ش٫ خرداد ۲۹ام, ۱۴۰۰

همه چیز درباره عمارت مسعودیه

چکیده مطلب

بسیاری از دیدنی­ترین بناهای مربوط به دوره قاجاریه در تهران واقع شده­اند. تهران شهری است که تاریخی بیش از ۴۰۰ سال دارد و به همین دلیل بناهای تاریخی زیبای زیادی در سطح این شهر قرار دارند. بناهای تاریخی شهر تهران، یکی از یکی زیباتر هستند و تمام آن­ها ارزش یک بار دیدن را دارند. یکی از این بناهای تاریخی که متعلق به دوره قاجار است و می­توانید حین اقامت خود از آن بازدید نمایید، عمارت مسعودیه زیبا واقع در میدان بهارستان است.

علاوه بر بناهای تاریخی، تهران جاذبه­های گردشگری دیگر نیز دارد از جمله برخی جاذبه­های طبیعی مانند توچال. تنها بازدید از بناهای تاریخی تهران، نیازمند چندین روز وقت می­باشد. اگر قصد سفر به تهران را دارید، ما به شما توصیه می­نماییم که برای محل اقامت خود، به اجاره آپارتمان مبله و یا اجاره سوئیت مبله بیاندیشید چرا که راحتی بسیاری خواهید داشت و ضمنا به هر مدتی که بخواهید در تهران اقامت کنید، می­توانید به اجاره ماهانه آپارتمان مبله، اجاره هفتگی آپارتمان مبله و یا حتی اجاره روزانه آپارتمان مبله بپردازید و به میزان لازم از امکانات بی­نظیری که این گزینه برای شما فراهم می­نماید بهره ببرید.

تاریخچه عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه از بناهای بسیار زیبای ساخته شده در زمان حکومت ناصرالدین شاه می­باشد. این بنا به دستور مسعود میرزا ملقب به ضل ­السلطان، یکی از فرزندان ناصرالدین شاه ساخته شد. مسعود میرزا در ابتدا توسط ناصرالدین شاه به حکمرانی مازندران و سپس اصفهان منصوب شد. در سال­های بعدی نیز حکمرانی شهرهای دیگری مانند یزد، لرستان، فارس و کردستان به او سپرده شد. او که به دلیل اشراف­زاده نبودن، امکان ولیعهد شدن را نداشت و از این بابت ناراضی بود و به همین دلیل اعمال خودسرانه بسیاری از خود نشان می­داد، توسط ناصرالدین شاه از حاکمیت همه­ی شهرهای تحت سلطه­اش برکنار شد و تنها به حکمرانی شهر اصفهان باقی ماند. ساخت این بنا که نامش نیز از نام مسعود میرزا برگرفته شده است در سال ۱۲۹۵ هجری قمری انجام گرفته است.

مساحت این بنا در حدود ۴۰۰۰ متر مربع می­باشد. محلی که در آن ساخته شده است با ۱۵۶۰۰ متر مربع وسعت به شکل یک ذوزنقه می­باشد، هرچند که شما در نگاه اول متوجه این موضوع نمی­شوید و تصور خواهید کرد که زمینی که عمارت مسعودیه در آن بنا شده است به شکل یک مستطیل است. عمارت مسعودیه از بخش­های دیوان­خانه، باغ دیوان­خانه، عمارت سفره­خانه، حیاط سید جوادی، عمارت سید جوادی، حیاط مشیری، عمارت مشیرالدوله، حیاط خلوت، عمارت حیاط خلوت، عمارت سردر پیاده­رو و عمارت سردر کالسکه­رو تشکیل شده است. علاوه بر این بخش­ها، ساختمان­های جدیدی مانند چاپخانه نیز در سال­های بعدی به این مجموعه اضافه شده­اند. این بنای زیبا در سال ۱۳۷۷ در آثار ملی ایران به ثبت رسید.

نمایی از عمارت مسعودیه در شب

بخش های عمارت مسعودیه

لازم به ذکر است که در گذشته این بنا شامل دو بخش بیرونی و اندرونی بوده است که امروزه، اندرونی به طور کامل از بین رفته است و چیزی از آن در محل عمارت مسعودیه باقی نمانده است. جالب است بدانید که در گذشته، در جنوب باغ نگارستان، باغ نظامیه قرار داشته است که در ۱۲۹۰ هجری قمری باغ نظامیه توسط ضل السلطان خریداری شد و عمارت مسعودیه در آن ساخته شد.

چگونه به عمارت مسعودیه برویم؟

عمارت مسعودیه نیز به مانند بسیاری از بناهای تاریخی شهر تهران، در منطقه ­ای قرار دارد که طرح ترافیک در آن وجود دارد و رفتن به آن با استفاده از ماشین شخصی در روزهای غیرتعطیل، نیازمند خریداری طرح ترافیک می­باشد. به همین دلیل استفاده از لوازم نقلیه عمومی گزینه­ ی بهتری است. برای رفتن به این بنا به وسیله مترو، دو راه پیش روی شما قرار دارد. یکی از مسیرها، پیاده شدن در ایستگاه مترو ملت در خط ۲ و ورود به خیابان اکباتان که سردر عمارت مسعودیه در آن قرار دارد، می­باشد. مسیر دیگر که کمی طولانی ­تر است، پیاده شدن در ایستگاه مترو بهارستان در خط ۲ و ورود به خیابان اکباتان از ضلع جنوب غربی میدان بهارستان می­باشد. همچنین برای رفتن به عمارت مسعودیه می­توانید از اتوبوس­هایی که به مقصد میدان بهارستان می­روند نیز استفاده نمایید.

معماری عمارت مسعودیه

این بنا علاوه بر دارا بودن عناصری از معماری ایرانی به خصوص رعایت اصول باغ­های ایرانی در ساخت آن، رگه­ هایی از معماری فرنگی را نیز در خود دارد. معمار اصلی این بنا، استاد شعبان معمارباشی بوده است. در ساخت این بنا از هنرهای معماری ایرانی مانند کاشی­کاری، گچ­بری، خطاطی و نقاشی ­های دیواری استفاده شده است. در این بنا، هفت کتیبه شامل یک کتیبه در سردر کالسکه­رو، دو کتیبه در سردر اصلی، دو کتیبه در عمارت مشیرالدوله و دو کتیبه در عمارت دیوان­خانه قرار دارد که هر کدام زیبایی منحصر به فردی دارند و از ارزش هنری و تاریخی بالایی برخوردار هستند.

عمارت مسعودیه در بستر تاریخ

در دوران مشروطه، به این دلیل که ضل­السلطان با برادر خود که اکنون به پادشاهی رسیده بود، روابط خوبی نداشت، عمارت مسعودیه را در اختیار مشروطه­ خواهان و مخالفان محمدعلی شاه قرار داده بود. انفجار یک بمب دستساز-که زیر کالسکه محمدعلی شاه قاجار جاسازی شده بود- در نزدیکی عمارت مسعودیه دلیلی شد که محمدعلی شاه قاجار مجلس را به توپ ببند و سپس عمارت مسعودیه و خانه مشروطه­ خواهان دیگر را نیز به رگبار ببندد.

ایده ساخت و اختصاص بسیاری از ساختمان­های فرهنگی ایران در این بنا شکل گرفته است. برای مثال اختصاص یکی از اتاق­های این عمارت به کتابخانه توسط انجمن معارف در سال ۱۳۰۴ هجری شمسی، پایه­ای برای ایجاد کتابخانه ملی شد. پایه‌گذاری اولین موزه ایران نیز به دلیل اختصاص یکی از اتاق­های عمارت مسعودیه به عتیقه­ها و اشیای قیمتی جمع ­آوری شده از شهرهای مختلف ایران صورت گرفت که این اشیاء در سال ۱۳۱۸ به موزه ملی منتقل شدند.

در عمارت حکیمیه واقع در عمارت مسعودیه، تصاویری از شخصیت­های سرشناسی از جمله ملک­الشعرای بهار، عیسی صدیق، محمود حسابی و پرویز ناتل خانلری بر دیوار به چشم می­خورد که خود گواهی است بر اینکه این بنا موزه فرهنگ معاصر ایران بوده است.

در فاصله بین سال­های ۱۳۴۲ تا ۱۳۴۳ هجری شمسی، این بنا به عنوان دانشکده افسری مورد استفاده قرار گرفته است. در سال ۱۳۴۵ نیز در پی جدا شدن وزارتخانه آموزش و پرورش از وزراتخانه فرهنگ و هنر، عمارت مسعودیه در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار گرفت تا نخستین وزارتخانه آموزش و پرورش ایران در این بنا واقع شود.

در سال ۱۳۷۶ به درخواست وزارت آموزش و پرورش و تصویب هیات وزرا، ساختمان قدیمی وزارتخانه آموزش و پرورش را به سازمان میراث فرهنگی واگذار کردند تا به عنوان یک بنای تاریخی از آن نگه­داری شود و امکان بازدید از آن برای عموم فراهم شود.

نمایی از یکی دیگر از بخش­های عمارت مسعودیه

جاذبه ­های بازدید از عمارت مسعودیه

این عمارت به خودی خود زیبایی چشم­نواز و نفس­گیری دارد. ساختمان­ها و حیاط­هایی که این ساختمان­ها را به یکدیگر وصل می­کند، نمونه­ای بسیار هنرمندانه از معماری و هنر ایرانی هستند. علاوه بر این ویژگی ذاتی بنا، گالری­ های هنری زیادی در این بنا به نمایش گذاشته می­شوند که می­توانند علاقه­مندان بیشتری را به این بنای تاریخی باشکوه بکشانند. در سال­های گذشته حتی برخی تئاترهایی که امکان اجرا در محیط­ های باز را داشته­اند در این بنا اجرا گذاشته­اند و این نیز دسته­ای دیگر از علاقه­مندان را به این محل کشانده است.

علاوه بر این رویدادها که بسیاری را به این بنای زیبا می­آورد، وجود کافه مسعودیه که درون این بنا واقع شده است، خود محیطی است که علاقه­مندان زیادی را به دلیل ایجاد حسی نوستالژیک در اثر داشتن شیشه­های ارسی رنگی و بسیار زیبا و استفاده از میز و صندلی­های چوبی قدیمی، جذب می­نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *