهر اقامت داشته و از جاذبه های گردشگری آن بازدید کنند.

امکانات

تهران شهری است که همه فصول آن مناسب برای مسافرت است. مجموعه کاخ های سعدآباد دارای امکاناتی همچون ایستگاه رادیویی، رستوران ها شامل سه رستوران، فروشگاه ها، سالن های ورزشی، کتابخانه، گلخانه از جمله گلخانه موز می باشد. این مجموعه دارای قنات های متعددی به نام قنات آب نما، جوادیه، کاخ سفید و چندین قنات دیگر است. مرکز موسیقی و هنرهای تجسمی و مرکز هنری ایوان عطار از دیگر بخش های این مجموعه زیبا و تاریخی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *