ی٫ مرداد ۱۰ام, ۱۴۰۰
گردنه حیران

معرفی گردنه حیران و جاده زیبای آن

گردنه حیران نامی است که این روزها به گوش هر کسی رسیده است. شنیدن این نام هر کس را به یاد جاده ای پیچ در بیچ با منظره ای بسیار زیبا می اندازد. این جاده زیبا در استان گیلان قرار دارد. استان گیلان با داشتن جاذبه های گردشگری متعدد، هر ساله افراد بسیاری را به سمت خود جذب می کند. هر ساله افراد بسیاری به دنبال مکان یمتفاوت برای سفر و گردشگگری می باشند. البته ناگفته نماند که مناطق شمالی ایران، مقصد ثابت برای مسافران می باشد. وجود دریا، آب و هوای عالی، انوبه درختان و گیاهان سبب شده تا افراد، به این منطقه از ایران بروند و اوقاتی را به دور از شهر و زندگی شهری بگذرانند.

در این مطلب قصد دارم همه چیز را درباره گردنه حیران بیان کنم. این مطلب را مطالعه کنید تا با یکی از زیباترین و پربازدید ترین جاذبه های گردشگری در ایران آشنا شوید.

چرا گردنه حیران؟

جاده ای را تصور کنید که از میان درختان سرسبز و جنگل های هیرکانی عبور کرده است. یک طرف جاده پوشیده از جنگل و کوهستان، و طرف دیگر جاده دره ای عمیق و زیبا که در عمق آن، رود ارس جاری است. شاید حس بدی نسبت به این جاده داشته باشید زیرا آمار تصادف این جاده بسیار بالا است. اما باید بگوییم که رانندگی در این جاده به هیچ عنوان خطرناک نیست. فقط کافی است در رانندگی کمی مهارت داشته باشید، و مهم تر از همه، از سلامت وسیله نقلیه خود نیز اطمینان کامل داشه باشید.

اما یکی از مهم ترین مسائلی که ارزش بسیاری به این جاده می بخشد، این است که در اکثر روزهای سال، این جاده و مناظر اطراف آن، سرپوشیده از مه می شود. همین باعث می شود تا افراد بسیار زیادی از اقصی نقاط ایران بار خود را ببندند، و راهی جاده زیبای گردنه حیران شوند.

تله کابین گردنه حیران

باید گفت چیزی که باعث شد افراد بیشتری به سمت گردنه حیران جذب شوند این بود که در سال ۱۳۹۰، تله کابین آن افتتاح شد. تله کابین گردنه حیران شما را تا ارتفاع ۱۷۰۰ متری بالا می برد و یکی از ایمن ترین امکانات تفریحی در ایران است. تماشای چشم انداز کوهستان هایی که سرپوشیده از درختان و گیاهان می باشند، همچنین انبوه ابرها بسیار لذت بخش و آرامش بخش است. اگر تا به حال از گردنه حیران دیدن نکرده اید، بازدید از آن را در برنامه های خود قرار دهید تا زیباترین نقطه ایران را از نزدیک ببینید.

موقعیت مکانی و مسیر دسترسی

برخی می گویند که گردنه حیران در اردبیل است. برخی دیگر می گویند که در استان گیلان قرار دارد. اما باید بگوییم که این جاذبه دیدنی در مرز بین این دو استان قرار دارد. اما طبق تقسیمات استان ها، جزو استان گیلان حساب می شود. گردنه حیران در جاده ای که آستارا را به اردبیل متصل می کند قرار دارد. برای دسترسی به آن از شهر تهران باید مسیری در حدود ۶۳۳ کیلومتر را طی کنید. در حقیقت پس از ۷ الی ۸ ساعت رانندگی، می توانید به این جاذبه طبیعی و گردشگرسی برسید و از چشم انداز زیبای آن دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *