ش٫ خرداد ۲۹ام, ۱۴۰۰

موزه ملی ایران یکی از جاذبه های گردشگری در تهران

چکیده مطلب

موزه ملی ایران می تواند اولین انتخاب گردشگرانی باشد که علاقه به باستان شناسی و تاریخ و موزه دارند. این موزه ایران که در شهر تهران قرار دارد، تاریخ ایران را از عصر دیرینه سنگی تا دوره قاجار را نشان می دهد. بنابراین بازدید کنندگان از موزه ملی ایران می توانند کل تاریخ ایران از عصر سنگ تا قرن بیستم را مطالعه و پیگیری کنند. موزه ملی ایران با توجه به مکانش که در مرکزی ترین قسمت تهران قدیم قرار گرفته، به راحتی می تواند یک تور یک روزه در تهران باشد.

موزه ملی ایران از جذاب ترین نقاط گردشگری تهران می باشد

در مورد معماری موزه ملی ایران می توان گفت که  این موزه باستانی  از دو ساختمان تشکیل شده است، این ساختمان ها یکی پس از دیگری ساخته شده اند. اولین ساختمان موزه ایران باستان با ورودی برجسته طاق شکل، خلاقیت هنری معماران فرانسوی به نام های آندره گدار و ماکسیم سیروکس است. طرح معماری این ساختمان از معماری ساسانی الهام می گیرد، بیشتر از آجرهای قرمز استفاده شده و مساحتی بالغ بر ۱۱۰۰۰ متر مربع را در بر می گیرد. ساخت و ساز موزه ملی ایران در سال ۱۹۳۵ آغاز شد و نهایتا در سال ۱۹۳۷ شروع به کار کرد. ساختمان موزه عصر اسلامی که بعدا ساخته شد، دارای طراحی مدرن است، با استفاده از سنگ تراورتن سفید ساخته شده و با ستون های تیره رنگ در ورودی ساختمان تزئین شده است. این ساختمان، موزه  پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ شروع به کار کرد.

تهران با داشتن بیش از صد مکان جذاب گردشگری و توریستی همیشه مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده است، با اجاره روزانه آپارتمان مبله، اجاره هفتگی آپارتمان مبله، اجاره ماهانه آپارتمان مبله می توان اقامتی زیبا با امکانات رفاهی عالی و قیمت مناسب در شهر بزرگ تهران داشت.

موزه ملی ایران نمایشگاهی با آثاری از دوره های مختلف تاریخ است

ساختمان موزه هنرهای اسلامی که بعد ها و در قسمت شرقی موزه ملی ایران ساخته شد نیز با الهام از معماری دوران ساسانی ساخته شد، در واقع این موزه به شکل یک ساختمان هشت ضلعی و تقریبا مشابه کاخ ساسانی طراحی و ساخته شده است. هدف از ساختن این موزه نگهداری و نمایش آثار تاریخی و هنری ایران بعد از اسلام بود. بازدید از این ساختمان موزه ایران از طبقه دوم شروع می شود که شامل تالارهایی از دوران صدر اسلام، سلجوقیان و ایلخانیان است. بعد از بازدید از این طبقه می توان به طبقه اول ساختمان رفت و از تالارهای تیموریان، صفویان، زندیان، افشاریان، قاجاریان بازدید کرد. همچنین در طبقه اول یک تالار قرآن وجود دارد.

دانستن این نکته خوب است که شیخ صفی الدین اردبیلی بیشتر این آثار را جمع‌آوری کرده است. موزه ملی ایران در ساختمان دوم خود شامل آثار و هنر اسلامی در زمینه های مختلف از خطاطی گرفته تا کاشی کاری و تذهیب می باشد، مساحت  این موزه هنرهای اسلامی حدودی ۴۰۰۰ متر مربع می باشد. موزه ملی ایران تمرکز بر آثار باستانی دارد و طیف گسترده ای از آثار باستانی را به نمایش می گذارد. این آثار باستانی از شوش، ری، اسماعیل آباد، تخت جمشید و جاهای دیگر آمده است. در این موزه ملی ایران از هر جایی که قطعاتی از شواهد تمدن های باستانی پیدا شده است، جمع آوری و نگهداری می شود.

نمایی از تالارهای موزه ملی ایران

اشیاء باستانی

مجموعه ای از ابزارهای سنگی در موزه باستانی ایران وجود دارد که متعلق به عصر سنگ است و قدمتی بیش از سی هزار سال دارد. همچنین در اینجا بازدید کنندگان می توانند نسخه ای از قانون بابل حمورابی که اولین قانون جهان است را مشاهده کنند. مسافرانی که قصد سفر به تهران و بازدید از جاذبه های تهران دارند می توانند با اجاره آپارتمان مبله و اجاره سوئیت مبله، اقامتی چندین روزه در این شهر داشته باشند و از همه جای پایتخت بازدید کنند.

مرد نمکی موزه ملی ایران، آثاری به قدمت چندین هزار سال است

احتمالاً تکان دهنده ترین و مهیج ترین آثار نمایشگاه موزه ملی ایران مرد نمکی که از زنجان آورده شده است، باشد. این یک مومیایی نمک است که در معدن نمکی چهرآباد یافت شده است. مرد نمکی که در این موزه ملی نگهداری می شود با اینکه اولین مرد نمکی پیدا شده در ایران است اما بعد از آن پنج مرد نمکی دیگر نیز از دل معدن های نمکی ایران کشف شده اند. تخمین زده می شود اولین مرد نمکی ساکن موزه ملی ایران متعلق به ۱۷۰۰ سال پیش باشد، تقریبا مربوط به اواخر دوره اشکانیان و اوایل حکومت ساسانیان، و با توجه به اینکه این مرد نمکی دارای یک گوشواره در یکی از گوش های خود می باشد، حدس زده می شود این مرد یا به طور ناگهانی در داخل معدن نمکی افتاده و یا در حین فرار، در غارهای نمکی مخفی شده و در همانجا مدفون شده است.

از طریق بررسی های DNA  اطلاعاتی از سن و گروه خونی این مرد نمکی در دسترس است. اولین مرد نمکی در سال ۱۳۷۲ یافت شد، بعد از ۱۱ سال ۴ مرد نمکی دیگر نیز در زنجان پیدا شدند و در یک موزه در زنجان نگهداری می شوند، بر اساس پژوهش های باستان شناسان این چهار مردان نمکی  که  پیدا شدند می توانند مربوط به حکومت هخامنشیان یعنی حدود دو هزار و سیصد سال پیش باشند. اما جالب است بدانید که ششمین مرد نمکی ایران هنور از دل خاک بیرون آورده نشده است و در همان معدن های نمک زنجان باقی مانده است.

مرد نمکی ساکن موزه ملی ایران

چکمه های مرد نمکی

در کنار این مرد نمکی موزه باستانی  ایران، یک چکمه دیده می شود که متعلق به همین مرد نمکی است و چون این مرد نمکی هنگامی که پیدا شد در کنار خود اشیا قیمتی داشت حدس زده می شود از طبقه اشراف و متمول آن زمان بوده است. با توجه به اینکه هنوز این مردان نمکی قیمت گذاری نشده اند می توان گفت ارزشمندترین اشیا پیدا شده در جهان می باشند.

موزه ملی ایران ارزش فراوانی برای بازدید دارد

در موزه ملی ایران، مجسمه ها، نسخه های خطی، سفالگری ها و سایر موارد برای نمایش عمومی وجود دارد. موزه عصر اسلامی نیز شامل آثاری از سفال، نساجی، آثار هنری، متن و خوشنویسی را از همه دوران تاریخ ایران می باشد و به معرض نمایش عمومی می گذارد. موزه باستانی ایران بین ایستگاه های مترو امام خمینی (ره) و حسن آباد واقع شده است. چون این موزه در مرکز شهر تهران قدیم ساخته شده است نزدیک به سایر محبوب ترین جاذبه های گردشگری تهران است و با پیاده روی از این موزه می توان به پارک شهر و موزه صلح تهران، موزه مقدم، سردار باغ ملی، موزه جواهرات ملی و کاخ گلستان دسترسی پیدا کرد.

این قسمت شهر به دلیل معماری جالب توجه است و نشانی از تهران قدیمی است. موزه ملی ایران به دلیل موقعیت مکانی خود، هتل ها و رستوران های بسیاری در اطراف خود دارد. گردشگران می توانند پس از بازدید از موزه ملی ایران ناهار یا شام خود را در یکی از کافه ها و رستوران هایی که فاصله چندانی با موزه باستانی ایران ندارد میل کنند و یا با کمی فاصله می توانند کافه افسانه ای ملک را در خیابان کوشک امتحان کنند، همچنین خیابان ۳۰ تیر دارای یک فود کورت آزاد با انواع غذاها است و درست جلوی موزه قرار دارد. کافه راش هم یکی از مکان های دنج  است و می توان انواع قهوه را در آنجا پیدا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *