ش٫ خرداد ۲۹ام, ۱۴۰۰
باغ دولت آباد یزد

معرفی باغ دولت آباد یزد و تاریخچه آن

باغ دولت آباد یکی از معروف ترین و شناخته شده ترین جاذبه های تاریخی و گردشگری در استان یزد می باشد. باغ دولت آباد یکی از زیبا ترین بناهای این شهر است. همین موضوع سبب شده تا افراد زیادی برای بازدید از این جاذبه گردشگری و سایر دیدنی های یزد، عازم این استان شوند. این شهر با بافت قدیمی و سازه های آجری و خشتی اش، چشم انداز بسیار زیبایی دارد. قدمت بالای این شهر باعث شده تا نام آن در فهرست سازمان یونسکو ثبت شود. در این مقاله قصد دارم همه چیز را درباره باغ دولت آباد ودیدنی هایش برایتان بازگو کنم. اگر قصد دارید به شهر یزد سفر کنید پیشنهاد می کنم این مطلب را مطالعه کنید. مطمئنم هوس بازدید از این جاذبه تاریخی به سرتان می زند.

باغ دولت آباد یزد کجاست؟

همانطور که از نامش پیداست این باغ در شهر یزد قرار دارد. برای دسترسی به این باغ از تهران به صورت زمینی و با استفاده از وسیله نقلیه ابتدا باید خود را به جاده تهران – قم برسانید. سپس پس از گذشتن از شهر های قم و کاشان، به شهر میبد می رسید. پس از عبور از این شهر وارد شهر یزد می شوید. حالا باید به سمت محله چهار منار حرکت کنید و خیابان شهید رجایی را پیدا کنید. باغ دولت آباد یزد در این خیابان واقع شده است.

البته برای دسترسی به این شهر و بازدید از جاذبه تاریخی باغ دولت آباد می توانید از طریق حمل و نقل ریلی و هوایی نیز استفاده کنید. همچنین می توانید با استفاده از اتوبوس هایی که در پایانه های شهر هستند نیز برای رفتن به یزد اقدام کنید.

پنجره های عمارت باغ دولت آباد یزد

همه چیز درباره باغ دولت آباد یزد

همانطور که می دانید شهر یزد یکی از شهر های تاریخی ایران می باشد که قدمت بسیار بالایی هم دارد. این باغ و بناهایش نیز قدمت بسیار زیادی دارند. در واقع قدمت آنها به دوران افشاریه مربوط می شود. جالب است بدانید که با وجود آب و هوای گرم و خشک و دمای بالایی که شهر یزد دارد، دمای هوا در این باغ بسیار معتدل و خنک می باشد. در واقع اگر در فصل تابستان به بازدید از این باغ بروید نه تنها گرمای هوا اذیتتان نمی کند، بلکه هوا بسیار خنک نیز می باشد.

این باغ و عمارتش محلی برای سکونت حاکمان و حکم رانان در زمان قدیم بوده است. معماری این عمارت بسیار زیبا و متفاوت از سایر بناهایی است که در آن زمان ساخته می شد. عمارتی که در این باغ وجود دارد، دارای پنجره های بسیار زیبا و رنگی می باشد. در طول روز، انعکاس نور خورشید چشم انداز این عمارت را دو چندان می کند.

نورپردازی عمارت در شب ها

عمارت باغ دولت آباد یزد، دارای نور پردازی های بسیار زیبایی می باشد. در هنگام شب و زمانی که هوا تاریک است این نور پردازی ها سبب می شوند تا تصویر این عمارت بسیار متفاوت تر و زیبا تر شود. در نتیجه پیشنهاد می کنم اگر به شهر یزد رفتید علاوه بر بازدید این باغ در روز، در شب نیز به آنجا رفته و از چشم انداز زیبای عمارت لذت ببرید.

نایی از شب های باغ دولت آباد یزد

کافه رستوران باغ دولت آباد یزد

به علت بازدید زیادی که از این عمارت می شود، یککافه رستوران در این باغ تعبیه شده تا مسافران بتوانند در آنجا استراحت کنند. فضای این باغ رستوران همانند عمارت، معماری قدیمی دارد و همین مساله سبب شده تا افراد زیادی کمی از اوقات خود را در این کافه بگذرانند.

بهترین زمان بازدید

اگر تصور می کنید که بهترین زمان بازدید از این باغ، فصول سرد سال می باشد باید بگویم که اشتباه می کنید. در شهریور ماه نیز می توانید اقدام به سفر به این شهر تاریخی و زیبا کنید. اما علاوه بر شهریور ، ماه های مهر و آبان نیز زمان مناسبی برای سفر به یزد و بازدید از باغ دولت آباد یزد می باشد. همچنین در فصل بهار و در تعطیلات بهاری نیز می توانید از این جاذبه های تاریخی دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *