ش٫ خرداد ۲۹ام, ۱۴۰۰
جنگل توسکستان

گذر از جنگل توسکستان و جاده آن

جنگل توسکستان یکی از زیباترین جنگل های شمال کشور است. احتمالا تا به حال نام جاده زیبای اسالم به خلخال را شنیده باشید. این جاده با گذر از جنگل های سرسبز و زیبا ، افراد بسیاری را به سمت خود می کشد و طرفداران بسیار زیادی دارد. در مناطق شمالی ایران به دلیل وجود آب و هوای عالی و بی نظیر، طبیعت سرسبز و بسیار زیبایی وجود دارد. به همین علت افراد بسیاری به سمت قسمت شمالی کشور می روند تا از مزیت وجود دریا و آب و هوای عالی آن منطقه استفاده کنند.

علاوه بر این جاده های زیبایی در این مناطق وجود دارد که از آن ها می توان جاده های: جواهرده، عباس آباد ، جاده چالوس ، جاده دو هزار و سه هزار، و … را نام برد. اما یکی دیگر از زیبا ترین جاده ها که حتما باید از آن ها بازدید کنید جاده توسکستان می باشد.

جاده های بسیار زیادی در شمال ایران وجود دارد که رانندگی و عبور از آن ها بسیار لذت بخش و آرامش بخش می باشد. در این مقاله نیز قصد دارم یکی از این جاده ها را معرفی کنم. جاده عبوری از جنگل های توسکستان به قدری زیبا و سرسبز می باشد که هر کسی حتما باید یک بار از آن دیدن کند. پیشنهاد می کنم این مطلب را مطالعه کنید چون مطمئنم پس از آشنایی با آن حتما هوس سفر به آن جا به سرتان می زند.

جاده توسکستان

 

جنگل توسکستان کجاست؟

این جنگل زیبا در مرز بین شاهرود و گستان می باشد. البته باید بگویم که این جنگل تا نزدیکی گرگان ادامه دارد. برای دسترسی به این جنگل از تهران ابتدا باید خود را به جاده  هراز یا فیروزکوه برسانید. سپس با عبور از ساری خود را به شهر گرگان برسانید. پس از عبور از شهر گرگان در حدود ۱۲ کیلومتر ، تابلوی فرعی دسترسی به این جنگل را مشاهده خواهید کرد. از این فرعی خارج شوید تا در زیبا ترین جاده ایران قرار بگیرید.

توصیف جاده توسکستان

شاید برایتان سوال شده باشد که چرا نام این جنگل توسکستان است. این منطقه مملو از درخت توسکا می باشد. به همین علت نام این جنگل را توسکستان گذاشته اند. افراد زیادی هستند که همیشه جاده چالوس را برای سفر انتحاب می کنند تا در طول مسیر از زیبایی های جاده استفاده کنند. اما باید بگویم جاده توسکستان، حتی از جاده چالوس هم زیبا تر و بهتر است. آب و هوای خوبی که این منطقه دارد ، افراد زیادی را به سمت خود جذب می کند و این جنگل هر ساله شاهد مسافراد و بازدید کنندگان زیادی می باشد.

طول این جاده زیبا و دیدنی ۲۵ کیلومتر است. در طول مسیر جاده بهتر است از وسیله نقلیه خود پیاده شوید و از آب و هوای خوب و چشم انداز بی نظیری که این جنگل دارد استفاده کنید. جالب است بدانید که هرچه بیشتر در این جاده پیش بروید، زیابیی های آن نیز بیشتر می شود. به علت اینکه شاهرود شهری با آب و هوای نسبتا خشک می باشد و همچنین شهر گرگان دارای طبیعتی زیبا با آب و هوای معتدل، تغییر پوشش گیاهی در این جاده کاملا نمایان است.

جاذبه های دیدنی اطراف جنگل توسکستان

همانطور که در مطالب بالا اشاره کردم ، فاصله این جنگل با گرگان حدود ۱۵ کیلومتر می باشد. در شهر گرگان جاذبه های دیدنی بسیار زیادی وجود دارد که یکی از معروف ترین آن ها گنبد قابوس است. اما باید بدانید که علاوه بر شهر گرگان و جاذبه های گردشگری اش، جاذبه های دیدنی دیگری در نزدیکی این جنگل ها وجود دارد. از این جاذبه های گردشگری می توان به چشمه باغ سرهنگ اشاره کرد. فاصله این چشمه تا توسکستان حدود ۴ کیلومتر می باشد. یکی دیگر از جاذبه های گردشگری اطراف جنگل توسکستان ، آبشار توسکستان می باشد. این آبشار در فاصله ۱۰ کیلومتری جنگل قرار دارد. پیشنهاد می کنم بازدید از دشت سر علی آباد که در نزدیکی این جنگل ها قرار دارد را از دست ندهید.

لازم به ذکر است که منطقه حفاظت شده ی جهان نما نیز یکی از زیبا ترین جاذبه های گردشگری می باشد که در قسمت غربی این جنگل ها واقع شده است. اگر به این جنگل سفر کردید پیشنهاد می کنم حتما سری به منطقه حفاظت شده ی جهان نما نیز بزنید و از زیبایی های طبیعت لذت ببرید.  برخی دیگر از جاذبه های گردشگری اطراف این جنگل عبارتست از : پارک جنگلی النگدره ، دریاچه توشن ، آبشار لوه.

بهترین زمان بازدید از این جنگل های زیبا

نمایی از جاده توسکستان

همانطور که گفتم، جنگل های توسکستان دارای آب و هوای معتدل و خنکی می باشد. همین مساله نشان دهنده این است که بهترین زمان برای سفر به این جنگل و بازدید از چشم انداز آن ، فصل بهار و تابستان می باشد. اگر می خواهید از گرمای هوا به مکانی خنک و زیبا بروید، جنگل توسکستان بهترین مکان برای سفر شماست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *