ی٫ مرداد ۱۰ام, ۱۴۰۰
پارک ملت

معرفی پارک ملت و همه چیز درباره آن

تاریخچه پارک ملت

پارک ملت یا همان پارک شاهنشاهی سابق در سال ۱۳۴۵  بنا گذاشته شد. پارک ملت در ساله ۱۳۵۳ به‌صورت کامل افتتاح گردید. پارک ملت ۳۲ هکتاری که در ابتدا زمین بایری بود، در دو فاز ساخته‌شده است. یک فاز در مجاورت خیابان ولیعصر و به‌صورت پارکی طولانی و کم‌عرض است. فضای زیبا و عریض با صندلی‌های زیاد و درختان بزرگ موزاییک‌کاری‌ها و جدول‌بندی‌های بسیار منظم که از خیابان نیایش شروع و تا سازمان صداوسیما امتداد دارد. ابتدا همین فاز ساخته شد که به آن بلوار کنار جاده گفته می‌شد. به خیابان ولیعصر نیز جاده مخصوص پهلوی می‌گفتند. در ابتدا به‌عنوان نشیمنی کنار خیابان مورد بهره برداری قرار گرفت. برخلاف فاز دوم که یک پارک تمام‌عیار است.

معرفی پارک ملت

فاز دوم این پارک ملت نسبت به فاز اول آن بسیار مهیج است. یک آب‌نمای زیبا در ورودی این پارک توجه شمارا به خود جلب می‌کند. در مجاورت این آب‌نما سردیس ابن‌سینا قرار دارد و همچنین در بالاترین نقطه این آب‌نما مجسمه امیرکبیر نخست‌وزیر شهیر ایران خودنمایی می‌کند.  در جای‌جای پارک ملت سردیس‌های متعددی از مشاهیر ایران را خواهید یافت.  دیدن این مشاهیر همزمان با تفریح و سرگرمی، خود، آموزش به کودکان و نوجوانان محسوب می‌شود. همچنین حس غرور ملی را در بازدیدکنندگان بارور می‌کند. فضای سبز پارک ملت با زیبایی و وسواس و نظم خاصی طراحی‌شده است. این فضا معمولاً پر است از مردمی که با یک زیلو به دل این پارک زدند و یک وعده غذایی را اینجا سرو می‌کنند.

پارک ملت معماری چشم‌نوازی دارد. معماری این پارک الهام گرفته از سبک انگلیسی می‌باشد. سبکی که معروف به داشتن فضاهای نامنظم می‌باشد. در ورودی پارک ملت معمولاً به فراخور مناسبت‌ها، آثار هنری خاصی را خواهید دید. مثلاً در زمان نوروز شما اینجا را مملو از سازه‌های فلزی هنری نوروزی خواهید یافت. پارک ملت همچنین چندین زمین‌بازی کودکان دارد. یکی از این زمین های بازی در بلوار پارک و در مجاورت خیابان ولیعصر و دیگری پشت پردیس سینمایی قرار دارد.

امکانات پارک ملت

در پارک ملت شما یک باغ‌وحش جالب را خواهید دید. مرغ عشق، طاووس، طوطی، کرکس، عقاب، خروس، قرقاول، اردک، گوزن و میمون ازجمله جانورانی هستند که شما در این باغ‌وحش خواهید دید. به‌طورکلی ۳۰ گونه پرنده و دیگر حیوانات در این پارک به معرض نمایش درآمده است. فضای هیجان‌انگیز برای یک تفریح  عصرانه.  در مجاورت این باغ‌وحش زیبا یک دریاچه واقع‌شده است. غیر از چند اردک در این دریاچه بزرگ قرار دارند چندین قایق نیز اینجا دیده می‌شود. دریاچه‌ای تفریحی که گاهی موزیکال نیز می‌شود. در مجاورت این دریاچه نیز فضای باز برای اسکیت سواری جوانان و نوجوانان تعبیه‌شده است.  این فضا معمولاً عصرها تا پاسی از شب مملو از جوانان است. در کنارهای راه‌های پارک ملت، مسیر به رنگ قرمز برای دوچرخه‌سواران مشخص‌شده است اگر شما قصد پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری در پارک ملت را در مدت اقامت خود در اجاره آپارتمان مبله در تهران دارید درنگ نکنید.

دیگر امکانات پارک ملت

در پارک ملت همچنین مانند سایر پارک‌ها وسایل ورزشی وجود دارد. این وسایل ورزشی مخصوصاً صبح‌ها مورداستفاده ورزش‌کارها قرار می‌گیرد. معمولاً صبح‌ها آقایان و بانوان در این پارک به ورزش جمعی و انفرادی می‌پردازند. این پارک بسیار برای پیاده‌روی مناسب است چون به‌صورت راهروهای ممتد طراحی‌شده است. در مسیر پیاده‌روی یک ترازوی ثابت دیجیتال وجود دارد که ورزشکاران همیشه خود را با آن وزن می‌کنند. در جای‌جای این پارک نیز آلاچیق‌های کوچکی برای گپ‌های چندنفری در نظر گرفته‌شده است. آلاچیق‌هایی که عصرها میزبان خانواده‌هاست.

یکی از تفریحات متفاوت پارک ملت، زمین‌های فوتبال دستی می‌باشد. شما فقط کافی است توپ فوتبال دستی به همراه خود بیاورید. در پارک ملت یک سینمای چهار بعدی قرار دارد. این سینما معمولاً عصرها فعال است و گاه به‌کل تعطیل است. در راهروهای پارک ملت نیز معمولاً همه مشغول به بازی بدمینتون یا والیبال هستند. در جای‌جای این بوستان میزهای پینگ‌پنگ نیز به چشم می‌خورد و در یک نقطه، پنج میز کنار هم چیده شده است. معمولاً عصرها مردم برای استفاده از این میزها به این نقطه از پارک ملت می‌آیند. علاوه بر چندین میز پینگ‌پنگ، فضایی برای بدمینتون و والیبال و چندین میز شطرنج نیز در پارک ملت وجود دارد. برای استفاده از این امکانات تنها کافی است توپ یا راکت آن را با خود بیاورید.

در این پارک همچنین یک قطار کوچک بازمانده از دوران ناصرالدین‌شاه به نمایش درآمده است. این قطارها که در میان مردم به ماشین‌دودی معروف بودند،  در سال ۱۲۶۱ به تهران آورده شد و به‌صورت تراموا (قطار روی زمین) مورد بهره‌برداری قرار گرفت. این قطار، مردم تهران را به حرم حضرت عبدالعظیم در شهرری می‌برد. دیدن این قطار کوچک در میانه پارک ملت، به‌سرعت شمارا به عهد قاجار می‌برد و فاصله بسیار زیاد امروز ایران با آن دوره را برایتان تداعی می‌کند.

بازدید از پارک ملت

 پردیس سینمایی ملت

در ضلع جنوب  غربی پارک ملت در سال‌های اخیر یک پردیس سینمایی بسیار زیبا و مجهز احداث گردیده است. این پردیس سینمایی دارای معماری بسیار خاص و جذاب می‌باشد. پردیس سینمایی پارک ملت جوری احداث‌شده انگار بر روی دو پای خود ایستاده و از زیر آن بزرگراه کردستان عبور کرده است. این پردیس سینمایی جزو سینماهای جذاب تهرانی‌ها محسوب می‌شود. پردیس سینمایی ملت، چهار سالن ۲۸۰ نفره و یک سالن خاص ۳۰ نفره دارد. همچنین یک آمفی‌تئاتر دارد. در مجاورت این پردیس سینمایی، بوفه، رستوران، کافی‌شاپ، سوپرمارکت یافت می‌شود. اگر قصد رفتن به سینما در اجاره آپارتمان مبله در تهران پارک ملت را دارید، به پردیس سینمایی ملت بیایید. ورودی  این سینما بسیار زیباست. مسیر شیب‌داری به سمت پردیس‌های مختلف از ورودی پردیس کشیده شده است که سبک معماری منحصربه‌فرد پردیس ملت را می‌رساند.

رستوران‌های اطراف پارک ملت

در خیابان ولیعصر شما هیچ نگرانی از بابت رستوران نداشته باشید.  در این منطقه انواع رستوران‌ها و آبمیوه فروشی‌ها برای سلایق گوناگون وجود دارد. همیشه خیابان ولیعصر و مخصوصاً در محدوده پارک ملت تا پاسی از شب پر است از افرادی که برای گذران وقت به رستوران‌های اطراف آمده‌اند. خیابان ولیعصر از تقاطع نیایش یا همان آیت‌الله هاشمی تا پارک‌وی، سراسر مراکز خرید است و رستوران. یک بستنی بندی معروف دقیقاً مقابل درب پارک است که معروف به بستنی‌های بلند قیفی است. بستنی‌هایی که بعید میدانم تابه‌حال کسی آن را تماماً خورده باشد.

دسترسی

میهمانان گرامی اجاره آپارتمان مبله در تهران پارک ملت برای رسیدن به این بوستان زیبا می‌توانند از خیابان ولیعصر استفاده کنند و خودرو خود را داخل یکی از کوچه‌های روبروی پارک متوقف کند. همچنین می‌توانند از طریق بزرگراه نیایش (آیت‌الله هاشمی رفسنجانی) به این پارک بیایند و خودروی خود را علاوه بر خیابان ولیعصر، در چندین پارکینگ عمومی حوالی این پارک پارک کنند ازجمله پارکینگ شهید رجایی که امکان رزرو آنلاین جای پارک را دارد. همچنین می‌توان از طریق بزرگراه کردستان به این پارک آمد. پارک ملت در انتهای بزرگراه کردستان و ابتدای تونل صدر واقع‌شده است. این پارک در ضلع جنوبی سازمان صداوسیما و ضلع شرقی مجموعه ورزشی انقلاب قرار دارد.

ما به شما اطمینان می‌دهیم که در زمان اقامت در اجاره آپارتمان مبله در تهران،  تمام تلاش خود را بابت آسایش شما خواهیم کرد. این شرکت به‌عنوان حرفه‌ای‌ترین مجموعه مبله  کشور، آپارتمان‌های مبله در رتبه‌های مختلف را به شما عرضه می‌کند. ما به‌خصوص در مورد آپارتمان‌های ویژه تضمین کامل به شما خواهیم داد که از اقامت در آن‌ها رضایت کامل خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *