ی٫ مرداد ۱۰ام, ۱۴۰۰
بازدید از کوشک احمد شاهی

چقدر درباره کوشک احمدشاهی میدانید؟

تاریخچه کوشک احمدشاهی

کوشک احمدشاهی را شاید تابه‌حال به گوشتان خورده باشد. کوشک احمدشاهی یکی از سه کاخ واقع در باغ نیاوران می‌باشد. کوشک در لغت به معنای محلی مرتفع‌تر از سایر جاها است. در اصطلاح به محلی کوشک می‌گویند که داخل باغ است و به چهار طرف مشرف باشد. خوب است کمی از باغ نیاوران بگوییم. در محل کنونی باغ نیاوران یک نیزار قرار داشت. این نیزار به دستور فتحعلی شاه قاجار به باغ تبدیل شد. این منطقه یکی از روستاهای اطراف تهران بود که به‌عنوان ییلاق تهرانی‌ها استفاده می‌شد. روستای هم‌جوار این نیزار، “گرده وی” نام داشت. کوشک احمدشاهی بعدها در این روستا بنا شد.

ساخت کوشک احمدشاهی

فتحعلی شاه که از گرمای تهران در تابستان به ستوه آمده بود، به رییس تشریفات خود دستور داد بهترین مکان اطراف تهران را برای ساخت یک کاخ خوش آب‌وهوا بیابد. او پس از یک روز، محله نیاوران را معرفی کرد. فتحعلی شاه موافقت کرد و آن نیزار را به باغی زیبا تبدیل کرد. فتحعلی شاه در این باغ، یک کاخ برای خود ساخت که در زمان محمدرضا پهلوی تخریب شد و در مکان آن، کاخ نیاوران ساخته شد. نام این محله نیز “نی‌آوران” بوده که به‌مرورزمان نیاوران بیان شد. بازدید از کوشک احمدشاهی در زمان اجاره آپارتمان مبله در تهران، بسیار جالب خواهد بود.

کوشک احمدشاهی

همان‌طور که گفته شد باغ نیاوران و یک عمارت داخل آن به دستور فتحعلی شاه احداث شد. ناصرالدین‌شاه نیز یک عمارت بسیار بزرگ به نام کاخ صاحبقرانیه درون باغ نیاوران ساخت. آخرین شاه قاجار یعنی احمدشاه قاجار نیز کاخ کوچکی به نام کوشک احمدشاهی بنا کرد. بعضی‌ها کاربری این کوشک را مبهم دانسته‌اند و تنها دلیلی که ثابت می‌کند کوشک احمدشاهی مورداستفاده احمدشاه بوده را، سنگ‌نبشته‌ای در ورودی کوشک احمدشاهی دانسته‌اند که این نکته در آن آمده است. فضای پیرامونی کوشک احمدشاهی سراسر پوشیده از درختان سر به فلک کشیده است.

کوشک احمدشاهی در دوطبقه و به سبک نوکلاسیک اروپایی با تأثیری اندک از معماری ایرانی ساخته‌شده است. مساحت زمین این بنا ۸۰۰ متر است. روبروی این کاخ، یک حوض کاشی‌کاری شده بزرگ قرار دارد و ورودی آن از ضلع جنوب غربی است. این بنا از آجرهایی منقش به طرح‌های مختلف پوشیده شده است. بااینکه کوشک احمدشاهی روی شیب ساخته‌شده اما اختلاف ارتفاع در آن احساس نمی‌شود. ضلع شمالی کوشک احمدشاهی به سمت رشته‌کوه البرز است. یک نهر آب از میان این بنا عبور می‌کرده است. این رودخانه پس از عبور از میان کوشک احمدشاهی، به حوض مقابل کوشک می‌ریخته و سپس وارد پارک نیاوران می‌شده است. امروزه مسیر این نهر را عوض کرده‌اند. این کار به‌منظور حفاظت بنا از تخریب در اثر رطوبت صورت گرفته است. این بنای زیبا نسبت به بقیه کاخ‌های شاهنشاهی، عمارتی نسبتاً کوچک است.

احمدشاه که بود؟

کوشک احمدشاهی مثل خود احمدشاه قاجار، بسیار کوچک و با روایت‌هایی مبهم و نامعلوم، یادآور سال‌های آخر دوران حکومت خاندان قاجار بر ایران است. سال‌هایی که از آن اطلاعات چندانی در دست نیست. احمدشاه قاجار در کودکی تاج‌گذاری کرد. علت کم سنی شاه جدید این بود که پدر وی محمدعلی شاه قاجار با مشروطه خواهان به اختلاف خورده بود و مشروطه خواهان توانسته بودند او را با قرار مقرری زیاد به فرنگ بفرستند و پسرش را به تخت شاهی بنشانند. علت اختلاف احمدشاه و مشروطه خواهان، یک ترور نافرجام در میدان بهارستان بود. این ترور روبروی خانه عموی محمدعلی شاه که داعیه سلطنت داشت رخ داد. او به علت نداشتن خون قاجاری از مادر، از سلطنت منع شده بود. خانه وی آن روزها پاتوق مشروطه خواهان شده بود. در پی این ترور محمدعلی شاه مجلس شورای ملی را با کمک نیروهای روس به توپ بست.

کوشک احمدشاهی در زمان پهلوی

باغ نیاوران و کوشک احمدشاهی بعد از قاجار متروکه ماند تا اینکه به دستور رضاشاه، کاخ صاحبقرانیه مورد تعمیرات اساسی قرار گرفت. این تعمیرات کوشک احمدشاهی را هم در برگرفت. در سال ۱۳۱۸ شمسی، کاخ صاحبقرانیه برای ضیافت عروسی محمدرضا پهلوی و فوزیه آماده شد اما به دلیل سرما مورداستفاده قرار نگرفت و در همان زمان یعنی مدتی قبل از عروسی این دو، بنای کوشک، محل اقامت محمدرضا و فوزیه گردید. از آن به بعد نیز گاهی مورداستفاده یکی از برادران پهلوی دوم و گاه فرماندهان رده‌بالای نظامیِ مستقر در مجموعه بوده است. گاه هم می‌شد که کوشک احمدشاهی متروک می‌ماند.

کوشک احمد شاهی

در زمان پهلوی دوم و پس از توجه شاه به باغ نیاوران، پس‌ازاینکه کاخی بسیار بزرگ با معماری متفاوت به‌عنوان کاخ نیاوران در این باغ زیبا ساخته شد و اقامتگاه خانواده شاه گشت، کوشک احمدشاهی به‌عنوان محل استقرار ولیعهد، رضا پهلوی انتخاب شد. خانواده شاه همچنین از کوشک احمدشاهی برای میهمانی‌های خانوادگی استفاده می‌کردند. شخص شاه هم کاخ صاحبقرانیه را به‌عنوان محل کار خویش برگزید. این کاخ یادگار ناصرالدین‌شاه و در مجموعه باغ نیاوران است. تا قبل از ساخت کاخ نیاوران، شاه و خانواده‌اش در کاخ سعدآباد اقامت داشتند. اقامت شاه در کاخ نیاوران تا زمان انقلاب اسلامی ادامه یافت. سر زدن به کوشک احمدشاهی در زمان اجاره آپارتمان مبله در تهران لطفی خاص دارد.

کوشک احمدشاهی بعد از انقلاب

کوشک احمدشاهی، تا ده سال بعد از انقلاب متروکه ماند و ازآن‌پس، به مدت ده سال تعمیر شد تا در سال ۱۳۷۶ برای بازدید عموم بازگردید. آشپزخانه و دستشویی کوشک احمدشاهی هم با تغییر کاربری به محل نمایش اسناد قاجاری تبدیل شد. طبقه اول کوشک احمدشاهی دارای شش اتاق است. حوضی از سنگ مرمر در وسط و اتاق‌ها در اطراف‌اند.

داخل کوشک احمدشاهی چیست؟

اتاق‌های سمت چپ مربوط به ولیعهد است. در این اتاق‌ها پر است از هدایایی که ولیعهد پهلوی دوم از روسای کشورها دریافت کرده است. هدایایی نفیس از جنس عاج، چوب، برنز و نقره در این محل قرار دارد. یکی از این هدایا، سنگی از کره ماه می‌باشد که نیکسون رییس‌جمهور آمریکا به او داده بود. مدال‌ها و نشان‌ها و تابلوهای نگارگری زیادی در کوشک دیده می‌شود. قطعاتی از سنگ‌های معدنی تزئینی و تعدادی فسیل حیوانی و گیاهی نیز در کوشک احمدشاهی به چشم می‌خورد. در این اتاق‌ها همچنین عکس‌های ولیعهد پهلوی و کارنامه مدرسه او قرار دارد. تابلوی عکاسی از خانواده محمدرضا شاه نیز اینجا دیده می‌شود. اتاق‌های دیگر کتابخانه‌اند و کتب ولیعهد آنجا قرار دارد.

طبقه دوم کوشک شامل یک هال مرکزی و ایوانی چهار طرفه می‌باشد. از این سالن مرکزی به‌عنوان اتاق موسیقی استفاده می‌شده است. این طبقه دو اتاق دارد و به‌عنوان محل میهمانی‌های خانوادگی خاندان پهلوی استفاده می‌شده است. اطراف این سالن قفسه‌های چوبی قرار دارد . در ایوان کوشک مبلمان چوبی خاصی قرار دارد که توجه هنرمندان را به خود جلب می‌کند. حتماً در اجاره آپارتمان مبله در تهران از کوشک احمدشاهی بازدید کنید.

دسترسی

برای رسیدن به باغ نیاوران می‌توانید از میدان تجریش به میدان قدس بروید. سپس وارد خیابان نیاوران (شهید باهنر) شوید و تا انتها بروید و به باغ نیاوران برسید. شما همچنین می‌توانید با مترو به ایستگاه تجریش بروید و با تاکسی‌های نیاوران، به باغ نیاوران بروید. تجریش، اولین ایستگاه خط یک مترو تهران است. شما می‌توانید از میدان تجریش با اتوبوس‌های دارآباد به باغ نیاوران بروید.

ما در خدمت شماست تا نیاز شمارا به اجاره آپارتمان مبله در تهران برآورده کنیم. کار با حرفه‌ای‌ترین مجموعه استانداردسازی آپارتمان‌های مبله در کشور، خاطرات خوشی برای شما به یادگار خواهد گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *