ی٫ مرداد ۱۰ام, ۱۴۰۰
بازدید از امام زاده صالح

همه جیز درباره امام‌ زاده صالح ع

 امام‌ زاده صالح کجاست؟

امام ‌زاده صالح برای ما تهرانی‌ها،  با نام میدان تجریش گره‌خورده است. تجریش که در مجاورت امام‌زاده صالح است، نام میدانی در شمالی‌ترین ناحیه پایتخت می‌باشد. هزار سال پیش،  اینجا، دهکده “طجرشت” قرار داشت .  آن‌گونه که در سفرنامه‌های بسیار قدیمی دیده می‌شود، وجود گرگ‌های زیاد در این منطقه باعث هجرت مردم دهکده‌های هم‌جوار به اطراف  بارگاه امام‌زاده صالح ع شده است. تا زمان پهلوی نیز میدان تجریش را سرپل تجریش و میدان قدس را میدان تجریش می‌گفتند. میدان که در انتهای جاده قدیم شمیران (دکتر شریعتی امروزی) واقع‌شده بود. درگذشته‌های دور منطقه شمیران و بخشی از مازندران را “قصران” می‌گفتند و گویش مردم قصران جنوبی یعنی شمیران را گویش مازندرانی می‌دانستند. هنوز نیز بعضی از سکنه محله‌های سرآسیاب و دولاب و شاه عبدالعظیم ع دارای گویش ملایم مازندرانی هستند. بقعه امام‌ زاده صالح در ضلع جنوب شرقی میدان تجریش واقع‌شده است.

 نسب امام ‌زاده صالح

این امام ‌زاده که حسن نام دارند و ملقب به صالح‌اند، فرزند مستقیم امام کاظم ع و برادر امام رضا ع می‌باشند. ایشان همانند اکثر امام‌ زاده‌های ایران،  پس از شنیدن خبر ولیعهدی امام رضا ع  قصد رفتن به طوس کردند؛ اما حکام زمانه، آنها را در بین راه به شهادت رساندند. ازجمله امام‌زاده صالح که به‌وسیله شخصی به نام حسن بهبهانی به شهادت رسیدند. وی از “پل‌کَرَخ” یا کرج امروزی در محله تجریش در باغ گلشن و در کنار درخت چناری بزرگ و چشمه ساری روان به شهادت رسیدند.

درخت چنار ۸۰۰ ساله امام‌ زاده صالح  تا سال ۱۳۷۹ پابرجا بود و به علت نشست قنات با مجوز سازمان میراث فرهنگی بریده شد. قطر درخت چنار امام ‌زاده صالح به ۱۵ متر می‌رسید و در سفرنامه‌های قدیمی گردشگران خارجی ذکرشده بود.  این درخت به‌قدری قطور بود که داخل آن یک دکه ایجادشده بود و به زیارت کنندگان امام‌زاده صالح خدمات می‌فروخت.

 بنای امام ‌زاده صالح

بنای  اولیه امام ‌زاده صالح مربوط به زمان شهادت ایشان می‌شود اما در طول زمان تغییرات زیادی کرد و به‌دست هلاکوی میرزا فرزند فتحعلی شاه قاجار بازسازی کلی شد.  بعضی کاشی‌کاری‌های آستان امام ‌زاده صالح و همچنین یک فرش بزرگ، نام هلاکو میرزا را به همراه دارد. در سال‌های اخیر نیز بر استحکام  بنای بیرونی امام‌زاده صالح افزوده شد. در حیاط آستان امام‌زاده صالح، تنی چند از شهدا دفن شده‌اند ازجمله پنج شهید گمنام و همچنین شهید شهریاری از دانشمندان هسته‌ای.  امام‌زاده صالح یک سرداب اصلی دارد که قبر اصلی در آنجا واقع است و قابل‌استفاده برای عموم نیست. حیاط امام‌زاده صالح درگذشته یک قبرستان بوده که اخیراً در بازسازی‌های صورت گرفته محو گردیده است. این حیاط به‌اندازه کافی بزرگ‌شده و یک حوض بزرگ نیز میان آن واقع‌شده است.

امام زاده صالح

 بازار امام‌ زاده صالح

بازار تاریخی تجریش که چسبیده به امام زاده صالح است،  همیشه از جاذبه‌های دیدنی شمال تهران بوده است. این مکان هم برای تهرانی‌ها و شهرستانی‌ها جذاب است و هم برای گردشگران خارجی. معماری بازار امامزاده صالح تجریش به سبک سنتی و با طاق‌ها و آجرها و همچنین  کاشی‌کاری‌های سنتی که نام مغازه‌ها بر روی آنها نوشته‌شده است که ما را به گذشته‌های این محله رهنمون می‌سازد. طول بازار امامزاده صالح تجریش ۵۰۰ متر می‌باشد و انواع محصولات در مغازه‌های کوچک آن عرضه می‌شود. یک پاساژ بزرگ به نام پاساژ قائم در پنج طبقه در بازار امام‌زاده صالح تجریش خودنمایی می‌کند. در این پاساژ بسیار بزرگ، شما از طلا و دست‌دوم گرفته تا پوشاک و موبایل و کامپیوتر تا در بالاترین طبقه،  صنایع هنری ازجمله تابلوهای نقاشی را خواهید دید. بخشی از این پاساژ نیز کافه‌ها و رستوران‌ها هستند. در این پاساژ سرویس بهداشتی نیز موجود است.

اطراف بازار امام‌زاده صالح تجریش نیز پر است از فروشگاه‌های بزرگ و کوچک و همچنین چندین مرکز خرید. اجاره آپارتمان مبله در تهران منطقه امام‌ زاده صالح تجریش، فرصت خوبی را برای خریدهای بزرگی مثل خرید عروسی فراهم می‌کند. شما در بازار امام‌ زاده صالح میدان تجریش محصولات خاص و عالی را خواهید یافت.

تکیه تجریش در مجاورت امام ‌زاده صالح

یکی از جاذبه‌های دیدنی امام ‌زاده صالح، تکیه تجریش است.  قدمت این تکیه به سال ۱۳۷۶ شمسی بازمی‌گردد و در سال ۱۳۸۰ شمسی بازسازی شد. این تکیه دارای دور درب است. یکی در جوار امام‌زاده صالح و دیگری در بازارچه تجریش . این تکیه یکی از پاتوق‌های مردم تجریش در ایام محرم می‌باشد. داخل این تکیه کاملاً سبک سنتی و وزین خود را حفظ کرده است. در طراحی بنای این تکیه ۱۲۰۰ متری جوری عمل شده تا در صورت ازدحام جمعیت، دمای هوا  بین ۲۰ تا ۲۲ درجه بماند. در میانه این تکیه یک سکو برای تعزیه ساخته‌شده است که هرساله دهه دوم محرم، تعزیه بر روی آن اجرا می‌شود. در اداره تکیه امامزاده صالح تجریش سعی شده است تا سنت‌ها حفظ شود به‌طوری‌که در ایام محرم از طبل زدن و علم کشی در خیابان خبری نیست بااینکه دو علم بزرگ در این حسینیه به‌صورت ثابت نصب است.

در تکیه تجریش، سینه‌زنی‌ها به‌صورت سنگین انجام می‌شود. در ایام محرم هرروز ۳۰۰۰ غذای نذری در این تکیه پخش می‌شود. تنها روزهای عاشورا و تاسوعا بانی مشخص دارد و بقیه روزها توسط سایر مردم تأمین می‌شود. یک رسم دیگر تکیه تجریش خیرات قهوه است. در این تکیه قوری مسی بزرگی به‌رسم عراقی‌ها مخصوص پذیرایی از عزاداران با قهوه است. در ۲۰۰ سال گذشته خانواده “صفا”  مسئول  این پذیرایی بوده‌اند و هنوز هم یک پیرمرد این مسئولیت را با جان‌ودل انجام می‌دهد. گردشگران خارجی در ایام محرم برای دیدن تکیه می‌آیند و با قهوه پذیرایی می‌شوند و به‌وسیله مترجمین تکیه، راهنمایی می‌شوند. اجاره آپارتمان مبله در تهران منطقه تجریش می‌تواند بهانه خوبی برای رفتن به این تکیه در ایام محرم باشد.

لازم به ذکر است که تکیه تجریش، ۱۱ ماه از سال، میدان تره‌بار است و ماه محرم فرش می‌شود. اجاره مغازه‌های این تکیه ۱۱ ماهه است و تمام مبالغ اجاره در ماه محرم صرف مراسم عزاداری و نذری می‌شود.

همه چیز درباره امام زاده صالح

بیمارستان شهدای تجریش

بیمارستان شهدای تجریش یا رضا پهلوی سابق در نزدیکی میدان تجریش واقع‌شده است. محل این بیمارستان تا ۹۰ سال قبل یک قبرستان بود که به دستور رضاشاه، به مدت ۲۰ سال تبدیل به شهرداری شد. سپس به‌مرور تا سال ۱۳۵۰ تبدیل به بیمارستان رضا پهلوی شد. بیمارستان امروزه با زیربنای ۳۷ هزار مترمربع و ۳۸۰ تخت، ازجمله بیمارستان‌های دولتی تهران می‌باشد. اگر برای درمان اقدام به اجاره آپارتمان مبله در تهران می‌کنید، این بیمارستان در منطقه امام‌ زاده صالح و تجریش یک انتخاب خوب برای شماست. بیمارستانی فوق تخصصی در نزدیکی امام‌زاده صالح با فضای آرام و بزرگ که ۷۰٫۰۰۰ متر کل زمین آن است که تمام این زمین تا قبل از انقلاب خریداری‌شده است.

نزدیکی امام‌ زاده صالح به این بیمارستان معروف تهران بسیار در راحتی بیماران و همراهان آنان تأثیر گذار بوده است. این هم‌جواری باعث می‌شود تا همراهان بیماران احساس خستگی کمتری کنند و دائم از فضای معنوی امام‌ زاده صالح و همچنین بازار جذاب تجریش و فروشگاه‌های اطراف آن بازدید و خستگی درکنند. گاهی این عزیزان در امام‌ زاده صالح مشغول استراحت‌اند.

دسترسی به تجریش

برای زیارت امام‌ زاده صالح ع در مدت اقامت خود در اجاره آپارتمان مبله در نزدیکی امام‌زاده صالح می‌توانید با خودروی خود به میدان تجریش بیایید و خودرو را در پارکینگ طبقاتی تجریش پارک کنید. همچنین علاوه بر تاکسی می‌توانید از اتوبوس‌های BRT راه‌آهن_تجریش نیز برای رسیدن به اینجا استفاده نمایید. اولین ایستگاه خط ۱ مترو به نام تجریش نیز در نزدیکی امام ‌زاده صالح یعنی میدان قدس قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *