ش٫ خرداد ۲۹ام, ۱۴۰۰
نمایی از تنگه واشی

همه چیز درباره تنگه واشی و بهترین زمان سفر به آن

تنگه واشی یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری در میان ساکنین تهران است. به عبارتی تنگه واشی مکانی است که به علت متفات بودنش با سایر جاذبه های گردشگری در این شهر، افراد زیادی را به سمت خود جذب می کند. در واقع در شهر بزرگی مثل تهران جاذبه های تفریحی و گردشگری بسیار زیادی وجود دارد. حتی اگر قصد بازدید از تمامی این جاذبه های گردشگری را داشته باشید، لازم است که بیشتر از ۱ هفته زمان بگذارید. اما این تنگه کمی متفاوت تر از باقی جاذبه های گردشگری در شهر تهران است. در این مقاله قصد دارم همه چیز را درباره تنگه واشی و جذابیت های ان بیان کنم. پس خواندن این مطلب را از دست ندهید تا بتوانید با این جاذبه گردشگری بیشتر آشنا شوید و حتی بازدید از آن را در برنامه های خود قرار دهید.

توصیف تنگه واشی

این تنگه قدمت بسیار زیادی دارد و بازدید از آن برای هر کسی میسر نیست و نیاز به آمادگی جسمانی نسبتا خوبی دارد. در واقع مسیر این تنگه کاملا آبی است و برای دیدن زیبایی های آن باید دل به دریا بزنید و از رودخانه ای که در میان این تنگه وجود دارد گذر کنید. این رودخانه از آبشاری که در انتهای این تنگه است نشات می گیرد. نام این آبشار ساواشی است. شما می توانید با پیمودن مسیر در رودخانه و کمی سنگ نوردی به آن برسید و از این آبشار ۱۵ متری دیدن کنید. در طول مسیر به یک دشت زیبا نیز می رسید که در آن گیاهان کمیابی می رویند. این دشت چشم انداز بسیار زیبایی دارد و در آن پوشش گیاهی متنوعی وجود دارد.

تنگه واشی

تنگه واشی یعنی چه؟

تنگه واشی نام اولین تنگه در این مسیر است. در واقع برای دسترسی به آبشار ساواشی لازم است که از میان ۲ تنگه عبور کنید. نام تنگه اول، واشی است. پس از پیمودن مسیر تنگه اول که آن چنان هم سخت نیست به دشت زیبای ساواشی می رسید. سپس در انتهای این دشت، تنگه ویگری وجود دارد که نام آن سا می باشد. در واقع نام آبشار موجود در انتهای تنگه ی دوم نیز ساواشی است و از ترکیب نام این دو تنگه نشات گرفته است.

موقعیت مکانی و مسیر دسترسی

این جاذبه گردشگری در استان تهران قرار دارد. در حقیق موقعیت مکانی دقیق آن در شهرستان فیروزکوه می باشد. برای دسترسی به تنگه واشی ابتدا لازم است که خود را به شرق شهر تهران و جاده فیروزکوه برسانید. برای دسترسی به شرق شهر تهران می توانید از اتوبان های شهید بابایی، شهید همت و یاسینی خود را به جاده دماوند برسانید. سپس در این جاده به سمت شهر رودهن حرکت کنید. سپس با عبور از شهر های رودهن، بومهن و دماوند مسیر خود را در جاده فیروزکوه ادامه دهید.

در این جاده خود را به کیلومتر ۱۷ برسانید و در سمت جاده از خروجی تنگه واشی از جاده خارج شوید. در این جاده باید مسیری در حدود ۱۰ کیلومتر را طی کنید تا به روستایی که در نزدیکی این تنگه است برسید. نام این روستا جلیزجند می باشد. پس از عبور از این روستا به تنگه واشی می رسید. پیشنهاد می کنم بازدید از این تنگه را در برنامه های خود قرار دهید تا با زیبایی های این شهر بیشتر آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *